Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se stát obchodním zástupcem

Tipy a články: Jak se stát obchodním zástupcem

Schopné kolegy do obchodního oddělení firmy hledají v podstatě neustále. Bez šikovných „obchoďáků“ by se totiž pomyslná ozubená kolečka každého byznysu brzy zadrhla. V dnešním článku vám poradíme, jak se stát obchodním zástupcem a co od této náročné profese čekat.

21. 8. 2014

↑ Obchodní zástupci si dokáži si velmi pěkně vydělat.

1. Jaké potřebuji vzdělání?

Většinou bohatě stačí střední škola s maturitou. Pokud však máte odpovídající zkušenosti z praxe, vyhovíte i s výučním listem. Vysokoškolský diplom může být výhodou na pozicích souvisejících s financemi (nabízení finančních produktů).

2. Dá se prodávání naučit?

Do jisté míry ano. Většina firem obchodní zástupce zaškoluje a také dbá na jejich průběžné vzdělávání. „Obchoďáci“ totiž musejí znát do detailu všechny výrobky a služby, které podnik nabízí. A to všechno se čas od času inovuje nebo mění.

3. Jaké osobní vlastnosti jsou potřeba?

Pro introverta, kterému dělá potíže oslovit i souseda ve výtahu, bude pozice obchodního zástupce noční můrou. Pro tuto profesi je potřeba mít rád lidi, být komunikativní a také přiměřeně „oražený“ (ale ne agresivní). Také je důležité kamarádit s telefonem – obvolávání zákazníků, domlouvání schůzek a řešení dotazů a námitek totiž bude na denním pořádku.

4. Co dělá „obchoďákům“ potíže?

Zvyknout si na časté odmítnutí. To totiž k práci obchodního zástupce patří stejně, jako oblek a kravata. Je důležité být na to psychicky připravený. A hlavně vědět, že zákazníci neodmítají vás jako celou osobnost, jen se zkrátka rozhodli, že si nekoupí to, co jim nabízíte. Někteří obchodní zástupci pak nezažívají úspěch, protože příliš „tlačí na pilu“. Ano, nároky jejich zaměstnavatelů jsou dost vysoké a není snadné jim vyhovět, na druhou stranu cestou není snažit se za každou cenu někomu něco vnutit.

5. Kolik si vydělám?

Mzda obchodních zástupců je většinou sestavena motivačně. To znamená, že „obchoďák“ pobírá určitý základ a další část jeho výdělku se odvíjí od provizí, tedy úspěšně uzavřených smluv. Obchodní zástupci, pokud jsou ve své práci dobří, si dokáží velmi pěkně vydělat. K tomu dostávají  různé zaměstnanecké benefity, jako je služební auto, mobilní telefon, notebook a výjimkou není ani příspěvek na reprezentativní oblečení.

6. Čím přesvědčím v životopise?

Od obchodních zástupců firmy očekávají jasné výsledky. A zrovna tak uchazeči o toto povolání musejí prokázat, že už něco dokázali. V životopise proto nevyjmenovávejte jen náplň práce, ale k jednotlivým zkušenostem napište, jakých výsledků jste dosáhli (meziročně jsem zvedl tržby oddělení o 30 %; dokázal jsem přilákat 50 nových zákazníků měsíčně apod). Své výsledky nezapomeňte dostatečně „prodat“ ani v motivačním dopise. Ten často rozhoduje o tom, jestli si personalista přečte vaše CV.

» Nabídka práce pro obchodní zástupce

Prace.cz

Kam dál?

Obchodní zástupce – nabídka práce

Jak napsat životopis a průvodní dopis

Příběh našeho čtenáře Pavla: čím si zbytečně kazil životopis?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz