Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Ochranné pomůcky: platím je já, nebo firma?

Tipy a články: Ochranné pomůcky: platím je já, nebo firma?

Nastoupil jsem na nové místo jako zedník. Šéf mi řekl, že na stavbě musím nosit ochrannou přilbu, ale požaduje, abych si ji koupil sám za své peníze. Má na to firma právo?

Druhy ochranných pomůcek

Pokud zaměstnavatel nošení přilby přímo požaduje, musí ji také uhradit. Není možné náklady přenášet na pracovníka nebo mu částku dokonce strhávat z platu. Dvojnásob to platí u ochranných pracovních pomůcek, tedy například přileb, nepromokavých bund nebo protiskluzových bot. V těchto případech už nejde o parádu”, ale o ochranu zdraví a bezpečnost.

Podle zákoníku práce na to musí dbát každý zaměstnavatel. Do ochranných pomůcek mohou spadat i čistící a dezinfekční prostředky, případně regenerační krémy na ruce — pokud někdo pracuje například s dráždivými látkami nebo znečištěnými věcmi.

Kdy jsou ochranné pomůcky nezbytné?

Pokud zaměstnanec pracuje s chemikáliemi nebo v provoze, kde je zima, vlhko, zhoršené dýchací podmínky nebo nebezpečí pádu různých předmětů, má nárok na ochranné pracovní pomůcky v každém případě. Člověk, který dělá na stavbě, musí dostat helmu. Tkadlena, která se pohybuje u stroje a riskuje, že si do něj zachytí vlasy, má nárok na ochranný šátek.

Ochrana před vlhkem a chladem

Ve výrobním závodě se může jednat například o protiskuzovou obuv – v případě, že zaměstnanci hrozí pád kvůli vlhké podlaze. V mrazírnách mají lidé nárok na oblečení  a obutí chránící před chladem. Všechny ochranné pomůcky a oděvy, které podnik zaměstnancům kupuje, musejí mít označení CE (splnění evropských norem).

Proto se nedoporučuje, aby zaměstnavatel dal pracovníkovi peníze a poslal ho, ať si pomůcky koupí sám. Laik by nemusel vybrat správně.

Pracuji v kanceláři. Mám nárok na ochrannou obuv?

Každý zaměstnavatel si podle zákoníku práce musí vytvořit vlastní směrnici, kde zhodnotí míru rizika na jednotlivých pracovištích. Podle toho si pak naplánuje nákup ochranných pomůcek. Pokud někdo pracuje u počítače v kanceláři, s požadavkem na zakoupení pracovní obuvi neuspěje. Pokrývač už ale speciální boty pro pohyb na střeše dostat musí.

Běžné oblečení do práce, jako jsou například košile, lodičky nebo kostýmky, si zaměstnanci musí hradit sami. V některých firmách ale dostávají příspěvky na ošatné — to když je jejich úkolem firmu hlavně dobře reprezentovat. Povinností zaměstnavatele to ovšem není.

Zničil jsem pracovní uniformu. Mám nárok na novou?

Pokud se ochranná pracovní pomůcka časem opotřebí, například prošoupe se podrážka u pracovních bot nebo se zničí zapínání u přilby, zaměstnavatel musí pracovníkovi pořídit pomůcky nové. Pokud ale někdo vlastní vinou zničí například firemní stejnokroj (polije ho kávou), firma už mu nemusí zdarma poskytnout novou uniformu nebo proplatit čistírnu.

Prace.cz

Kam dál?

Musí firma propuštěnému nabídnout náhradní místo?

Praktické tipy, jak si najít novou práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz