Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak vylepšit životopis, když jste řidič

Tipy a články: Jak vylepšit životopis, když jste řidič

Autobusák jezdící trasy Praha–Brno nebo Praha–Londýn. Kamioňák, který v kabině tráví mnoho a mnoho hodin. Řidič pick-upu rozvážející jídlo po městě. Šofér, který lidem doručuje objednávky z různých eshopů. Firmy teď nabízejí 5000 volných míst pro řidiče. Jak si vylepšit životopis, když o tuto profesi stojíte?

24. 9. 2015

Reference: váš hlavní trumf

Spolehlivost a férovost, to jsou vedle nutné odborné způsobilosti základní požadavky na řidiče. Jak tyto vlastnosti prokážete v životopise? Referencemi od předchozích zaměstnavatelů.

Důležitost referencí v životopise potvrzuje třeba Renáta Sklenářová, personální ředitelka Student Agency: „Práce řidiče autobusu je velmi zodpovědná, řidič má ve svých rukou životy desítek pasažérů. Při procházení životopisů uchazečů proto oceňujeme především dlouholetou praxi v autobusové dopravě (případně v MHD) a spolehlivost kandidáta. Výhodou jsou samozřejmě dobré reference od předchozích zaměstnavatelů, kteří potvrdí kvality řidiče a například to, že nezavinil žádnou dopravní nehodu nebo že se o svůj autobus vždy velmi dobře staral.“

Přímé reference

Požádejte svého bývalého šéfa nebo kolegy, aby na vás napsali krátkou „recenzi“. Nemusí jít o žádné elaboráty. Stačí, když o vás 2–5 lidí napíše několik co nejkonkrétnějších vět (jak se  s vámi pracuje, jaký jste „profík“ a že vás doporučují, protože…). Takto získané reference můžete vložit na závěr životopisu nebo je personalistovi poslat jako zvláštní soubor v příloze.

Reference na vyžádání

Případně novému zaměstnavateli nabídněte reference až „na vyžádání“. Domluvte se s 2 3 lidmi, kteří vás profesně znají, aby počítali s tím, že jim mohou z nové firmy krátce zavolat a poptat se na vás. Reference „na vyžádání“ můžete uvést přímo ve výčtu pracovních zkušeností, třeba takhle:

  • 01/2012 – 05/2015: Odtahová služba Novák, Nové Strašecí
  • Pozice: Řidič odtahového vozu
  • Reference poskytne: Ing. Josef Novák, majitel, telefon: 111 111 111, E-mail: j.novak@XY.cz

O tom, že do životopisu dáváte tyto kontakty, by dotyční měli samozřejmě vědět!

Zvládněte i pohovor

Dobře napsaný životopis vás dostane na pohovor. Tam už mohou zapůsobit osobní sympatie: „Uchazeči by si měli dávat pozor na způsob sebeprezentace na pohovoru. Měli by dokázat přesně zhodnotit svou dosaženou kvalifikaci a uvést, do jaké míry souhlasí s nabízeným druhem přeprav. Důležitá je nejen dosažená kvalifikace a počet odježděných let, ale také způsob jednání se zaměstnavatelem i klienty,“ říká Tomáš Bicera, ředitel Institutu silniční dopravy ČESMAD Bohemia.

Nahoru patří to podstatné

Na řidiče se nedá „vystudovat“. Požadavky na odbornou způsobilost jsou přitom vysoké. Profesionální šoféři při nástupu do nové práce předkládají třeba:

  • Řidičské oprávnění příslušných skupin
  • Průkaz profesní způsobilosti řidiče
  • Psychologické vyšetření
  • Zdravotní způsobilost pro výkon profese
  • Kvalifikaci pro speciální druhy přeprav (pokud to zaměstnavatel požaduje)

Každá firma ale hledá jinak zaměřeného řidiče. Do životopisu tedy nemusíte psát úplně všechno, co máte za sebou. Vypíchněte zkrátka to, co se na danou pozici nejvíce hodí, ať má personalista hned jasno, že jste tím, koho hledají.

Prace.cz

Kam dál?

5.000 nabídek práce pro řidiče

Jak se stát profesionálním řidičem

O kolik si říct na pohovoru?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz