Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pracovní smlouva: co si ohlídat před podpisem?

Tipy a články: Pracovní smlouva: co si ohlídat před podpisem?

Nejpozději v den, kdy nastupujete do nového zaměstnání, byste měli podepsat pracovní smlouvu. Lepší je, když si její návrh vyžádáte předem a všechna ustanovení si v klidu prostudujete. Pokud vám v kontraktu něco nesedí, můžete zaměstnavateli navrhnout změnu některých bodů.

19. 3. 2015

V pracovní smlouvě musí být povinně uveden:

  • druh práce
  • místo výkonu práce
  • den nástupu do zaměstnání (den, kdy vznikl pracovní poměr)

Co ještě patří do smlouvy?

Do pracovní smlouvy patří také informace o délce dovolené, zkušební a výpovědní době, rozvržení pracovní doby, mzdových podmínkách (výplatní termín), konkurenčních doložkách, kolektivních smlouvách a podobně.

Mějte jasno předem

„Pokud to jde, vyžádejte si pracovní smlouvu, nebo alespoň její návrh, s předstihem. Není-li to možné, ujasněte si předem veškeré pracovní a mzdové podmínky, informujte se o svých právech a povinnostech a o přesné náplni práce,“ radí Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

» Vzor pracovní smlouvy

Podepište ještě před začátkem pracovní doby

Naprostá důvěra v serióznost budoucího zaměstnavatele se nemusí vyplatit. „V den nástupu byste měli mít smlouvu již v ruce, protože práce na dobré slovo vás nejspíš moc neuklidní,“ říká Jiří Halbrštát.

Seriózní firma s vámi smlouvu podepíše nejpozději v den nástupu do práce, a to ještě před začátkem pracovní doby. Pokud se zaměstnavatel vykrucuje a tvrdí, že smlouvu podepíšete až odpoledne nebo dokonce za pár dní, buďte opatrní.

Druh práce, pracovní náplň a popis činností

„Druh práce by měl být specifikován názvem pozice, na níž nastupujete, ale ideálně i uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Označením místa výkonu práce je ideálně konkrétní adresa firmy. Se zaměstnavatelem si ale můžete sjednat i širší místní vymezení, například město nebo kraj,“ vyjmenovává Jiří Halbrštát.

» Pracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práce?

Pozor na mzdový výměr

Důležitou položkou pracovní smlouvy je ujednání o zkušební době. Tu lze sjednat nejdéle na 3 po sobě následující měsíce, u manažerů nejdéle na půl roku.

Je dobré sepsat i okolnosti výplaty mzdy. Konkrétní částka ve smlouvě být nemusí, mnoho podniků výši výdělku uvádí až v takzvaném mzdovém výměru. Ale tady pozor: „Málo se ví, že pokud není výše mzdy uvedena v pracovní smlouvě, ale ve mzdovém výměru, tak ji může zaměstnavatel jednostranně libovolně snížit i bez souhlasu zaměstnance,“ upozorňuje Jiří Halbrštát.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz