Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč firmy hledají supermany a proč se tím nenechat odradit

Tipy a články: Proč firmy hledají supermany a proč se tím nenechat odradit

V inzerátu vidíte hromadu požadavků a říkáte si: to nemá ani cenu, stejně by mě nevzali. Pokusíme se vám ukázat, proč má smysl odpovídat, i když nesplňujete naprosto všechno. Firmy totiž někdy hledají pomalu supermany. Jenže ti neexistují.

22. 3. 2017

Nabídka s mírami 16 – 9 – 7

Trochu zvláštní míry, viďte? No na modelku určitě. Tahle čísla ale ukazují něco jiného. V jednom zcela konkrétním inzerátu z poslední doby jsme viděli, že do něj firma vypsala:

  • 16 nejrůznějších úkolů a povinností, které bude nový kolega zastávat,
  • 9 požadavků na odborné znalosti a dovednosti uchazeče,
  • 7 bodů, ve kterých firma uvedla, co uchazečům „na oplátku“ nabízí ona. Vesměs tam vypsala jen běžné firemní benefity typu stravenky.

Vždyť říkáme, že jsou to trochu zvláštní míry. Dohromady 25 požadavků na uchazeče a jen 7 bodů, ve kterých něco nabízí i firma? Zkrátka trochu nepoměr.

Některé firmy to s požadavky přeženou, až se zdá, že hledají hotového Supermana.
Některé firmy to s požadavky přeženou, až se zdá, že hledají hotového Supermana.

Přehnané požadavky

Nejspíš máte také zkušenost, že podobných nabídek, kde firmy vypíší hromadu požadavků a vypadá to, že hledají hotové supermany, je docela dost. Proč to personalisté dělají a hlavně: proč nemá smysl se tím nechat odradit?

Některé firmy píší inzeráty tak, že do nich „pro jistotu“ uvedou úplně všechno. Možná mají za to, že tím uchazeče nalákají na pestrou práci. Nebo skutečně doufají, že narazí na multifunkčního supermana…

Hodně lidí ale přísná soupiska požadavků spíše odradí. Začnou o sobě pochybovat: „To nemá ani cenu, stejně by mě nevzali. Budou tam mít hromadu mnohem lepších uchazečů, než jsem já. Proto jim životopis vůbec nepošlu – nebudu je přece zdržovat.“

Možná vás ale uklidní, že:

  • Tyhle pochybnosti jsou naprosto běžné a svým způsobem přirozené. Možná by vás udivilo, kolik jinak zkušených a schopných lidí si takové myšlenky ochotně pustí k tělu a zbytečně se tak vyřadí z šance na lepší práci.
  • Ideální uchazeč, tedy superman, který splňuje 100 % požadavků prostě neexistuje.
  • To, jestli vám firma práci opravdu nabídne, se stejně vyvrbí až na osobním pohovoru. Tam už hrají roli i sympatie, důvěryhodnost, vyzrálost kandidáta nebo jeho smysl pro humor. Lidé totiž nechtějí pracovat se supermany, ale hlavně se šikovnými parťáky, na které je spolehnutí.

80% superman stačí

Takže opravdu nemusíte splňovat všechno, co v inzerátu stojí. Pokud zvládáte zhruba 80 %, určitě stojí za to poslat životopis a zkusit to.

Co se osvědčilo: Už při čtení inzerátu se zaměřujte spíš na to, co umíte a splňujete. Nebude vám to tolik srážet sebevědomí, jako když na to jdete opačně a v duchu si odškrtáváte: tohle neumím, tohle neumím, tohle jsem v životě nedělal…

Pomoci vám může i to, když si požadavky z nabídky rozdělíte na pomyslné třetiny:

  • Nejdůležitější požadavky: tedy ty, bez kterých by danou práci vůbec nešlo dělat. Je jasné, že svářeč se neobejde bez platného svářečského průkazu a účetní bez znalosti odpovídajícího programu. Hlavní požadavky firmy většinou píší do prvních bodů inzerátu. Pokud je tedy splňujete a v životopise to patřičně vypíchnete, máte velkou šanci zaujmout.
  • Středně důležité požadavky: pro danou práci jsou sice důležité, ale je možné se je v praxi doučit (nebo se v nich postupně zlepšovat). Například když v inzerátu na pozici asistentky píší, že jedním z jejích úkolů bude zařizovat účast firmy na veletrzích. Možná to uchazečka v praxi nikdy nedělala, ale to ještě neznamená, že to nezvládne. Žádný učený z nebe nespadl a všichni se čas od času setkáme s něčím novým.
  • Méně důležité požadavky: ty s nabízenou prací souvisejí jen okrajově nebo dokonce vůbec. Je to třeba požadavek na základní znalost angličtiny, když člověk v práci se zahraničím nepřijde vůbec do styku. Zrovna cizí jazyky jsou pro spoustu lidí strašák. Vidí v nabídce angličtina a hned ji zavírají, přitom by se jinak na práci hodili.

Snad se nám podařilo vám ukázat, že má smysl odpovídat i v případě, že nesplňujete všechno. Berte to tak, že to nejhorší, co se může stát, je to, že vás nevezmou.

Když pošlete životopis, alespoň nějakou šanci na přijetí máte. Zatímco pokud si rovnou řeknete, že to nemá cenu, vyřadíte se z výběrka vlastně sami. Aniž měl personalista možnost to jakkoliv ovlivnit.

» Aktuální nabídky práce

Prace.cz

Kam dál?

Co se děje s vaším životopisem po odeslání

Jak se připravit na pohovor

Plat 25.000 měsíčně: uvádí ho třetina inzerátů

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz