Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pomoc, potřebuju rychle napsat životopis! Jak na to krok za krokem

Tipy a články: Pomoc, potřebuju rychle napsat životopis! Jak na to krok za krokem

Možná to teď také řešíte. Potřebujete rychle sehnat novou práci, ale je to už nějaký ten pátek, co jste naposledy sepisovali životopis. Poradíme, jak ho rychle a zajímavě napsat. Držte se následujících kroků a životopis budete mít hotový za chvilku. A navíc ho v budoucnu snadno upravíte pro jakoukoliv nabídku.

 • Poslední aktualizace článku: 15. 4. 2020

Osobní a kontaktní údaje

 • Napište jméno, telefonní číslo a e-mail. Tato trojice osobních údajů úplně stačí.
 • Můžete dopsat ještě datum narození, národnost a adresu trvalého bydliště. Povinné to ale není.
 • A co určitě nepsat? Rodinný stav a počet dětí − tyto údaje nemusí nikoho zajímat.

↑  Zaměstnavatele nejvíce zajímá, co jste dělali posledních 5–10 let.

» Podívejte se na nové nabídky

Pracovní zkušenosti

Tohle je úplně nejdůležitější část životopisu. Zaměstnavatele nejvíce zajímá, co jste dělali posledních 5–10 let. O tomto období se rozepište podrobněji a starší zkušenosti zmiňte jen stručně.

Jak psát v životopisu o praxi?

 • Přehledně a v odrážkách. Ke každé pracovní zkušenosti napište pár bodů (3–5 odrážek by mělo stačit). Vystihněte, co jste v této práci dělali, co patřilo k hlavním úkolům. Pokud to jde, zmiňte také výsledky a úspěchy – zvlášť pokud je dokážete vyčíslit. Čím konkrétnější budete, tím lépe.
 • Přizpůsobte se slovníku firmy. Hledají „vedoucího prodejny“ a vy máte v životopise „manažer prodejny“ nebo „Store Manager“? Přepište to na vedoucího. Smysl pozice zůstává stejný, ale více se přiblížíte tomu, koho firma hledá a jak o sobě mluví.
 • Vypíchněte nejdůležitější zkušenosti. V inzerátu píší, že chtějí zkušenost s programem ABC. Vy jste v poslední práci dělali hlavně s programem XYZ, ale s ABC umíte také. Napište program ABC na první místo a klidně ho ještě vytučněte. Personalisté uvidí, že nabízíte to, co hledají.

» Jak životopis upravit na míru konkrétní nabídce?

Vzdělání

 • Poslední dosažené vzdělání. Uveďte obor, školu a rok zakončení studia. Základní školu (pokud není posledním dosaženým vzděláním) psát nemusíte.
 • Kurzy, školení a certifikáty. To, že se průběžně vzděláváte, znamená vždy body navíc. Do životopisu ale cíleně vyberte jen kurzy, které souvisejí s nabízenou prací. Chlubit se, že máte 15 obchodních školení, když se hlásíte na učitelku v mateřské školce, prostě nedává smysl.
 • A co není třeba psát? Pokud umíte něco, co zvládá většina lidí a patří to už k běžnému standardu (například uživatelská znalost internetu, Wordu).

Další dovednosti a znalosti

 • Jazykové a počítačové dovednosti, řidičský průkaz: opět to vypíchněte v souladu s tím, co potřebuje zaměstnavatel. Chtějí „komunikativní znalost angličtiny“? Napište to právě takhle, neuvádějte, že máte „středně pokročilou znalost“.
 • Osobnostní vlastnosti. To, jací jste a jak se chováte v pracovních situacích: tyto informace do životopisu také patří. Díky tomu se představíte jako člověk z masa a kostí, nikoliv jen jako „soupiska“ zkušeností. Vyhněte se ale otřepaným klišé (Jsem flexibilní, Jsem týmový hráč). Přečtěte si ještě jednou inzerát, možná tam požadované charakteristiky zmiňují. Pokud je máte, uveďte i jak se projevují. Například: Jsem flexibilní: nedělá mi problém přijímat změny, dokážu se rychle zorientovat v novém prostředí a pokud je potřeba, chopím se i jiné práce.

Držíme palce, ať tu práci získáte!

» Podívejte se na nové nabídky

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz