Prace.cz  > Poradna > Aktuality z trhu práce > Průzkum: 68 % lidí zažilo, že jim firmy neodpověděly na životopis

Aktuality z trhu práce: Průzkum: 68 % lidí zažilo, že jim firmy neodpověděly na životopis

Dáte si práci s životopisem a motivačním dopisem, odpovíte na zajímavý inzerát, ale firma se vůbec neozve. Díky průzkumu, který jsme si zadali, máme černé na bílém, že tohle se děje až nepříjemně často. Konkrétně: 2 ze 3 lidí nedávno zažili, že jim firma neodpověděla. A to není fér. Prace.cz se proto snaží, aby firmy svůj přístup změnily.

Co si myslí lidé?

V našem průzkumu odpovídalo několik tisíc lidí, kteří v poslední době hledali na Prace.cz. Zajímaly nás jejich zkušenosti s tím, jak firmy (ne)komunikují.

A výsledky?

  • 68 % lidí nedávno zažilo, že někam poslali životopis, ale personalista se neozval.

  • 9 z 10 lidí si myslí, že by se jim firma měla ozvat do 14 dnů od poslání životopisu. Ocení i stručnou zprávu v tom smyslu, že nebyli vybráni. Alespoň vědí, na čem jsou a že mají hledat jinde.

  • 83 % lidí řeklo, že znovu se o zaměstnání v takové firmě nebudou ucházet.

» Čtěte dále:  Proč vám firmy neodpovídají a co s tím?

Proč se to děje?

Jak je z výsledků vidět, nejde jen o to, že jsou lidé naštvaní. Neposílání zpráv uchazečům se nepříznivě podepisuje také na pověsti a důvěryhodnosti firmy.

Třeba 76 % lidí řeklo, že danou společnost nedoporučí svým známým. Na zkušenosti kamarádů, známých a případně současných zaměstnanců firmy přitom lidé při hledání práce dají nejvíce.

Zajímalo nás, proč se to vlastně děje, že firmy komunikaci tak podceňují. Proto jsme si zadali ještě jeden průzkum a vyzpovídali 955 personalistů.

Polovina z nich řekla, že hlavním důvodem pro neodpovídání je prostý nedostatek času. A 29 % personalistů uvedlo, že výběrové řízení je u nich hodně dlouhé, a je jim pak trapné něco posílat s velkým časovým odstupem.

Proč personalisté neodpovídají uchazečům?

(v průzkumu mohli zaškrtnout více důvodů současně)

Co s tím?

Dovedeme si představit, že posílat životopisy v podstatě „do zdi“ není nic příjemného. Pokud se to opakuje několikrát za sebou, člověku to zamává sebevědomím. Začne pochybovat, zda je pro zaměstnavatele ještě vůbec zajímavý.

Snad vás alespoň trochu uklidní, že podle výše zmíněného průzkumu v tom nejste sami! Děje se to naprosté většině lidí. Není tedy třeba brát si mlčení ze strany firem osobně. Naopak, zkoušejte to dál a odpovídejte na nabídky. Všichni zaměstnavatelé nejsou takoví.

Na Prace.cz jsme nedávno spustili novinku: označování firem, o kterých bezpečně víme, že lidem odpovídají. Přesněji řečeno: které do 14 dnů odpoví na alespoň 80 % došlých životopisů. Více si o tom můžete přečíst tady: Co Prace.cz dělá pro to, aby vám firmy odpovídaly

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Aktuální nabídky práce: máme jich 80 000!

Jak psychicky ustát, když dlouho hledáte práci

5 posledních kapek, kvůli kterým lidé mění práci

 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz