Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Je tu nový rok a nové výzvy. Jak vypadají ty vaše?

Tipy a články: Je tu nový rok a nové výzvy. Jak vypadají ty vaše?

Zlepšit si angličtinu, aby člověk mohl pomýšlet na pozici teamleadera. Či si dodělat řidičák na kamion s přívěsem? Anebo si prostě najít lepší práci. Výzva/y můžou mít různou podobu. Využijte začátek roku jako impuls k plnění svých výzev. Pomůže vám to nepřešlapovat na místě.

Loni na jaře spousta zaměstnanců „makala“ o sto šest, protože podniky sužovaly karantény. V létě se situace uklidnila, a tak lidé odjeli na zaslouženou dovolenou. Na podzim ale pracovní vytížení zase stouplo. A tak nebyl čas řešit, že se člověk za poslední tři roky v zaměstnání nijak výrazně neposunul. Dělal pořád vesměs to samé, pomalu by to zvládl i po slepu. Peníze nejsou špatné, ale nijak oslnivé, a i když s kolegy vychází dobře, má pocit, že mu něco chybí.

Mám své jisté. Opravdu?

Že je vám to povědomé a vaše práce se změnila v rutinu, která začíná být ubíjející? Vybřednout z ní nebývá lehké. Člověk je z podstaty tvor pohodlný, navíc pandemická situace, která trvá už dva roky a cvičí nepředvídatelně s ekonomikou, změnám práce zrovna nenahrává. Jenže žít v přesvědčení „není to nic moc, ale mám své jisté“, může být jen iluze. Jistého není nikdy nic, ani pozice podniku, která se zdála neochvějná a která může skončit, a firma začít jednoho dne propouštět.

Zkrátka není na co čekat. Jak jsme mnohokrát psali, počet pracovních nabídek je teď rekordní a lze předpokládat, že nábor začátkem roku ještě přidá na obrátkách. Jestli už nějakou dobu uvažovali o změně, na nic nečekejte a začněte rozesílat životopisy. Pokud to neuděláte, těžko se někam posunete. Vzpruhou vám budiž, že naše nejnovější data nasbíraná loni na podzim jasně ukazují, že naprostá většina těch, kteří změnili práci v posledním roce, si polepšila (66 %) a jen 9 % vnímá nové místo jako změnu k horšímu.

S rozumem a trpělivostí

I když je nabídek opravdu hodně, mějte na paměti, že pozvánka na pohovor nemusí přijít hned. Obeslat můžete třeba čtyři pět zaměstnavatelů, než se to podaří. Také s reakcí si mohou dávat náboráři načas, a to i v případě, že nemají mnoho uchazečů. Mohou čekat a protahovat dobu, po kterou doufají, že se někdo přihlásí, aby získali co nejvíce odpovědí. Nenechte se tím odradit. Máte-li práci, nemusíte vás to zas tak znervózňovat.

Na inzerát, který se vám líbí, odpovězte, i když nesplňujete všechny požadavky. Jestliže si můžete odškrtnout alespoň 80 % z nich, pořád existuje slušná šance místo získat. Firmy jsou dnes ochotny si šikovné lidi zaučit a řadou různých školení zvyšovat jejich kvalifikaci.

Už na to nemám věk

Je pravda, že zaměstnání častěji mění lidé mladší. Nemají také ještě tolik závazků, nebojí se zkoušet nové věci a hledat, co jim bude nejvíc vyhovovat. Výhodou mládí je dravost, akčnost, samozřejmost, s níž používají moderní komunikační technologie. Jenže jim většinou chybí praxe, kterou zase mohou nabídnout starší uchazeči. Člověk nepatří do starého železa jen proto, že už mu není dvacet. Ve starším věku má na kontě řadu zkušeností z různých provozů, které mladší uchazeči nemají. A může na nich stavět při dalším vzdělávání. Za datum narození se proto neschovávejte.

V čem bych se měl/a zlepšit?

Už při pročítání inzerátů možná zjistíte, v jakých kompetencích a dovednostech by stálo za to přidat. Třeba kdybyste si vylepšili angličtinu, můžete pomýšlet na pozice teamleadera, které jsou úplně jinak placené a zajímavé i náplní práce. Do toho už se vyplatí investovat čas i peníze. Stejně tak by mohl vaši kariéru posunout kurz účetnictví, komunikace se zákazníky nebo třeba řidičský průkaz vyšší třídy.

I když se totiž ke změně zaměstnání neodhodláte, může vás splnění nějaké takové výzvy posunout u stávajícího zaměstnavatele. Podobné plány vám také pomohou rozhýbat se po svátcích a získat potřebnou motivaci do dalšího pracovního roku.

Ať je co nejúspěšnější přeje Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz