Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak ukončit dohodu o provedení práce (DPP)

Tipy a články: Jak ukončit dohodu o provedení práce (DPP)

Na dohodu o provedení práce (DPP) můžete odpracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za kalendářní rok. Jak to udělat, pokud chcete dohodu ukončit ještě předtím, než tyto hodiny vyčerpáte? Radí právník Ondřej Preuss.

Platí 15denní výpovědí doba

DPP se dá zrušit:

  • Dohodou smluvních stran ke sjednanému datu (domluvíte se se zaměstnavatelem, že skončíte například k prvnímu v novém měsíci).
  • Výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpověď můžete podat vy nebo ji zaměstnavatel může doručit vám. V obou případech platí, že je třeba dodržet 15tidenní výpovědní dobu.
  • Okamžitým zrušením, ale jen v případech, kdy je možné okamžitě zrušit i běžný pracovní poměr, tedy například pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu.

Shrnutí: Pokud jste uzavřeli dohodu o provedení práce na 300 hodin ročně a chcete ji vypovědět dříve, podejte písemnou výpověď. Pak poběží 15denní výpovědní doba, po jejímž uplynutí už nemusíte k zaměstnavateli chodit.

DPP se uzavírá vždy písemně

Dohodu o provedení práce je nutné uzavírat písemně. Co všechno v ní musí být sjednáno?

  • V prvé řadě je nutné zdůraznit, že DPP je možné uzavřít maximálně na 300 hodin v kalendářním roce. Doba, na kterou se tato dohoda uzavírá, je tedy povinnou náležitostí.
  • U jednoho zaměstnavatele můžete mít v průběhu roku uzavřených i více DPP. Důležité však je, abyste se vešli do zmíněného 300hodinového limitu.
  • DPP by měla obsahovat výši odměny a podmínky jejího poskytování. Nejčastěji se bude jednat o hodinovou sazbu.
  • Dohoda by měla obsahovat jasné označení stran a vymezení pracovních povinností (úkolů).

Jiné náležitosti DPP nemá, a tak může být velmi krátká. Sjednat jí lze obratem a hned podle ní začít plnit zadané pracovní úkoly.

» Stáhnout vzor dohody o provedení práce

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

KAM DÁL?

Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět do práce

10 nej otázek z chatu s právníkem Ondřejem Preussem

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz