Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč je dobré se omluvit, že nepřijdete na domluvený pohovor

Tipy a články: Proč je dobré se omluvit, že nepřijdete na domluvený pohovor

Zavolal personalista a pozval vás na pohovor. Vy jste termín potvrdili, ale nakonec se z jakéhokoliv důvodu (nemoc, přijetí jiné nabídky, pracovní vytížení) nemůžete dostavit. To se může stát každému. Mnoho lidí to bohužel řeší tak, že prostě nepřijdou a ani se neomluví. Jenže tím si mohou zbytečně zkomplikovat hledání práce v budoucnu.

  • Poslední aktualizace článku: 31. 7. 2019

Základní pravidlo: nehrát mrtvého brouka

Personalistům se stává velmi často, že si někoho pozvou na pohovor a on bez omluvy nedorazí. Nezavolá, nenapíše e-mail ani sms. Jenže oni na něj mají vyblokovanou hodinu času a jsou pak pochopitelně naštvaní. Mohli si domluvit jinou schůzku nebo si naplánovat svůj den jinak.

Nikdo vám neutrhne hlavu ani vám nebude nadávat, pokud dáte slušně vědět, že se dané schůzky nemůžete zúčastnit. Důvodů může být více: od přijetí jiné nabídky po nemoc.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Co tím riskujete?

Uchazečům může připadat, že se v podstatě „nic neděje“, když bez omluvy nedorazí. Říkají si: firma má určitě i další zájemce, tak co? Že se jeden nedostavil, to se nějak ztratí. Bohužel, neztratí.
Nezapomeňte, že náš český rybníček je malý. Slušností je se z pohovoru omluvit nebo ho rovnou zrušit. I když někdy můžete mít pocit, že je na vás personalista naštvaný.

Kdy se ozvat?

Zrušit pohovor úplně nebo si domluvit náhradní termín byste měli ihned, jak se dozvíte, že se pohovoru zúčastnit nemůžete (nebo nechcete). Personalistům se někdy stává, že se kandidát omluvil, ale s týdenním zpožděním – bohužel taková informace už jim moc nepomůže.

» Pár věcí, které udělejte před pohovorem (a máte ho skoro v kapse)

Komu a jak se ozvat

Nejrychlejší a nejjednodušší je zavolat přímo člověku, se kterým jste měli pohovor naplánovaný a v několika větách mu vysvětlit, proč nedorazíte. Doporučujeme nevymýšlet si žádné zástupné důvody, ale říci pravdu, protože nikdy nevíte, kde a kdy na personalistu znovu narazíte.

Pokud s personalistou nechcete mluvit osobně, napište esemesku nebo e-mail s krátkým vysvětlením (stačí čtyři věty), proč na domluvený pohovor nedorazíte.

Například:

Vážená paní XY / Vážený pane XY,

bohužel se nemohu zúčastnit domluveného pohovoru ve středu 7. 8. 2019 v 10:00 z důvodu nemoci.

Rád bych Vás požádal o nový termín v následujícím týdnu.

S pozdravem,

Josef Novák

Nebo:

Vážená paní XY / Vážený pane XY,

chtěla bych tímto zrušit domluvený pohovor ve středu 7. 8. 2019 v 10:00. Přijala jsem jinou pracovní nabídku.

S pozdravem,

Kateřina Zelená

A co když je to naopak?

Bohužel můžete narazit i na personalisty, kteří výše zmíněnou základní slušnost sami ignorují a v případě zrušení schůzky vám nedají vědět. V tom případě vám doporučujeme se poohlédnout po jiné pracovní příležitosti.

Česká republika je opravdu velmi malá a slušné chování se vyplatí oběma stranám. A to nejen během výběrového řízení.

» Co Prace.cz dělá pro to, aby vám firmy odpovídaly

Tereza Houštecká

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz