Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nejen peníze. Ale i čistší pracovní prostředí nebo vztahy jsou v práci důležité

Tipy a články: Nejen peníze. Ale i čistší pracovní prostředí nebo vztahy jsou v práci důležité

Váháte mezi několika pracovními nabídkami? Peníze se sice pořád drží na špici důvodů, proč se člověk rozhodne nabízenou práci vzít, ale neměly by být jediným kritériem. Do hry mohou vstupovat i další přednosti nabízeného místa. Nezapomínejte na ně.

Vztahy

I když má někdo skvělý plat a práce ho baví, chodí z ní nešťastný a vyčerpaný, pokud v ní panují neutěšené pracovní vztahy. Pod tím se může skrývat leccos. Často je hlavní osobou, od které se vztahy odvíjejí, vedoucí. Pokud je firma pečlivě nevybírá, tedy zohledňuje pouze odbornost, ale nepřihlíží ke schopnosti vést lidi, může to být problém. Takový člověk neumí své lidi motivovat, nic pro ně nevyboxuje, nepostaví se za ně. Mladí mohou čelit přístupu: „Držte ústa a krok, jste mladí a nic neumíte, tak nemáte na nic nárok.“

TIP: Když šéf překračuje meze. Ohradit se slušně vůči nadřízenému máte právo. Podívejte se, jak na to, abyste ho přesvědčili o své pravdě.

To, jaké na pracovišti panují vztahy, člověk z inzerátu špatně pozná. Nicméně po překliknutí na kariérní stránky firmy už lze leccos odhadnout. Jestliže se firma například chlubí, že se její zaměstnanci scházejí i po práci, bývá to dobré znamení. Více člověk pochopí po návštěvě pracoviště. Zdraví se tu lidé? Usmívají se na sebe? Jednají spolu hezky? Prosí a děkují si? Pak tady na slušnou komunikaci a harmonické vztahy nejspíš dbají.

Čistota

Jsou provozy, které ze své podstaty zvláštní čistotu vyžadují. Produkce léků nebo potravin mezi takové patří, ale i výroba drobných, na míru dělaných součástek může vyžadovat zvýšenou čistotu na pracovišti. Práce v takových provozech bývá pro řadu lidí příjemnější.

Nicméně ani tam, kde běloskvoucího prostředí dosáhnout nelze, by neměl panovat nezřízený nepořádek a špína. Zejména zázemí – šatny, sprchy, kuchyňka, jídelna – by měly být udržované ve spořádaném stavu. Až se půjdete do firmy podívat, všímejte si toho.

Flexibilita

Opět, ne všude to lze zaručit, protože ne všude to výrobní proces dovoluje, nicméně plánování směn je v práci velkou výhodou. Stejně tak to, že se nepracuje v noci nebo o víkendech. A pokud ano, firma dává za práci v takových časech příplatky. To samozřejmě platí i o práci přesčas, která má být ostatně výše ohodnocena ze zákona. Určitá svoboda v tom, jak si mohu svoji práci plánovat, je dalším výhodou, a měla by být brána v potaz při rozhodování mezi různými nabídkami.

Firmy možnost plánování směn často píšou už v inzerátu, nicméně zeptejte se na další podrobnosti: Jak dlouho dopředu je lze plánovat? Je nějak limitované, kolik ranních či odpoledních směn musí pracovník splnit za měsíc?

Možnost růstu

Nikdo se nechce cítit jako pouhé kolečko v soukolí, které dělá donekonečna jednu a tu samou práci. V moderních provozech mívají program, který umožňuje zaměstnancům růst a posouvat se v hierarchii firmy. V rámci toho jim nabízejí absolvovat školení, ať už odborná, nebo třeba jazyková. Kdo nemá zájem vyloženě o šéfovské místo, pro toho je tu možnost přejít do jiného oddělení na jinou práci. Poznání provozu z různých stran je také důležité pro rozvoj vlastních kompetencí. Zajímejte se tedy i o tyto možnosti a o programy, které firma pro rozvoj zaměstnanců má.

Benefity

Benefity bývají další zbraní, kterou se firmy snaží nové kolegy nalákat. Mohou být jak finančního, tak nefinančního rázu. Mezi benefity první kategorie patří například 13. plat nebo půlroční odměny v závislosti na výsledcích firmy. Tyto benefity si zaměstnanec může nárokovat, jen pokud je má přímo zakotvené v pracovní smlouvě. Pokud tam definované nejsou, je na dobré vůli zaměstnavatele (případně jeho ekonomickém výsledku), jestli je vyplatí.

Mezi nefinanční benefity patří celá řada výhod, jako jsou příspěvky na stravování, na důchodové pojištění, na sportování či wellness nebo dny/týdny volna navíc. Pečlivě si projděte, jaké benefity firma nabízí a volte zaměstnavatele i podle nich.

Na Prace.cz je momentálně přes 27 tisíc pracovních nabídek. Je z čeho vybírat.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz