Nejpozději v den, kdy nastupujete do nového zaměstnání, byste měli podepsat pracovní smlouvu. Lepší je, když si její návrh vyžádáte předem a všechna ustanovení si v klidu prostudujete. Pokud vám v kontraktu něco nesedí, můžete zaměstnavateli navrhnout změnu některých bodů.
19. 3. 2015
V pracovní smlouvě musí být povinně uveden:
- druh práce
- místo výkonu práce
- den nástupu do zaměstnání (den, kdy vznikl pracovní poměr)
Co ještě patří do smlouvy?
Do pracovní smlouvy patří také informace o délce dovolené, zkušební a výpovědní době, rozvržení pracovní doby, mzdových podmínkách (výplatní termín), konkurenčních doložkách, kolektivních smlouvách a podobně.
Mějte jasno předem
„Pokud to jde, vyžádejte si pracovní smlouvu, nebo alespoň její návrh, s předstihem. Není-li to možné, ujasněte si předem veškeré pracovní a mzdové podmínky, informujte se o svých právech a povinnostech a o přesné náplni práce,“ radí Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.
Podepište ještě před začátkem pracovní doby
Naprostá důvěra v serióznost budoucího zaměstnavatele se nemusí vyplatit. „V den nástupu byste měli mít smlouvu již v ruce, protože práce na dobré slovo vás nejspíš moc neuklidní,“ říká Jiří Halbrštát.
Seriózní firma s vámi smlouvu podepíše nejpozději v den nástupu do práce, a to ještě před začátkem pracovní doby. Pokud se zaměstnavatel vykrucuje a tvrdí, že smlouvu podepíšete až odpoledne nebo dokonce za pár dní, buďte opatrní.
Druh práce, pracovní náplň a popis činností
„Druh práce by měl být specifikován názvem pozice, na níž nastupujete, ale ideálně i uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Označením místa výkonu práce je ideálně konkrétní adresa firmy. Se zaměstnavatelem si ale můžete sjednat i širší místní vymezení, například město nebo kraj,“ vyjmenovává Jiří Halbrštát.
» Pracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práce?
Pozor na mzdový výměr
Důležitou položkou pracovní smlouvy je ujednání o zkušební době. Tu lze sjednat nejdéle na 3 po sobě následující měsíce, u manažerů nejdéle na půl roku.
Je dobré sepsat i okolnosti výplaty mzdy. Konkrétní částka ve smlouvě být nemusí, mnoho podniků výši výdělku uvádí až v takzvaném mzdovém výměru. Ale tady pozor: „Málo se ví, že pokud není výše mzdy uvedena v pracovní smlouvě, ale ve mzdovém výměru, tak ji může zaměstnavatel jednostranně libovolně snížit i bez souhlasu zaměstnance,“ upozorňuje Jiří Halbrštát.
Prace.cz