Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Klid, to dáte! Jak si hledat práci po rodičovské

Tipy a články: Klid, to dáte! Jak si hledat práci po rodičovské

Taky vám připadá, že to tak uteklo? Sotva jste si na mateřské a rodičovské dovolené zvykla, horko těžko zaběhávala denní řád a chod domácnosti, děti povyrostly a je čas na návrat do práce. Nejedna maminka (nebo i tatínek, který zůstal doma s dětmi) může propadnout menší panice. Nebojte se. Máme pro vás tipy, jak to zvládnout.

20. 9. 2017

Návrat do původního zaměstnání

Nejčastěji se maminka vrací do své původní práce. Zaměstnavatel jí ze zákona musí držet místo až do 3 let věku dítěte. Zařazena musí být na stejnou práci, kterou má v pracovní smlouvě. Jenže pozor, nemusí jít o to samé místo, jaké měla před porodem.

Příklad: Alice pracovala jako asistentka v oddělení marketingu. Pak se jí narodil syn a zůstala s ním tři roky na rodičovské. Po návratu ji zaměstnavatel zařadil na místo asistentky ve finančním oddělení. Druh práce zůstal stejný (asistentka), změnila se jen „židle“.

Nezaměstnaná maminka

Byla jste již před porodem nezaměstnaná, nebo jste během pobytu doma s dětmi o práci přišla? Po skončení rodičovské dovolené si můžete požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste neměla jiné příjmy než rodičovský příspěvek, úřad práce vám podporu vypočítá z průměrné mzdy v ČR:

 • První dva měsíce dostanete 15 % průměrné mzdy
 • Další dva měsíce 12 % průměrné mzdy
 • Zbytek podpůrčí doby 11 % průměrné mzdy

Přihlásit se do evidence úřadu práce je možnost, nikoliv povinnost. Pokud však nyní nemáte práci, vyplatí se vám. Proč?

 • Po dobu strávenou v evidenci za vás zdravotní pojištění hradí stát
 • Doba v evidenci se započítává do důchodu (maximálně však 1 rok)
 • Dostanete podporu v nezaměstnanosti

Jak hledat novou práci?

Možná jste na rodičovské dovolené zjistila, že se do minulé firmy vlastně vracet nechcete. Tady je pár praktických tipů, jak práci najít co nejrychleji:

 • Základem je být aktivní. Vzdělávejte se, mějte přehled o dění okolo sebe. Když se budete prezentovat tak, že jste před třemi lety zalezla do ulity, starala se jen o děti a nevnímala svět kolem sebe, nejspíš nepochodíte.
 • Vyšperkujte životopis a motivační dopis. Nepište jen, že hledáte práci, ale rovnou napište, co umíte, jakou máte praxi, v čem můžete být budoucímu zaměstnavateli užitečná.
 • Zrádné otázky na pohovoru. Otázky na to, zda máte či plánujete děti, jsou zakázané. Přesto se stává, že na pohovoru zaznívají. Je na vás, co odpovíte. Můžete zaměstnavateli říct, že to nechcete rozebírat, protože si myslíte, že to nesouvisí s nabízenou prací. Zrovna tak můžete „přiznat barvu“ a říci třeba to, že máte zajištěnou školku, chůvu nebo jiné hlídání. Zaměstnavatel uvidí, že o práci stojíte a máte i promyšlené, jak to budete zvládat.
 • Stýkejte se s bývalými kolegy. Třeba se díky nim dozvíte o volném místě. Stejně tak i blízcí mohou pomoci. Zkuste se poptat ve svém okolí, jestli někdo neví o tom, že hledají nové lidi.
 • Nemusíte najít hned práci na plný úvazek. I brigáda či práce na dohodu může nakonec k vysněnému povolání dopomoci. Čím více zkušeností a kontaktů budete mít, tím bude větší šance na úspěch. Berte to tak, že i na brigádě mohou zjistit, že jste pro ně nepostradatelná a nabídnout vám klasický zaměstnanecký poměr. Nebo alespoň získáte nové pracovní zkušenosti.

Hurá, mám práci. Jaké jsou úlevy pro rodiče?

Pokud pracujete a pečujete o děti mladší 15 let, máte nárok na určitá privilegia. Šéf musí přihlížet k tomu, že se staráte o děti. Pokud tedy požádáte o zkrácení úvazku nebo o jiný začátek a konec pracovní doby, zaměstnavatel vám musí vyhovět. Zrovna tak můžete požádat, aby vás neposílal na noční směny. Zaměstnavatel to může odmítnout pouze z vážných provozních důvodů.

Žádost nemá zvláštní předepsanou formu, ale abyste se vyhnuli případným sporům, mějte ji sepsanou a založte si ji společně s písemným vyjádřením zaměstnavatele, že se zkrácením úvazku souhlasí.

» Podívejte se na aktuální nabídky na Prace.cz

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz