Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč firmy uchazečům často ani neodpoví a další otázky z chatu s Petrou Harazímovou

Tipy a články: Proč firmy uchazečům často ani neodpoví a další otázky z chatu s Petrou Harazímovou

Petra Harazímová odpovídala v chatu na Facebooku Prace.cz. Ptát jste se jí mohli na vše, co vás zajímá ohledně psaní životopisů a hledání práce. Co čtenáře třeba zajímalo? Tady jsou vybrané otázky a odpovědi.

17. 11. 2015

Tereza: Co říkáte na „neformální“ fotky v životopisech?

Petra Harazímová: Fotky v životopisech, to je vděčné téma pro personalisty. Fotka vás reprezentuje, vypovídá o vás mnohé a navíc, životopis je formální dokument. Je to ten nejdůležitější dokument při hledání práce. Podle mě by v životopise měla být vždy formální fotka, kterou vyfotil profesionál. Ideální je, když je tam lehký úsměv, zkrátka tváříte se nějak příjemně. Člověka je vidět je asi od prsou nahoru. Fotka udělá hodně, takže pokud ji do životopisu dáváte, což já upřednostňuji, tak ať je opravdu kvalitní.

↑ Petra Harazímová odpovídala na otázky čtenářů Prace.cz.

Jarda: Zajímalo by mě, co některé firmy vede k ignoraci a neodpovídání, typicky po pohovoru. Řeknou: vyrozumíme vás tehdy a tehdy a je ticho po pěšině. Stejně tak, proč si někteří personalisté hrají na „nadlidi“ a dávají záludné otázky, například Proč chcete pracovat u nás místo u konkurence.

Petra Harazímová: Jardo, těžko můžu posoudit, proč vás některá firma nevyrozumí o výsledcích výběrového řízení, i když to ústně přislíbí. Je jasné, že to je špatně a podle mě to i dost vypovídá nejen o kvalitě personalisty, ale i o firmě samotné. Otázky na pohovoru, to je takové velké téma. Vím, že mnohdy se uchazečům mohou otázky zdát hloupé, nepochopitelné a podobně. Popravdě, mnohdy jsou ty otázky dávány proto, aby personalista či manažer sledovali, jak se zachováte. Zda vás to znervózní, nebo budete až moc suverénní. U některých odpovědí není až tak důležité, co přesně odpovíte, ale spíše vaše mimika, gestikulace, emoce a mnohdy i vysvětlení toho, proč jste si vybral zrovna toto. Vím, že je to asi nepochopitelné a člověka to možná i štve, ale podle mě je nejlepší, když je člověk na pohovoru sám sebou, na nic si nehraje a i na tyto otázky odpoví tak, jak to cítí.

Veronika: Chtěla bych se zeptat, jak upravit životopis po rodičovské dovolené, zda ji do životopisu vůbec uvádět?

Petra Harazímová: Názor personalistů na to, zda mateřskou do životopisu psát, nebo ne, se dost různí. Můj pohled je, že rodičovská do životopisu patří. Pro ženu je to dost důležité období, tak proč dělat, že vůbec nebylo? Já sama mám dvě děti a vím, kolik mě toho naučily. Jak mám díky nim mnohem větší trpělivost, umím si lépe organizovat čas, umím řešit konflikty mezi nimi atd.  Je toho zkrátka hodně, co nás děti učí. Proto doporučuji mateřskou/rodičovskou do životopisu uvést. Jediné místo, kam se to hodí, je „praxe“. Tam, kam píšete svá zaměstnání, bych napsala Rodičovská dovolená. Normálně od – do a ještě bych k tomu připsala, co jste se naučila, co vám rodičovská přinesla. Protože si myslím, že žena se v průběhu této doby opravdu hodně posune.

Jan: Co vede některé společnosti k tomu, že po pohovoru napíší, že byl vybrán jiný kandidát, a přitom dané místo stále inzerují na pracovních portálech?

Petra Harazímová: Tady může být vícero možností. Možná probíhalo první kolo, napsali vám, že byl vybrán jiný kandidát a do dalšího kola postoupili třeba další tři, ale nakonec nikoho z nich nevybrali. A tak inzerují opakovaně a hledají dál. I když je uchazečů hodně, někdy se stává, že nikdo z nich nevyhovuje tak, jak si firma představuje. Nebo to mohlo být i tak, že si na portále zaplatili inzerci třeba na měsíc či dva, a pak zapomněli inzerát stáhnout poté, co někoho vybrali. Mohly nastat i další možnosti, ale těžko říct, co za tím přesně bylo.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz