Tisíce lidí pracujících v dolech a ocelárnách na Ostravsku teď žijí v nejistotě. Jejich zaměstnavatelé oznámili, že kvůli krizi zvažují hromadné propouštění. Podle zákoníku práce může k tomuto kroku teoreticky přistoupit každá firma, která zaměstnává více než 20 lidí. Poradíme, jak hromadné propouštění probíhá a co si ohlídat.
↑ Hromadné propouštění probíhá v trochu jiném režimu.
V případě hromadného propouštění mají zaměstnanci vždy nárok na odstupné. Pokud u podniku pracovali alespoň 2 roky, dostanou tři platy. Pokud pracovní poměr trval více než rok a méně než dva roky, činí odstupné dva měsíční platy. Pouze jeden plat odstupného pak dostane zaměstnanec, který ve firmě odpracoval méně než 12 měsíců.
Hromadné propouštění probíhá ve zvláštním režimu, kdy je podnik mnohem více na očích. Zaměstnavateli nestačí pouze sepsat a doručit výpovědi, vyplatit pracovníkům odstupné a ohlídat si vypršení výpovědních lhůt. Kromě toho musí úzce spolupracovat s odbory, propouštěnými zaměstnanci i s úřadem práce.
Nejméně 30 dní před hromadným předáním výpovědí musí zaměstnavatel o svém záměru písemně informovat odbory nebo radu zaměstnanců. Pokud takové orgány ve společnosti nejsou, firma vyrozumí přímo propouštěné pracovníky. V písemném zdůvodnění musí zaměstnavatel uvést:
Stejné informace musí firma s nejméně 30 denním předstihem poskytnout i místnímu úřadu práce. A ani tím to nekončí – 30 dní předtím, než má pracovní poměr zaměstnanců skutečně skončit, podnik zasílá ještě souhrnnou zprávu na krajskou pobočku úřadu práce. V tomto dokumentu zaměstnavatel popíše, proč k hromadnému propouštění přistoupil a jak dopadlo jednání s odbory na toto téma.
Pracovní poměr hromadně propouštěných zaměstnanců končí 30 dní poté, co krajská pobočka úřadu práce obdržela zmíněnou souhrnnou zprávu od zaměstnavatele. Pokud by se podnik s jejím doručením opozdil, výpovědní lhůta by se prodloužila. Příklad: Firma chce, aby zaměstnanci odešli k 30. září. Souhrnnou zprávu tedy podnik na krajskou pobočku práce doručí nejpozději 31. srpna. Pokud by se zaměstnavatel zpozdil například o 5 dní, pracovní poměr propouštěných zaměstnanců bude trvat až do 5. října.
Hromadně propuštění zaměstnanci, pokud nemají sehnané nové místo, by se měli registrovat na úřadu práce. Hned poté ať si začnou shánět zaměstnání - na portálu Práce.cz denně přibývají nové nabídky. Dalším krokem je úprava životopisu a založení virtuálního Agenta Práce.cz, který bude prohledávat pracovní inzeráty podle zvolených kritérií a zajímavé nabídky posílat do e-mailu.
Zkusit můžete také rekvalifikační kurz.
Jana Machálková, Práce.cz
Ztratil jsem práci. Co mám dělat?
Jak se rekvalifikovat na maséra