Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Po rodičovské zase do práce. Jak napsat životopis?

Tipy a články: Po rodičovské zase do práce. Jak napsat životopis?

Rodičovská skončila, dítko si pomalu zvyká ve školce a vy se rozhlížíte po nové práci. Z přípravy životopisu máte možná strach. Není se však čeho bát. Skoro každá maminka, která se nechce nebo nemůže vrátit k původnímu zaměstnavateli, řeší stejný problém. Krok za krokem vám pomůžeme životopis napsat.

  • Poslední aktualizace článku: 16. 9. 2020

Osobní a kontaktní údaje

Do hlavičky životopisu napište své jméno. Nahoře tedy nebude Životopis, ale třeba Alena Krejčí. Pokračujte s kontaktním telefonem a e-mailem. To z osobních údajů bohatě stačí. Informace o rodinném stavu, počtu dětí, datu narození či zdravotním stavu psát nemusíte. Personalista by je po vás neměl v životopisu chtít.

Pracovní zkušenosti

Tato část bude personalistu zajímat nejvíce. Údaje o pracovních zkušenostech seřaďte od nejaktuálnější po nejstarší. U každé uveďte název společnosti, od kdy do kdy pracovní poměr trval (nejen roky, ale i měsíce), o jakou pozici šlo a také v bodech vypište, v čem práce konkrétně spočívala.

Například:

Autodoprava ABC, Rychnov nad Kněžnou

01/2015 – 05/2018

Asistentka vedení společnosti

  • Příprava podkladů pro jednání a porady, zpracování zápisů
  • Vyřizování obchodní korespondence s partnery
  • Organizování pracovních cest pracovníků společnosti
  • Příprava reportů a statistik

U pracovních zkušeností vypíchněte hlavně to, co požaduje nová firma v inzerátu. Jinými slovy: životopis vždy trochu upravte na míru pozici. Použijte podobná slova jako v inzerátu. Pokud hledají sekretářku a vy jste pracovala jako asistentka, klidně napište sekretářka. Tady jsou další tipy, jak životopis upravit a vypíchnout to podstatné.

↑ Rodičovská skončila a vy se rozhlížíte po nové práci? Poradíme, jak napsat životopis.

Zmínit rodičovskou dovolenou, nebo ne?

Velké téma je, zda v životopisu zmínit mateřskou a rodičovskou dovolenou. Toto rozhodnutí je čistě na vás. Když si však hned od začátku vytvoříte férový vztah s potencionálním zaměstnavatelem, je to k nezaplacení. Proto doporučujeme tuto informaci na jednom řádku zmínit.

Pokud jste při rodičovské dovolené pracovala, dobrovolničila nebo měla brigádu, tak to do životopisu určitě napište. Personalista rád uvidí, že jste se během několika let věnovala i něčemu jinému než dětem. A to i v případě, že jste se pohybovala v jiném oboru.

» Klid, to dáte! Jak hledat práci po rodičovské dovolené

Vzdělání

Také informace o vzdělání se řadí od nejaktuálnější po nejstarší. Vynechte základní školu, pokud to není vaše nejvyšší dosažené vzdělání. Jestliže jste se během rodičovské pustila do studia nějaké školy, odborného semináře, profesní certifikace nebo jste se začala vzdělávat v úplně novém oboru, pochlubte se tím.

Další znalosti a dovednosti

Sem patří znalost cizího jazyka, řidičský průkaz, znalost speciálních počítačových programů a další dovednosti. Pokud jste se na rodičovské dovolené věnovala dobrovolnickým aktivitám nebo organizovala sousedská setkání, nebojte se to do životopisu napsat. Možná se vám tyto informace nezdají tak zajímavé, ale mohou vás mezi kandidáty odlišit.

Pár dalších praktických rad

  • Životopis by měl být bez gramatických chyb. Pokud si s češtinou netykáte, dejte životopis přečíst někomu dalšímu.
  • Vyhněte se experimentování s barvami, typem a velikostí písma. Méně je opravdu někdy více.
  • Celý životopis by se měl vejít na 1–2 stránky A4. Smažte proto informace, které nesouvisí s pozicí, na kterou se hlásíte.
  • Životopis uložte nejlépe ve formátu PDF a pojmenujte ho svým jménem. Zamezíte tak tomu, že se personalistovi váš životopis zobrazí jako „rozsypaný čaj“.

Co napsat do průvodního e-mailu?

Klasické motivační dopisy už dnes nahradily průvodní e-maily nebo online formuláře – ten najdete i na Prace.cz, když odpovídáte na inzerát. Máte možnost napsat pár vět, které váš životopis uvedou. Určitě toho využijte.

Průvodní dopis by měl by být co nejadresnější, aby bylo vidět, že opravdu odpovídáte na konkrétní nabídku. Můžete v něm zmínit informace, které v životopisu nejsou, nebo sice ano, ale chcete je ještě zdůraznit. Při psaní nepřesáhněte půlku stránky A4.

Držíme palce při hledání práce!

» Podívat se na nabídky firem

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz