Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Oprašte si životopis, aby zaujal i v roce 2018

Tipy a články: Oprašte si životopis, aby zaujal i v roce 2018

Pokud je pro vás rok 2018 ve znamení plánů na změnu práce, prvním krokem bude určitě příprava (případně oprášení) životopisu. Na co nezapomenout? Co upřednostnit a co naopak upozadit, aby váš životopis i v novém roce zaujal?

1. Velké jméno na začátek

Do hlavičky životopisu nemusíte psát „životopis“ – personalista ví, co má v ruce. Místo toho napište vaše jméno, a to o trochu větším písmem, než jaké používáte ve zbytku životopisu. Jméno můžete i zvýraznit: ne barevně, ale kurzívou nebo ztučněním. Může to pak vypadat třeba takhle:

2. Aktuální kontakty

Jednou z nejdůležitějších věcí je mít v životopise aktuální telefon a e-mail. Přesvědčte se, že jste se v e-mailu nebo čísle nespletli. Adresu trvalého nebo přechodného bydliště můžete do životopisu napsat také.

  • Tip: Pokud máte e-mailovou adresu z mládí, například terminator07 nebo princezna115, založte si raději nový e-mail ve formátu jmeno.prijmeni. Působí to více profesionálně.

Pokud posíláte životopis jako reakci na inzerát, počítejte s tím, že vám může v následujících dnech volat neznáme číslo. Proto je zvedejte, případně se ozvěte zpět.

Mezi údaje, které není nutné v životopise uvádět, patří například datum narození, rodinný stav, občanství, informace o rodinném stavu nebo počtu dětí.

3. Dobrá fotka

Dát do životopisu fotografii, nebo ne? To je věčné téma personalistů i uchazečů. Záleží na povaze práce, ale není povinnost ji v životopisu mít. Pravdou však je, že životopisy s fotkou si personalisté lépe zapamatují.
Pokud se rozhodnete fotku přiložit, vyberte takovou, která je reprezentativní a je na ní dobře vidět obličej (ne se slunečními brýlemi, ne hodně z dálky nebo s rušivým pozadím). Velikost fotky by na vytištěném životopise neměla překročit 4 x 3 cm.

4. Oprašte pracovní zkušenosti

Zaměstnavatele nejvíce zajímají vaše aktuální pracovní zkušenosti. Na první místo tedy dejte práci, ve které jste byli naposledy a teprve pak vypište starší zkušenosti z minula.
Nezapomeňte napsat, od kdy do kdy, na jaké pozici, pro jakého zaměstnavatele a kde jste pracovali. Je dobré přidat i pár odrážek o náplni práce, kterou jste dělali. Případně o výsledcích, jakých jste dosáhli. Například:
Leden 2015 – Prosinec 2017: Asistentka ve společnosti ABC, Plzeň

  • příprava podkladů pro obchodní jednání, zpracování zápisů z porad
  • organizace služebních cest obchodního ředitele (včetně zahraničních)
  • vyřizování korespondence, správa datové schránky

» Personalistu zajímají vaše reálné zkušenosti, ne fráze

Pokud jste čerstvý absolvent a chybí vám pracovní zkušenosti, můžete v životopise popsat brigády, praxe nebo školní projekty.

5. Co znáte a umíte

Počítačové znalosti, řidičský průkaz, jazyky. Sepsání těchto dovedností a znalostí vám může pomoci ve výběrovém řízení. Vypíchněte v životopisu přesně to, co podle inzerátu potřebuje daná firma. Mluvíte německy? Umíte řídit náklaďák? Ovládáte nějaký počítačový program? Pochlubte se.

  • Tip: Absolvovali jste školení nebo kurz, ze kterého máte osvědčení? Neváhejte to do životopisu napsat. Ukazuje to vaši ochotu se dále vzdělávat a sledovat novinky v oboru.

6. Pár tipů na závěr

  • Kvůli hrubkám, překlepům a různým druhům písma nepůsobí životopis upraveně. Personalista si pak bude klást otázku, jak moc je vám vlastní pečlivost nebo jak moc vám na nové práci záleží.
  • Dejte svůj životopis přečíst nezávislým očím (kamarádce, partnerovi). Vy totiž již některé chyby vidět nemusíte.
  • Životopis napsaný ve wordu si uložte jako PDF. Díky tomu se nerozhodí formátování a personalista uvidí životopis přesně v té podobě, v jaké jste mu ho odeslali.
  • Nazvěte životopis CV + vaše jméno a příjmení (CV Josef Novak.pdf). Díky tomu se váš životopis neztratí v záplavě „anonymních“ dokumentů, které se jmenují zivotopis.doc nebo finalnizivotopis.pdf.

» Nové nabídky na Prace.cz

Tereza Houštecká

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz