Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si poradit s motivačním dopisem

Tipy a články: Jak si poradit s motivačním dopisem

Žádáte-li o práci, obvykle k reakci na pozici automaticky přiložíte svůj životopis. S jeho vytvořením vám pomohou známí, nebo potřebné rady snadno najdete na našem portálu. Firmy však často požadují také motivační dopis. Jak na něj?

Motivační dopis má navnadit personalistu, aby si se zájmem přečetl váš životopis. Proto by měl s lehkostí, stručně a přesně vystihnout, proč právě vás by měl personalista poznat blíže. Ideální rozsah motivačního dopisu je přibližně polovina strany formátu A4. „Na některé pozice musí personalista zhodnotit i stovky kandidátů, proto se mu nedivte, že čtení dlouhých dopisů někdy prostě vzdá,“ říká Dagmar Suissa, ředitelka péče o zaměstnance společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz. Přesto, nebo právě proto, byste měli jeho sestavení věnovat velkou pozornost.

Dva až tři krátké odstavce

Častou bolestí motivačních dopisů je snaha obsáhnout v nich celý životopis. Místo přepisování strukturovaného CV do vět byste se naopak měli zaměřit na to, co ze svých zkušeností chcete zdůraznit. Pokud se u životopisu někdy doporučuje, abyste jej mírně přizpůsobili požadované pozici, pak u motivačního dopisu tato rada platí na sto procent.

Z dobře napsaného inzerátu poznáte, jaké zkušenosti, vlastnosti a dovednosti budou pro výkon pozice klíčové. Na jejich podání byste měli svůj motivační dopis založit, samozřejmě za předpokladu, že je skutečně máte. „Motivační dopis by měl být jen tak dlouhý, aby jej chtěl personalista číst. Osobně doporučuji maximálně dva až tři krátké odstavce. Měl by ale být zároveň natolik dlouhý, aby v něm kandidát vysvětlil, proč chce pracovat v dané pozici a společnosti a jakými konkrétními dovednostmi může firmě prospět,“ radí Suissa.

Jen to podstatné

Vážená paní Matějková,

zaujala mne volná pozice asistentky generálního ředitele, kterou jste inzerovali na www.prace.cz

Již více než sedm let úspěšně vykonávám práci, při které jsem mohla prokázat své výborné organizační dovednosti, zaměření na detail a empatii. V roli recepční a asistentky obchodního oddělení úspěšné mezinárodní společnosti jsem se naučila rychle reagovat na změny a zvládat pod stresem více důležitých činností najednou. Svými zkušenostmi velmi ráda přispěji i vaší společnosti.

Ráda bych se s Vámi setkala, abychom mohly probrat, jak mohu být vaší firmě na inzerované pozici prospěšná.

S pozdravem, xxx

Z uvedeného motivačního dopisu je ihned zřejmé:

  • kdo jste a oč vám jde,
  • co můžete pozici a firmě přinést,
  • že se chcete osobně sejít.

Délka ani obsah přitom příliš nezdržují, ale naopak motivují k hlubšímu poznání kandidáta.

Další střípek

Pokud dodržíte doporučenou délku motivačního dopisu, odpadá úvaha, zda jej vůbec posílat.  Tři zajímavě napsané odstavce si většinou rád přečte i personalista, který motivační dopis přímo nevyžaduje. Proto se vyplatí jej k životopisu přiložit i tehdy, pokud požadavek není u inzerátu výslovně uveden.

„Osobně se přikláním k variantě motivační dopis napsat. Dáváte tak najevo, že víte, co chcete, a znáte důvody, proč vás daná pozice zajímá. Když pošlete motivační dopis i přesto, že jej od vás nikdo nežádá, naznačujete tím, že jste schopni udělat i něco navíc,“ dodává Suissa. Volbu, zda se o vás chce dozvědět více či nikoliv, pak už necháváte na personalistovi.

Zdroj: Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz