Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se stát profesionálním řidičem

Tipy a články: Jak se stát profesionálním řidičem

Nabídky volných míst pro řidiče patří na Prace.cz k těm nejčetnějším. Ostatně – přesvědčte se sami. Firmy přitom mají potíže sehnat na tato místa schopné lidi. Zvládli byste jezdit dlouhé trasy a říkáte si, že by vás to dokonce i bavilo? Poradíme, co obnáší stát se profesionálním řidičem.

29. 7. 2014

1. Jaký řidičák je potřeba?

Jen s „béčkem“ to opravdu nepůjde. Profesionální řidič potřebuje průkaz skupiny C (C+E) pro nákladní vozy a kamiony nebo D (D+E) pro autobusy. Kromě toho jej čeká ještě profesní školení, které zabere 140 hodin.

2. Je nutné mít „odježděný“ nějaký počet kilometrů?

„O místo profesionálního řidiče se může ucházet každý, kdo splňuje veškeré povinné předpoklady. Může to být tedy i čerstvý absolvent autoškoly, pokud získá příslušné řidičské oprávnění a disponuje průkazem profesní způsobilosti řidiče,“ říká Tomáš Bicera, ředitel Institutu silniční dopravy Česmad Bohemia. „Dosažená praxe je samozřejmě pro uchazeče výhodou, nicméně mnozí dopravci se snaží nalézt a zaměstnat i mladé řidiče bez praxe, kterým poté poskytnou možnost, jak tuto praxi získat,“ podotýká Bicera.

3. Dá se na řidiče někde vystudovat?

Žádný učební obor pro řidiče neexistuje. „Mnozí profesionální řidiči se rekrutují z řad absolventů odborných škol, které mají ve svých učebních oborech zahrnutu výuku a výcvik vedoucí k získání příslušných řidičských oprávnění. Některé školy poskytují i možnost získání průkazu profesní způsobilosti řidiče,“ vysvětluje Tomáš Bicera.

Profesionální řidiči mohou také získat speciální certifikát, například Oprávnění pro převoz nebezpečných věcí (ADR). „Lze jej získat absolvováním speciálního školení u akreditovaného školícího střediska, například Česmad Bohemia,“ říká Bicera.

4. Je nutné mít čistou kartu řidiče?

„Výpis z karty řidiče se zaměstnavateli předkládá jako důkaz, že řidič není již takzvaně vybodovaný a dále, že o body nepřišel kvůli závažnému porušení předpisů týkajících se náplně práce řidiče (například za alkohol). Obecně se dá říct, že je pouze na zaměstnavateli, které přestupky a jaký počet odečtených bodů bude uchazeči tolerovat,“ podotýká  Bicera.

5. Jak probíhají povinné psychotesty?

Všichni, kdo se chtějí dát na dráhu profesionálních řidičů, musejí projít psychologickým vyšetřením. To provádějí pouze psychologové akreditovaní ministerstvem dopravy. „Pro účely výkonu zaměstnání a získání kvalifikace musí vyšetření podstoupit každý držitel příslušného řidičského oprávnění skupin C1, C, C+E, D1, D, D+E a dále všichni řidiči, kteří byli ‚vybodováni’ nebo řidiči po jakémkoli zákazu řízení,“ upřesňuje Tomáš Bicera.

6. Co všechno tedy zájemce musí předložit?

  • Řidičské oprávnění příslušných skupin
  • Průkaz profesní způsobilosti řidiče
  • Psychologické vyšetření
  • Zdravotní způsobilost pro výkon profese
  • V případě speciálních druhů přeprav kvalifikaci pro tyto přepravy

7. Co zdůraznit v životopise a motivačním dopise?

„Uchazeči by si měli dávat pozor na způsob sebeprezentace při osobní pohovoru. Měli by být schopni přesně zhodnotit svou dosaženou kvalifikaci a uvést, do jaké míry souhlasí s nabízeným druhem přeprav. Důležitá je nejen dosažená kvalifikace a počet odježděných let, ale také schopnost a způsob jednání se zaměstnavatelem i klienty,“ vyjmenovává Tomáš Bicera.

„Důležitá je také ochota učit se novým věcem a technologiím. Zjednodušeně by se dalo říci, že pozice řidiče není pouhou schopností řídit nákladní automobil nebo autobus, ale je to systém technických, administrativních a kontrolních aktivit, které na sebe navazují.”

» Aktuální nabídka práce pro řidiče

Kam dál?

Co dělat, když nesplňujete všechny požadavky

Jak přežít první týden v nové práci

Skoro třetina lidí v Česku pracuje na směny

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz