Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Potřebujete (lepší) místo? Pospěšte si, situace na trhu práce se mění

Tipy a články: Potřebujete (lepší) místo? Pospěšte si, situace na trhu práce se mění

Nic netrvá věčně. Platí to i o stavu, kdy firmy nabírají ve velkém, zatímco kandidátů je málo. To přestává platit. Firmy mírně tlumí nábor, zatímco zaměstnanci začali aktivněji hledat nová místa a počty odpovědí na inzeráty se výrazně zvýšily. Kdo by chtěl tedy práci měnit nebo by rád nějakou získal, neměl by s hledáním místa otálet.

Z hlediska kandidátů to není úplně skvělá zpráva, ale je potřeba s ní počítat. Zatímco ještě letos v létě byly počty obsazovaných pozic vyšší než v předcovidovém roce a řadu míst bylo těžké obsadit, na podzim se situace začala vyvíjet jiným směrem.

Aktuálním trendem je, že poptávka po zaměstnancích ochlazuje. V meziročním srovnání klesl počet obsazovaných pozic podle dat z našich pracovních portálů o 14 %. Zároveň stouplo množství odpovědí na inzeráty a vzrostl i počet uchazečů, a to o 10 %.

Není na co čekat

Tento trend je více patrný u méně kvalifikovaných pozic, kde už dochází například k neprodlužování smluv. Lidé, u nichž tento scénář nastal nebo jim hrozí, jsou na trhu práce aktivnější, a díky tomu roste počet odpovědí na inzeráty. Když se na jedno místo hlásí více kandidátů, je obtížnější uspět.

TIP: Jedna odpověď nestačí, je potřeba vyvinout větší aktivitu, když člověk shání práci. Připomeňte si, jak na to jít.

Situace však není zdaleka taková, že by byl pracovních míst nedostatek. Podíl nezaměstnaných na pracovních trhu je stále nízký, pohybuje se okolo 3, 5 %. Není tedy důvod k panice. Nicméně ten, kdo o změně místa uvažuje, třeba i z důvodu rostoucích životních nákladů, měl by být při shánění jiného zaměstnání aktivní a na nic nečekat.

Proč lidé mění práci?

Důvody bývají u různých skupin lidí různé. Ti, kteří byli v předchozím zaměstnání spokojení a změnili práci, to udělali především kvůli vyšší mzdě. U zaměstnanců, kteří nebyli v práci spokojení a změnili místo, hrál kromě vyšší odměny důležitou roli také lepší přístup k lidem a lepší kolegové. Oba tyto faktory mají velký vliv na to, zda jsme v práci spokojení.

Faktem nicméně je, že finanční motivace v uvažování lidí o změně práce hodně sílí. Ačkoliv nominální mzda stoupla, kvůli inflaci neboli zdražování výrazně klesla reálná mzda. Za naši odměnu si tedy nyní koupíme méně zboží než před rokem. To má řadu důsledků na pracovním trhu. Snižuje se spokojenost a motivace zaměstnanců. Lidé jsou ochotnější místo měnit, aktivně ho hledat, nebo o změně aspoň uvažovat.

Možná patříte do této skupiny a říkáte si, že se začnete více porozhlížet až po Novém roce. Za tři týdny těžko dojde na trhu práce k nějakému velkému výkyvu. Na druhou stranu je vždycky výhodné mít určitý náskok. Když odpovíte na inzeráty už před koncem roku, určitě se vám to neztratí.

Procházejte nabídky na Prace.cz. Třeba si stihnete nadělit nové lepší místo ještě pod stromeček.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz