Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pohovor po telefonu není strašák. Jak ho zvládnout na jedničku?

Tipy a články: Pohovor po telefonu není strašák. Jak ho zvládnout na jedničku?

Může se stát, že odpovíte na zajímavou nabídku a za pár dní zavolá personalista. Popovídá si s vámi 10–15 minut, aby o vás zjistil trochu více. Pokud zaujmete, můžete se těšit na další kolo: pozvánku k osobnímu pohovoru. Poradíme, jak důležitý telefonát zvládnout a přiblížit se k nové práci.

19. 9. 2018

Přes sluchátko testují sympatie

V poslední době dělá telefonický předvýběr víc a víc firem. Běžně k tomu přistupují třeba banky hledající posily na pobočky. Důvodem je časová úspora. Na základě telefonátu personalisté otestují nejen sympatie, ale také vaše znalosti i motivaci ke změně.

Firmu může zajímat vaše vzdělání, praxe a motivace. Také to, co víte o společnosti a jejích produktech. Proklepnou si také, zda se orientujete v oboru.

Napsali jste do žádosti o práci, že mluvíte plynule anglicky? Pochlubili jste se nadstandardními znalostmi Excelu? Počítejte s tím, že vaše dovednosti si zaměstnavatel může chtít ověřit už po telefonu.

» Obyčejná práce, nebo srdcovka? Tohle vám pomůže si správně vybrat

↑ Nemějte strach z pohovoru po telefonu, dá se na něj připravit.

Připravte se na přijetí telefonu

Nečekaný telefonní hovor vás může zastihnout kdekoliv. Připravte se na něj. Máme pár tipů, jak telefon od personalisty zvládnout na jedničku:

 • Představujte se jako profík

Máte ve zvyku při zvedání hovoru z neznámého čísla vybafnout „Co chcete?“ Věřte, že když se představíte celým svým jménem „Jana Nováková, prosím?“ dostanete od personalisty pomyslnou první čárku.

 • Mějte přehled, kam všude jste zaslali životopis

Netušíte, z jaké firmy vám volají a proč? To je chyba, která vás může připravit o možnost dalšího postupu. Zmatené drmolení, že si nejste jisti, na jakou pozici jste se vlastně hlásili, se vám nevyplatí. Mějte vždy přehled o tom, do jakých firem jste posílali životopis.

 • Jak zvýšit šance na úspěch při telefonování?

Projděte si základní informace o firmě, kam se hlásíte. Čím se zabývá, co se jí povedlo, čím se prezentuje na veřejnosti. Zkrátka udělejte si obrázek o nejdůležitějších faktech vašeho budoucího zaměstnavatele. Vše podstatné zpravidla najdete na webu dané firmy. Sesumírujte si v hlavě přehled dřívějších zaměstnání i důvody, které vás vedly ke změně.

Otázky, na které možná budete odpovídat

 • „Řekněte mi něco o sobě.“

Nejlépe uděláte, když zmíníte svou současnou pracovní pozici a pochlubíte se pracovními dovednostmi. Krátce můžete zmínit i své koníčky. Z každého ranku tak akorát, abyste ukázali, že jste člověk z masa a kostí. Když začnete do telefonu podrobně rozebírat výsledky včerejšího hokejového zápasu, nebude to nejlepší úvod. Vyhněte se politickým názorům i tomu, jak byste řešili situaci uprchlíků. Nepatří sem ani informace o tom, že jste rozvedení či šťastně zamilovaní a jak se jmenují vaše děti.

 • „Co vám v nynějším zaměstnání vadí, co se vám líbí?“

Dejte pozor na to, abyste nepůsobili ufňukaně či jako mistr světa. Zakázané jsou negativní komentáře na šéfa. To, že si na vás šéf zasedl může být pravda, ale zaměstnavatelé chtějí loajální a věrné zaměstnance.

 • „Proč byste chtěl pracovat zrovna u nás?“

Touto otázkou míří personalista k vaší motivaci. Pokud na něj vybafnete, že je to kvůli vyššímu platu, nejspíš ho moc nepotěšíte. Zaměstnavatelé si váží lidí, které žene v práci správná motivace. Tou můžou být sympatie s posláním firmy.

 • „Proč si máme vybrat zrovna vás?“

Pro někoho nejtěžší otázka, ale nebojte se jí. Je čas na sebe prozradit vaše zásluhy, úspěchy. Musíte firmu přesvědčit, že zrovna vy jste se svými zkušenostmi pro firmu nepostradatelní. Zaměřte se na to, co můžete pro firmu udělat. Dejte vědět, že váš odborný přehled a znalosti budou pro firmu přínosem.

» Prozkoumejte nové nabídky práce

Telefon zvoní, co mám dělat?

Zhluboka se nadechněte a hovor přijměte. Odpovědi máte připravené, buďte v klidu. Na co je dobré při telefonování myslet?

 • Usmívejte se

Možná si říkáte, že to může být fuk, když vás nikdo nevidí. Opak je pravdou. Věřte, že pozitivní naladění a úsměv se promítne do vašeho hlasu.

 • Telefonujte v soukromí

Možná telefon zazvoní, když stojíte na rušné ulici nebo ve frontě u pokladny. V případě, že nemáte dost soukromí, omluvte se a domluvte si vhodnější čas na rozhovor. Jste doma? Pokud to jde, zavřete se do místnosti, kde vás nebudou rušit děti, pes či hrající televize.

 • Nežvýkejte

Během rozhovoru nejezte, nekuřte ani nežvýkejte. Personalista na druhé straně sluchátka by vše slyšel. Jediné, co je povolené, je pití. To pro případ, že by vám z nervozity vyschlo v krku.

 • Soustřeďte se na pohovor

Zkuste se plně soustředit na volajícího a bedlivě ho poslouchejte. Ať vám neuteče žádná podstatná informace. Pokud vám není něco jasného, zeptejte se. Vyvarujte se však přerušování či skákání do řeči. Někomu pomůže, když si během rozhovoru bude psát poznámky. Samozřejmě, i to je možné.

 • Poděkujte za zavolání

Po skončení telefonování pošlete volajícímu e-mail s poděkováním za příjemný rozhovor a ujistěte ho, že i nadále máte zájem o nabízenou práci. Jak zjistíte, jestli jste při pohovoru na dálku, byli úspěšní? Jednoduše. Dostanete pozvánku k osobnímu setkání.

Držíme palce, ať to vyjde!

Jarmila Zechová Syptáková

» Prozkoumejte nové nabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz