Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jsem bez práce, co teď?

Tipy a články: Jsem bez práce, co teď?

Můžete se snažit, být zaměstnavateli dlouhá léta věrní, a přesto se může stát, že se s vámi jednoho dne – často i nerad – musí z nejrůznějších příčin rozloučit a dát vám výpověď. Nechodit najednou do práce může být náročné. Přestanete se vídat s kolegy, nemáte jasně daný program a sami si musíte organizovat čas. Pokuste se i v takovém období zachovat řád a věnovat se činnostem, které vám při žádosti o nové místo mohou přidat kladné body.

Pokud to jde, dopřejte si zpočátku několik dnů jen pro sebe. Nová situace se vám lépe rozleží v hlavě a možná dokonce začnete vnímat období bez práce jako příležitost k novému začátku. Uvažovali jste o změně profese, samostatném podnikání, stěhování nebo jiné příležitosti? Možná právě teď je ten správný čas vzít otěže pevně do vlastních rukou.

Aktuální životopis
Zpočátku vás bude dostatečně zaměstnávat vyhledávání vhodných pozic. Na první pohled se to možná nezdá, ale tato činnost vám zabere poměrně hodně času. Věnujte dostatečnou pozornost osvěžení údajů v životopisu. Při hledání práce to bude základní dokument, kterým budete prodávat své dosavadní zkušenosti. Pokud jste na něj nějakou dobu nesáhli, nebo nevíte, jak se vypořádat s motivačním dopisem, hledejte radu v článku Jak napsat životopis a průvodní dopis. Najdete jej v sekci Praktické rady.

Nejvíce nabídek na Prace.cz
Nespoléhejte jen na nabídku Úřadu práce a inzerci v tisku, zaměřte se na hledání příležitostí na internetu. Pokud jste jej dosud k hledání práce nevyužívali, můžete začít například na těchto stránkách. Nejjednodušší je nastavit si vyhledávání tak, aby vám nejnovější nabídky chodily přímo do e-mailu. Takzvaný Agent bude automaticky prohledávat nabídky práce a upozorní vás jen na ty, které splňují vámi nastavené podmínky. Hledání práce tak bude o něco pohodlnější a žádná z dobrých příležitostí vám neunikne. Dejte vědět také své rodině a známým, že hledáte nové místo a uvítáte jejich tipy na vhodnou práci. Síla doporučení je i v internetem propojeném světě stále velmi velká.

Úřad práce
Zajděte si na úřad práce, nejlépe do tří dnů od ukončení pracovního poměru. Zajistíte si tak čerpání podpory v nezaměstnanosti, respektive zjistíte, zda na ni máte nárok. Přinejmenším při tomto kroku můžete dosáhnout toho, aby za vás stát platil zdravotní pojištění. A samozřejmě si za pomoci pověřených pracovníků začnete hledat novou práci. Úřad práce by však neměl být tím jediným, na koho budete při hledání práce spoléhat. Informujte se o možnostech rekvalifikace i dalšího rozšiřování současné kvalifikace. V současnosti se například rozjíždí projekt Stáže ve firmách, určený těm, kdo si chtějí doplnit chybějící praxi. Pokud naopak máte zkušeností dostatek, ale chybí vám k nim formální vzdělání, máte v rámci projektu Národní soustava kvalifikací možnost odbornou zkouškou svou zkušenost podpořit.

Lepší brigáda než nic
Neomezujte se pouze na plné pracovní úvazky. Poohlédněte se i po brigádách a částečných úvazcích. Jsou vhodnou formou přivýdělku a při delší nezaměstnanosti vám pomohou udržet si pracovní návyky. Budoucímu zaměstnavateli navíc naznačují, že nepotřebujete vodit za ruku a jste ochotni pracovat v různých pracovních režimech. Je však třeba pamatovat, že můžete buď pobírat podporu v nezaměstnanosti, nebo si přivydělávat. Ne však obojí zároveň.

Zamyslete se také nad tím, zda se neuživíte i jinak než jen v zaměstnaneckém poměru. Možná jste se celý život věnovali jedné profesi a stali se z vás vynikající specialisté, za jejichž výrobky či služby lidé rádi zaplatí. Pokud máte do samostatného podnikání chuť, nenechte se odradit nutnou administrativou. V malém, takzvaně „na živnosťák“, dnes podniká spousta lidí. Je tak velká šance, že i vy ve svém okolí najdete někoho, kdo se s vámi o své zkušenosti s podnikáním rád podělí.

Hlavu vzhůru
Během nechtěného pobytu doma se snažte být aktivní. Samostatné hledání práce, doplňování odbornosti, brigády, pomoc s organizováním dobročinných bazarů či dětských táborů – to vše budoucímu zaměstnavateli naznačí, že jste samostatní a hledáte příležitosti. A pro vás samotné bude díky tomuto přístupu období bez práce o něco snesitelnější – a dokonce i v lecčems přínosné.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz