Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práce o svátcích: ohlídejte si, na co máte nárok

Tipy a články: Práce o svátcích: ohlídejte si, na co máte nárok

  • Poslední aktualizace článku: 11. 12. 2018

Za jakých podmínek vás zaměstnavatel může hnát do práce ve svátek? Přečtěte si, na co máte nárok, ať vás rozpis směn nezaskočí.

Do práce ve svátek

Práci ve svátek by vám šéf měl nařizovat jen v ojedinělých případech. Sváteční směna se vás může týkat, pokud pracujete ve službách, které jsou důležité pro uspokojování potřeb obyvatelstva (školství, zdravotnictví, kultura, sport).

Dále pokud děláte v nepřetržitém provozu (nemocnice, elektrárny), v dopravě nebo pokud se staráte jako ošetřovatel o zvířata.

Povolat vás do práce ve svátek mohou také kvůli inventuře, naléhavým opravám nebo nakládacím a vykládacím pracím. Mělo by však platit, že se jedná o činnosti, které nelze udělat v běžný den.

Prodavači a svátky

Zákon omezuje provozní dobu obchodů během některých svátků:

  • Velké obchody (nad 200 m²) musí zůstat zavřené 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a také 25. a 26. prosince.
  • Na Štědrý den (24. 12.) mohou větší obchody otevřít jen do 12:00, aby obsloužily poslední dárkové opozdilce.
  • Menší obchody (s plochou do 200 m²) mohou zůstat otevřené i o svátcích. Výjimku mají také lékárny, čerpací stanice a obchody v nemocnicích, na nádražích a na letištích.

Kompenzace za práci ve svátek

Pokud trávíte svátek v práci, zaměstnavatel má dvě možnosti, které vám za to může nabídnout:

1. Náhradní volno

Odpočinek má přednost před penězi – tak se na to alespoň dívá zákoník práce. Proto je náhradní volno tím prvním, co vám šéf musí nabídnout. Teprve jako druhou možnost může zmínit příplatek. Pokud taková nabídka zazní, je na vás, co upřednostníte: jestli volno, nebo peníze.

Ohledně náhradního volna platí jednoduchá matematika. Kolik svátečních dnů odpracujete, tolik volných dnů musíte dostat. Náhradní volno za svátek vám zaměstnavatel musí poskytnout do 3 měsíců po odpracovaném svátku.

Znamená to, že pokud budete pracovat o Vánocích, náhradní volno si vyčerpáte nejpozději do konce března příštího roku. Zákoník práce ale umožňuje domluvit se i na jiném termínu – pokud s ním vy i zaměstnavatel budete souhlasit.

2. Příplatek

Jenže někdy se více než volno hodí peníze navíc, co si budeme povídat. Příplatek je další možnost, jak vám šéf může práci ve svátek vynahradit.

Kolik činí příplatek za svátek? Je to 100 % vašeho průměrného denního výdělku. Takže pokud odpracujete jeden svátek, dostanete za něj zaplaceno, jako byste odpracovali dva běžné pracovní dny.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Adventní přesčasy

  • Závěr roku bývá ve firmách hektický. Může se tedy stát, že po vás budou chtít práci přesčas. Ale za jakých podmínek?
  • Platí, že přesčasy by vám měli nařizovat jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Zákoník práce však už bohužel nevyjmenovává, jaké důvody to mohou být. V praxi se do toho vejde například mimořádný objem zakázek, které firma dostala.
  • Za přesčasy vám náleží příplatek 25 % (ale jen pokud nemáte přímo v pracovní smlouvě sjednáno, že vaše mzda už práci přesčas zahrnuje). Další možnost je vybrat si za přesčasové hodiny náhradní volno.

» Práce přesčas: na co si dát pozor

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz