„Naše studentky cepujeme, že make-up je v první řadě služba, která má být příjemná,“ říká Markéta Davidovich, majitelka Make-up Institute v Praze. Ten nabízí rekvalifikační a pokročilé make-up kurzy pro ty, kteří chtějí prorazit jako vizážisté. „O naše absolventy se staráme i po ukončení studia. Talentovaným absolventům umíme zajistit práci v rámci naší agentury. Ale myslet si, že stačí projít kurzem a zakázky se pohrnou, je naivní,“ podotýká Markéta Davidovich.
↑ Práce vizážistek je velmi atraktivní. Foto je přímo z kurzů Make-up Institute v Praze.
Největšími strašáky jsou kouřové líčení, oční linky a červená pusa. To se přitom často objevuje jako zadání na závěrečných zkouškách. Studentky nám často říkají, že líčí i ve snu. Vše je věc cviku. Pokud se rozhodnou dělat make-up, je nutné na začátku hodně trénovat, třeba o víkendech líčit kamarádky. Dřív nebo později to lze dostat do ruky.
Máme jednak základní rekvalifikační kurz, který trvá 40 hodin (pět dní). Studenti se naučí základy líčení, denní a večerní make-up a poradenství. K tomu si mohou vybrat zdarma jeden pokročilý kurz z naší nabídky – často si volí například svatební líčení nebo foto make-up kurz. Těm, kteří chtějí dělat make-up na 100 procent a rozjet kariéru v oblasti vizážistiky, nabízíme kurzy Master Beauty a Master Pro A-Z. V nich se studenti naučí naprosto vše: denní a večerní líčení, svatební líčení, pánský make-up, líčení na přehlídky a focení, televizní make-up. Mohou pak nastoupit v podstatě do kterékoliv branže. Je to však už vysoká profesionální úroveň, na kterou rozhodně nemají všichni.
↑ Markéta Davidovich z Make-up Institute: „Největším strašákem studentek je kouřové líčení.”
Ano, úřady práce proplácejí všechny naše rekvalifikační kurzy. Funguje to tak, že zájemce nebo zájemkyně musí být veden/a v evidenci úřadu práce. Zkontaktuje nás a my jí připravíme potřebné dokumenty. Podá si žádost na vybraný kurz a komise úřadu práce ji posoudí. Hodně záleží, jak se uchazeč na celý proces nachystá. Často se setkávám s tím, že žadatelé mají velmi naivní představy o této branži. Plno z nich si myslí, že si udělají kurz, osloví nějaké fotografy, časopisy a bude to. Ty dámy na úřadech práce ale nejsou naivní a nepodpoří je. Studenti, kterým je to schváleno, se kolem toho dost naběhají. Pomáhá, když si zajistí třeba příslib zaměstnání – seženou si doporučení lidí z oboru (kosmetičky, kadeřnice, fotografové), kteří potvrdí: Ano, této paní nabízím možnost spolupráce. Mohou také předložit své portfolio prací, nafotit si, co už kde líčily.
Požadavky nejsou nijak náročné, stačí mít základní vzdělání, dobrý zdravotní stav a zájem o daný obor. Během kurzu sledujeme, co v člověku je a jak si vede. Už v základních kurzech studentky drezúrujeme, že make-up je především služba, která má být příjemná. Proto je necháváme, aby se líčily navzájem. Aby si vyzkoušely, jaké to je, když vám někdo dělá linku v oku nebo jak je nepříjemné, když si zapomene vzít žvýkačku. Vzděláváme je také v marketingu a tom, jak si shánět zakázky. Protože aby člověk v této branži uspěl, nestačí, že umí hezky líčit. Potřebuje ovládnout i tu byznysovou stránku.
↑ Ti nejlepší mohou líčit přehlídky a módní focení.
Nejprve je písemný test z teorie, poté praktická zkouška. Student musí udělat make-up podle zadání za určitý čas.
Uplatnění se v této branži je náročné. Být vizážistkou na volné noze a mít klientelu, která vás uživí, je náročný proces, který trvá i několik let. Mnoho absolventek nastupuje po kurzech na pozici beauty konzultantky do parfumérií nebo prodejen s profesionálními líčidly. Absolventkám umíme pomoci se na tyto pozice dostat skrze naše kontakty. Tyto firmy navíc vědí, že vizážistky od nás jsou vycepované jak v technikách, tak v servisu. Absolventky získají stabilní příjem, hodně se vylíčí, seznamují se s různými produkty, vizážisty i klienty. A skrz to se postupně dostávají k zajímavým věcem, jako je líčení přehlídek a různých společenských akcí. Vedle toho si mohou hledat vlastní klientelu a postupně se stavět na vlastní nohy. Je to mnohem reálnější postup, než si udělat kurz, koupit vybavení a myslet si, že zakázky se jen pohrnou. Tak lehce to holt nefunguje.
Jana Kutarňová