Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak zvládnout Vánoce, když vám schází práce

Tipy a články: Jak zvládnout Vánoce, když vám schází práce

Když člověk ztratí nebo dlouho nemůže najít práci, je na uniformní „péefka“ s přáním klidných svátků nejspíš mírně alergický… Máme pro vás tipy, jak si z Vánoc nedělat zbytečně těžkou hlavu – a také, k čemu lze sváteční období využít.

↑ Vánoce, Vánoce… Jak je zvládnout, když jste zrovna bez práce?

Žádnou paniku

Možná jste nedávno ztratili práci. A říkáte si: hlavně, aby děti nic nepoznaly, tedy aby je nezklamalo méně dárků pod stromečkem. Zkuste dětem vysvětlit, že Ježíšek letos musí trochu šetřit. A o to víc si dejte záležet na tom, abyste si jako rodina užili krásné Vánoce. S dětmi se toho dá podnikat spousta i bez peněz, stačí zapojit fantazii (i když se sněhem by to šlo lépe, uznáváme). Krásné zážitky s rodiči si potomci budou pamatovat roky. A jejich hravá nálada a rozzářené oči vás alespoň na chvíli zbaví smutných myšlenek a obav z hledání práce. I vy si potřebujete psychicky odpočinout.

Odpočívejte – i od inzerátů

Tato rada je určena hlavně těm, kdo práci hledají delší dobu. Možná vás už neustálé odpovídání na inzeráty neúnosně zmáhá. Víte co? Vezměte si „dovolenou“. Přes svátky nečtěte žádné inzeráty a relaxujte. Načerpejte síly, které budete co nevidět zase potřebovat.

Opřete se do toho

Ale naopak, pokud jste práci ztratili teprve nedávno nebo jste zrovna ve výpovědní lhůtě, můžete Vánoce skvěle využít k tomu, abyste se ve všem zorientovali. Pročtěte si články v našem právním rádci, ať víte, na co máte nárok. Založte si agenta, který vám pomůže vyhledat zajímavé nabídky. Vytvořte si životopis, který zaujme. Anebo vyplňte tento anonymní dotazník a získejte přehled o tom, jak se pohybují platy ve vaší profesi a regionu.

Neberte si půjčku na dárky

„Ale co, užijeme si Vánoce a řešit začneme až v lednu,“ řekl si nejeden kandidát na dluhovou past, když během adventu podepisoval smlouvu na „supervýhodnou“ spotřebitelskou půjčku. Pokud nemáte jistotu stálého příjmu, neupisujte se k žádnému úvěru. Raději jedny Vánoce se skromnými dárky, než celý další rok řešit supernevýhodné splácení.

Zamyslete se, co dál

Rooz-jíí-mééj-téé, zpívá se v jedné koledě. Právě to učiňte o svátcích i vy. Ohlédněte se za svou dosavadní kariérou i stylem, jakým hledáte práci. Co funguje, co naopak ne, co vás v práci baví, co vám vadí, co můžete sami změnit či zlepšit? V uhoněné každodennosti není na takové myšlenky čas, přitom vás mohou posunout dál.

Prace.cz

Kam dál?

5 zbytečných chyb, které možná máte v životopise

Čtenářka Alice: co jsme jí doporučili změnit v životopise?

3 tipy, jak získáte kladné body u pohovoru

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz