Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jaké manuálně pracující zaměstnance firmy loni nejvíc hledaly?

Tipy a články: Jaké manuálně pracující zaměstnance firmy loni nejvíc hledaly?

I když mírně vzrostla nezaměstnanost, vzhledem k předcovidovým číslům je nabídka volných míst stále srovnatelná. O jaké manuálně pracující byl loni podle našich dat největší zájem? A co všechno zaměstnavatelé po kandidátech na tyto pozice požadují a co jim nabízejí?  

Podle nejnovějšího šetření mezi zaměstnavateli 80 % firem stále nabírá, čtvrtina je při náboru opatrnější než před rokem a jen pětina podniků nábor stopla. Ve výrobě nebo v obchodě scházejí lidé pořád. Pojďme se podrobněji podívat na tři nejhledanější pozice u manuálních profesí za loňský rok.

Dělník

U řady dělnických profesí se vás nebudou příliš ptát na vzdělání ani na praxi. Nicméně podle zaměření pozice může zaměstnavatel požadovat třeba svářečský průkaz. K tomu, abyste uspěli je v každém případě potřeba zručnost a ochota učit se novým věcem.

Na portálu Prace.cz je v tuto chvíli dostupných téměř 3 000 volných dělnických pozic. Na jednu se hlásí v průměru 11 uchazečů, což není mnoho, a tak se firmy předhánějí, aby novou posilu získaly. Objevují se inzeráty, které slibují nemalé nástupní bonusy ve výši 10 000 až 50 000 Kč. Občas se objeví bonus v podobě dnů volna navíc. Nejčastějším přilepšením k platu je však příspěvek na stravování nebo účast na vzdělávacích či kulturních akcích.

Pracovníky z jiných regionů se snaží zaměstnavatele občas motivovat ubytováním nebo dopravou zdarma. Počítejte s tím, že u některých pozic náročnějších na fyzickou kondici musejí kandidáti podstoupit výkonnostní testy.

Skladník

Bez předchozí praxe se může člověk stát docela dobře také skladníkem. O volné místo však bude bojovat s větší konkurencí než o dělnické profese. Na jeden inzerát zareaguje průměrně až 18 uchazečů. Na našem portálu aktuálně shánějí firmy přes 1 300 skladníků.

I jako skladník se můžete setkat se zdravotním volnem nebo nabídkou náborového příspěvku, které zaměstnavatelé vyplácejí nejčastěji po zkušební době. Ve výrobních skladech jsou častým benefitem zaměstnanecké slevy na zboží. Zaměstnavatelé také často slibují, že nové pracovníky naučí řídit vysokozdvižný vozík.

TIP: Podívejte se, jaké kurzy je potřeba absolvovat, když si chcete zvýšit kvalifikaci a získat třeba řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík.

Prodavač

Nejvíce konkurence čeká na uchazeče o místa prodavačů. Na jedno volné místo se hlásí v průměru 20 zájemců. Aktuálně se na portálu Prace.cz hledá přes 2 000 prodavačů a prodavaček. Šanci mají vyučení i ti, kteří prokážou, že se vyznají v sortimentu, který obchod prodává.

Mezi důležité požadavky patří celkem nepřekvapivě příjemné vystupování a prozákaznický přístup a zpravidla také základní znalost práce s PC. Obvykle zaměstnavatelé upozorňují, že práci je potřeba vykonávat i o víkendu nebo ve svátky.

Náborového příspěvku se jako prodavač nedočkáte, ale dnů volna navíc, příspěvků na stravování nebo penzijní připojištění si můžete užívat běžně, stejně jako slevu na firemní výrobky. Nabídka benefitů je u prodavačů nejpestřejší. V inzerátech jsme objevili i benefit k platu v podobě neomezeného volání zdarma, příspěvek na zubní ošetření, občerstvení na pracovišti nebo Multisport kartu.

Podívejte se Prace.cz nejen na nabídky výše uvedených pozic.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz