Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nastoupili jste do nové práce a není to ono? Nepalte hned mosty, ale nespoléhejte, že se to časem spraví samo

Tipy a články: Nastoupili jste do nové práce a není to ono? Nepalte hned mosty, ale nespoléhejte, že se to časem spraví samo

Nástup na nové místo může být provázen nepříjemným rozčarováním, když věci nejdou podle našich představ. Vyplatí se zachovat klid a pokusit se věci změnit k lepšímu. Pokud se to však nedaří, a není žádná naděje, že se to zlepší, bylo by pošetilé v nové práci zůstávat.

Může se to stát každému. Nastoupí na nové místo, ale záhy zjistí, že věci nejsou tak, jak si představoval. Anebo jak mu bylo slibováno. V tom případě má cenu se zamyslet, co a proč mi nevyhovuje, (ale také co ano), a pak zvolit jednu ze tří strategií:

1. Přizpůsobit se

Toto řešení připadá v úvahu zejména v případě, že „rušivé elementy“, které mi práci znepříjemňují, nejsou tak silné, a navíc je vyváží jiné, pozitivní. Třeba je na vině jedna nepříjemná kolegyně, se kterou je ale člověk často v kontaktu. Je upovídaná, v práci tím ostatní velmi ruší, a navíc je to drbna k pohledání. Slibovali fajn kolektiv a on by i byl nebýt jedné „žáby na prameni“. Kromě toho je ale plat slušný, máte to blízko na pracoviště a když potřebujete sem tam vyrazit domů o něco dřív, nebývá s tím problém. Obávané kolegyni není možné se vyhnout, určitý čas v práci s ní prostě musíte strávit. V tom případě bude možná nejrozumnější se přizpůsobit. Kontakt s kolegyní se i tak snažit omezit na minimum, neprozrazovat jí nic ze svého soukromí a při práci si pouštět třeba hudbu sluchátek, pokud to jde, abyste kolegyni trochu „odclonili“.

TIP: Aby nový zaměstnanec vydržel na novém místě, záleží na obou stranách. Na zaměstnavateli i na zaměstnanci. Jak si v roli nováčka počínat, abyste nepůsobil jako slon v porcelánu?

2. Změnit, co nevyhovuje

Druhou možností je snažit se věci změnit. Jednu upovídanou kolegyni nejspíš přežijete, ale co zásadnější věci, jako je třeba nedostatečné zaškolení. Jako když jste podle požadavků zabalili a oštítkovali krabice, ale nevíte, jaké lejstro k nim vyplnit, ani koho označit v systému, aby si pro ně přijel.  Zeptat se nemáte koho, šéf telefon nebere. Když se pro bedny později dostaví uspěchaný závozník s tím, že včera bylo pozdě, odjede s nimi, aniž by vám něco podepsal tvrdíce, že papírování se vyřeší „pak“. Načež vás šéf sprdne, že krabice bez podpisu jste neměli vydávat. Připadáte si jak Alenka v říši divů a podobně klopýtáte metodou pokus-omyl každý den.

V tom případě je na místě se ozvat a žádat pořádné zaškolení a ideálně někoho, kdo vám bude pro případné dotazy k dispozici, pokud není schopen této role dostát šéf.  Z toho, jestli budou vaše požadavky alespoň nějak vyslyšeny poznáte, zda je v této firmě možné něčeho se domoci a něco změnit. Třeba si šéf jenom neuvědomil, že vám nikdo pořádně nevysvětlil, jak se co dělá, a svou chybu napraví. Samozřejmé je o pomoc požádat slušně, ale to neznamená nechat se snadno odbýt. Firma si vás jednou vybrala, tak by mělo být i v jejím zájmu, abyste co nejdřív zaučili a začali efektivně pracovat.

3. Odejít

Zastavit se, popřemýšlet, ozvat se a pokusit se věci nastavit tak, aby mi lépe vyhovovali… To už jste zkusili, jenže se nic k lepšímu nezměnilo a jak tak pozorujete cvrkot ve firmě, nejspíš ani nezlepší? Pak je na místě odejít. Konec konců od toho zkušební doba je. Vyzkoušeli jste si to a zjistili, že negativa převažují nad pozitivy. Pak není na co čekat. Zejména pokud:

  • Náplň práce hrubě neodpovídá tomu, na čem jste se dohodli před nástupem.
  • Obchází se bezpečnost práce nebo se bere na lehkou váhu hmotná odpovědnost zaměstnanců, takže jste neustále „jednou nohou“ na lavici obžalovaných.
  • Nejsou dobře nastavené kompetence, nevíte přesně, za co odpovídáte, případně odpovídáte za něco, co nemáte tak úplně pod kontrolou.
  • Plat, benefity nebo další výhody, které vám firma naslibovala, neodpovídají skutečnosti.
  • Vztahy na pracovišti jsou katastrofální, lidé si spíš hází klacky pod nohy, než že by táhli za jeden provaz, případně si nejlepší podmínky vyslouží ten, kdo nejvíc nadbíhá šéfovi.

Nevyšlo to? Svět se nezboří

Odcházet ve zkušební době není nic příjemného, zvlášť pokud jste měnili místo, protože jste si mysleli, že jdete za lepším. Ale není to konec světa. Počet pracovních nabídek je nyní nebývale vysoký, na našem serveru se pohybuje okolo 40 000 tisíc denně. Ze špatné zkušenosti je dobré se poučit a jít dál. Další firmu si proklepněte co nejvíce před nástupem. Pročtěte si, co o ní říkají současní i minulí zaměstnanci na Atmoskop.cz, zeptejte se známých, jestli by o ní něco nevěděli. A hlavně nezatrpkněte. Každý se v životě někdy spálí, ale není to důvod přestat hledat zaměstnavatele, který vám sedne a u něhož se budete cítit spokojení.

Podívejte se na nabídky zaměstnání, nikdy jich nebylo víc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz