Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nečekaná otázka na pohovoru? To chce klid!

Tipy a články: Nečekaná otázka na pohovoru? To chce klid!

Je před vámi pohovor? Pak se určitě vyplatí dobře se na něj připravit, jak často píšeme v naší Poradně. Přesto se může stát, že přijde otázka, na kterou žádnou odpověď v zásobě nemáte. Co potom? Nejdůležitější je zachovat klid.

Během pohovoru si člověk často připadá jako u nějaké zkoušky ve škole. I když by měl pohovor připomínat spíš dialog než výslech, více otázek většinou klade personalista kandidátovi.

Ten sice předem neví, jaké dotazy padnou, nicméně řada z nich se opakuje a lze je odhadnout. Na základní sadu otázek je určitě lepší se připravit. Ovšem nic se nemá přehánět. V případě, že padne nečekaná otázka, může člověk, který nemá odpověď předem ve svém repertoáru, zcela zamrznout.

Věřte si

Proto nestačí se jen „nabiflovat“ předem. Musíte si také věřit, že vymyslíte smysluplnou odpověď na místě. Pomůže, když si před schůzkou připomenete co se vám povedlo, ať už v práci, nebo v soukromém životě, a v čem jste dobří. Také myslete na to, že už máte pár let praxe za sebou a že už jste tedy řešili dost situací na to, aby vás jen tak nějaký dotaz nezaskočil.

Je to tady, co dělat?

Když padne otázka, na kterou jste si nepřipravili odpověď předem, nenuťte se do reakce hned. Může se jednat o hypotetické nastínění profesní situace, kterou byste měli řešit. Například:

Při dodání zboží se zákazník podivuje, že musí platit tak vysokou sumu a dožaduje se nižší platby s tím, že při objednávání na internetu bylo zboží levnější. Vy máte objet ještě řadu zákazníků, kteří na vás čekají. Co uděláte?

Dejte si chvilku. Pokud před sebou máte vodu, napijte se. Třeba si uvědomíte, že jste něco podobného už v minulém zaměstnání řešili a pak se s touto zkušeností vytaste, i když úplně přesně neodpovídá zadání. Pokud ne, pokuste se vžít do nastíněné situace a odpověď vymyslet. Třeba:

Klidně se bych se mu pokusil/a vysvětlit, že já jako kurýr nemám na výši platby vliv, že jsem cenu už dostal/a od dispečinku a ten patrně od dodavatele zboží, s nímž je také potřeba celou věc řešit. Já mám nicméně v pokynech zboží odevzdat pouze v případě, že dostanu danou částku celou. Pokud se tak nestane, zboží nemohu doručit a zase jej odvezu.

Teď je míč na druhé straně hřiště

Jestli je tato odpověď stoprocentně správná, tedy bude ji za takovou považovat personalista či váš potenciální nadřízený, je-li přítomen, není vlastně až tak důležité. Hlavní je, že oba uvidí, že dokážete samostatně uvažovat.

Jestliže jste měli za úkol nastíněnou situaci vyřešit, je také fér, abyste dostali zpětnou vazbu a dozvěděli se, jak moc jste se trefili či nikoliv. Pokud netrefili, nezačněte svoje slova brát zpět, nebo se dokonce omlouvat. Zkrátka nezmatkujte. Kvůli jedné odpovědi ještě není vše ztraceno. Můžete se také pokusit svoji odpověď obhájit. Ale klidně a slušně. Nechtějte vyhrát za každou cenu a hlavně se nehádejte.

Na co se mohou ještě zeptat?

  • Co nejnáročnějšího jste museli udělat pro minulou firmu?
  • Co neděláte ve své práci rád/a?
  • Jakého chcete nebo nechcete šéfa/šéfovou?
  • Co by o vás řekli kolegové v práci a co by vám vytkli?
  • Zažil/a jste v práci nějaký konflikt? Pokud ano, jak jste ho řešil/a?
  • Pečete?

Proč by se ptal zaměstnavatel na pečení? Třeba proto, aby zjistil, jestli dokážete postupovat podle nějakého manuálu. Otázky na negativní věci – co by vám vytkli kolegové, jak jste řešili konflikt – zase zjišťují, jestli jste schopni podívat se na sebe a své vlastnosti s odstupem. Zkuste vždy co nejupřímněji odpovědět, ale v tom negativním se nebabrejte dlouho. Vaše odpovědi mohou zahrnovat jen pár vět.

Půjdete brzy na pohovor? V tom případě pevné nervy. Kdyby to nevyšlo, nevěšte hlavu a podívejte se na další pracovní nabídky, které pro vás na Prace.cz máme.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz