Prace.cz  > Poradna > Aktuality z trhu práce > Práce o svátcích: ohlídejte si, na co máte nárok

Aktuality z trhu práce: Práce o svátcích: ohlídejte si, na co máte nárok

Advent je za dveřmi, což pro mnoho lidí znamená sloužit přesčasy nebo dělat o svátcích. Za jakých podmínek vás zaměstnavatel může hnát do práce o Vánocích a na Nový rok? Přečtěte si, na co máte nárok, ať vás rozpis svátečních směn nezaskočí.

Práce o Vánocích 2016

Prodavači a prodavačky ve větších obchodech (s plochou nad 200 metrů čtverečních) si letos mohou užít klidné vánoční svátky s rodinou. Podle nového zákona, který částečně omezuje sváteční prodej, totiž nemají chodit do práce 25. a 26. prosince a ani 1. ledna.

A jak je to na Štědrý den? Větší obchody mohou 24. prosince otevřít jen dopoledne, aby obsloužily poslední dárkové opozdilce.

Menší obchody (s plochou do 200 metrů čtverečních) mohou zůstat otevřené i o svátcích. Výjimku ze zmíněného zákona mají také lékárny, čerpací stanice a obchody v nemocnicích, na nádražích a na letištích.

Příplatek, nebo náhradní volno

Pokud letos strávíte Vánoce v práci, zaměstnavatel má dvě možnosti, které vám za to může nabídnout:

1. Náhradní volno

  • Platí jednoduchá matematika: kolik svátečních dnů odpracujete, tolik volných dnů musíte dostat. Náhradní volno za svátek vám zaměstnavatel musí poskytnout do 3 měsíců po odpracovaném svátku.

  • Znamená to, že pokud budete pracovat o Vánocích, náhradní volno si vyčerpáte nejpozději do konce března 2017. Zákoník práce ale umožňuje domluvit se i na jiném termínu – pokud s ním vy i šéf budete souhlasit.

2. Příplatek

  • Jenže někdy se víc než volno hodí peníze navíc, co si budeme povídat... Příplatek je další možnost, jak vám šéf může práci ve svátek vynahradit.

  • Kolik je příplatek za svátek? Je to 100 % vašeho průměrného denního výdělku. Takže pokud odpracujete jeden svátek, dostanete za něj zaplaceno, jakobyste odpracovali dva „normální“ dny.

  • Co dalšího se hodí vědět? Z pohledu zákoníku práce má odpočinek přednost před penězi. Příplatek za práci ve svátek vám tedy šéf může navrhnout jako alternativu místo čerpání náhradního volna. Pokud taková nabídka padne, je už jen na vás, co upřednostníte: jestli volno, nebo peníze.

» Podívejte se na nové nabídky práce ve vašem oboru

Kdy mohou nařídit práci ve svátek

Obecně platí, že práci ve svátek by vám šéf měl nařizovat jen v ojedinělých případech. Sváteční směna se vás podle zákoníku práce může týkat, pokud pracujete například ve službách, které jsou důležité k uspokojování potřeb obyvatelstva (školství, zdravotnictví, kultura, sport).

Dále pokud děláte v nepřetržitém provozu, v dopravě nebo se staráte jako ošetřovatel o zvířata.

Povolat vás do práce ve svátek mohou také kvůli inventuře, naléhavým opravám nebo nakládacím a vykládacím pracem. Mělo by však platit, že tyto činnosti není možné udělat v běžný pracovní den.

Adventní přesčasy

Závěr roku bývá ve firmách hektický. Může se tedy stát, že po vás budou chtít práci přesčas. Ale za jakých podmínek?

Platí, že přesčasy by vám měli nařizovat jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Zákoník práce však už bohužel nevyjmenovává, jaké důvody to mohou být. V praxi se do toho vejde například mimořádný objem zakázek, které firma dostala.

Za přesčasy vám náleží příplatek 25 % (ale jen pokud nemáte přímo v pracovní smlouvě sjednáno, že vaše mzda už práci přesčas zahrnuje). Další možností je vybrat si za přesčasové hodiny náhradní volno.

Prace.cz

Práce přesčas: na co si dát pozor

5 oborů, kde letos rostou mzdy. Chcete si také polepšit?

Nabídka rekvalifikací: zkuste se chytit v jiném oboru

 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz