Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práce vizážistky: jak se rekvalifikovat a uchytit v oboru

Tipy a články: Práce vizážistky: jak se rekvalifikovat a uchytit v oboru

„Naše studentky cepujeme, že make-up je v první řadě služba, která má být příjemná,“ říká Markéta Davidovich, majitelka Make-up Institute v Praze. Ten nabízí rekvalifikační a pokročilé make-up kurzy pro ty, kteří chtějí prorazit jako vizážisté. „O naše absolventy se staráme i po ukončení studia. Talentovaným absolventům umíme zajistit práci v rámci naší agentury. Ale myslet si, že stačí projít kurzem a zakázky se pohrnou, je naivní,“ podotýká Markéta Davidovich.

24. 6. 2015

↑ Práce vizážistek je velmi atraktivní. Foto je přímo z kurzů Make-up Institute v Praze.

Jaké líčení dělá začátečníkům největší potíže?

Největšími strašáky jsou kouřové líčení, oční linky a červená pusa. To se přitom často objevuje jako zadání na závěrečných zkouškách. Studentky nám často říkají, že líčí i ve snu. Vše je věc cviku. Pokud se rozhodnou dělat make-up, je nutné na začátku hodně trénovat, třeba o víkendech líčit kamarádky. Dřív nebo později to lze dostat do ruky.

Nabízíte tři rekvalifikační kurzy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Máme jednak základní rekvalifikační kurz, který trvá 40 hodin (pět dní). Studenti se naučí základy líčení, denní a večerní make-up a poradenství. K tomu si mohou vybrat zdarma jeden pokročilý kurz z naší nabídky – často si volí například svatební líčení nebo foto make-up kurz. Těm, kteří chtějí dělat make-up na 100 procent a rozjet kariéru v oblasti vizážistiky, nabízíme kurzy Master Beauty a Master Pro A-Z. V nich se studenti naučí naprosto vše: denní a večerní líčení, svatební líčení, pánský make-up, líčení na přehlídky a focení, televizní make-up. Mohou pak nastoupit v podstatě do kterékoliv branže. Je to však už vysoká profesionální úroveň, na kterou rozhodně nemají všichni.

↑ Markéta Davidovich z Make-up Institute: „Největším strašákem studentek je kouřové líčení.”

Proplatí všechny kurzy úřad práce?

Ano, úřady práce proplácejí všechny naše rekvalifikační kurzy. Funguje to tak, že zájemce nebo zájemkyně musí být veden/a v evidenci úřadu práce. Zkontaktuje nás a my jí připravíme potřebné dokumenty. Podá si žádost na vybraný kurz a komise úřadu práce ji posoudí. Hodně záleží, jak se uchazeč na celý proces nachystá. Často se setkávám s tím, že žadatelé mají velmi naivní představy o této branži. Plno z nich si myslí, že si udělají kurz, osloví nějaké fotografy, časopisy a bude to. Ty dámy na úřadech práce ale nejsou naivní a nepodpoří je. Studenti, kterým je to schváleno, se kolem toho dost naběhají. Pomáhá, když si zajistí třeba příslib zaměstnání – seženou si doporučení lidí z oboru (kosmetičky, kadeřnice, fotografové), kteří potvrdí: Ano, této paní nabízím možnost spolupráce. Mohou také předložit své portfolio prací, nafotit si, co už kde líčily.

Kdo se může přihlásit na rekvalifikaci? A co se studentům snažíte předat nad rámec make-upových technik?

Požadavky nejsou nijak náročné, stačí mít základní vzdělání, dobrý zdravotní stav a zájem o daný obor. Během kurzu sledujeme, co v člověku je a jak si vede. Už v základních kurzech studentky drezúrujeme, že make-up je především služba, která má být příjemná. Proto je necháváme, aby se líčily navzájem. Aby si vyzkoušely, jaké to je, když vám někdo dělá linku v oku nebo jak je nepříjemné, když si zapomene vzít žvýkačku. Vzděláváme je také v marketingu a tom, jak si shánět zakázky. Protože aby člověk v této branži uspěl, nestačí, že umí hezky líčit. Potřebuje ovládnout i tu byznysovou stránku.

↑ Ti nejlepší mohou líčit přehlídky a módní focení.

Jak vypadá závěrečná zkouška?

Nejprve je písemný test z teorie, poté praktická zkouška. Student musí udělat make-up podle zadání za určitý čas.

Jak je to s uplatněním absolventů?

Uplatnění se v této branži je náročné. Být vizážistkou na volné noze a mít klientelu, která vás uživí, je náročný proces, který trvá i několik let. Mnoho absolventek nastupuje po kurzech na pozici beauty konzultantky do parfumérií nebo prodejen s profesionálními líčidly. Absolventkám umíme pomoci se na tyto pozice dostat skrze naše kontakty. Tyto firmy navíc vědí, že vizážistky od nás jsou vycepované jak v technikách, tak v servisu. Absolventky získají stabilní příjem, hodně se vylíčí, seznamují se s různými produkty, vizážisty i klienty. A skrz to se postupně dostávají k zajímavým věcem, jako je líčení přehlídek a různých společenských akcí. Vedle toho si mohou hledat vlastní klientelu a postupně se stavět na vlastní nohy. Je to mnohem reálnější postup, než si udělat kurz, koupit vybavení a myslet si, že zakázky se jen pohrnou. Tak lehce to holt nefunguje.

Prace.cz

Kam dál?

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní

Rekvalifikace mi pomohla, říká většina lidí

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz