Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Řekněte šéfovi, ať vám od ledna přidá

Tipy a články: Řekněte šéfovi, ať vám od ledna přidá

  • 1. 11. 2017

Blíží se konec roku a ve firmách se dělají finanční plány na ten další. Co to znamená pro vás? Že je ta nejlepší doba říct si o zvýšení platu. Možná patříte k těm, kteří se o peníze „dohadují“ neradi. Nebo netušíte, jak vlastně se šéfem rozhovor na toto téma začít. Poradíme vám s tím.

1. Proč by vám měli přidat?

„Strašně rád bych ti přidal, ale nejde to. Firma je na tom špatně.“ Možná se obáváte, že od nadřízeného uslyšíte něco takového. Případně už jste to v minulosti dokonce zažili.
Jenže zrovna v dnešní době je poměrně velká šance, že tento argument nezazní. Ekonomika slušně jede, podniky mají domluvené zakázky na dlouho dopředu a nezaměstnanost se stabilně drží kolem tří procent.
To znamená, že řada firem nyní těžko shání nové lidi a snaží se je nalákat třeba právě na vyšší mzdy. Tato situace nahrává i stávajícím zaměstnancům: rozumný šéf si nenechá šikovného a prověřeného pracanta jen tak frnknout.
» Nástupní mzdy pro 18 profesí podle krajů

2. Jak to na šéfa „vybalit“?

Ono se to řekne – nebojte se a řekněte si o zvýšení platu. Nejednomu člověku však tato představa způsobí knedlík v krku. Není divu: ne každý je ostřílený vyjednavač ve stylu newyorské burzy, aby si rozhovory o penězích užíval.
Když se však dobře připravíte, pocit napětí se zmírní:

  • Správné načasování. Nechoďte za šéfem, když má jednu poradu za druhou nebo zrovna řeší nějaký problém. Počkejte na klidnější den.
  • Argumenty, které přesvědčí. I když je teď situace na trhu práce příznivá, šéf vám nepřidá jen proto, že si to přejete. Využijte toho, že je konec roku, což svádí k bilancování. Ohlédněte se zpátky, co všechno se vám letos povedlo, v čem jste uspěli a jakých výsledků jste dosáhli. Sepište si to v klidu doma na papír. Skutečně není lepší chvíle, kdy šéfovi své pracovní výsledky připomenout, než právě během debaty o zvýšení platu.
  • Co naopak nefunguje. „Manželka je potřetí těhotná.“ „Mám exekuci.“ „Chceme si koupit nové auto.“ Osobní důvody do toho nemotejte, šéf na ně pravděpodobně slyšet nebude.
  • Nebuďte platový gangster. Pokud šéfovi říkáte o zvýšení platu, znamená to, že s ním chcete nadále spolupracovat. Vaše vzájemná dohoda by proto měla být gentlemanská, nikoliv založená na vydírání a blufování. Nepoužívejte argumenty typu: „Jestli mi nepřidáte, odejdu.“ Bohužel se může stát, že vám šéf ukáže dveře dřív, než řeknete švec.

3. O kolik si říct?

Sotva si v hlavě utřesete argumenty, které na šéfa použijete, je tu další záludnost: o jaké zvýšení si vlastně říct, abyste nevypadali „nenažraně“?

Jednoznačnou částku vám bohužel poradit nedokážeme. Záleží na tom, jakou práci děláte, jak dlouho v dané firmě pracujete a také kdy to bylo naposledy, co vám platem hýbali (myslíme směrem nahoru, samozřejmě).

Co také pomůže je, když si na Prace.cz necháte vyjet nabídky ve své profesi a regionu. Jinými slovy – podíváte se, kolik peněz nabízí konkurence. U spousty inzerátů totiž najdete zveřejněný nástupní plat. I to vám pomůže udělat si obrázek, o kolik je vhodné si říct.

» Kalkulačka: Spočítejte si, kolik vám dají čistého

4. Nevyšlo to. Co teď?

Možná se stalo, že jste se odhodlali, zašli za šéfem a ten váš požadavek na lepší mzdu nevyslyšel. Nemusíte hned kvůli tomu dávat výpověď a pálit mosty:

  • Chtějte vědět proč. Pokud to šéf nezmínil sám, zeptejte se, proč zvýšení platu není možné. Třeba na tom společnost opravdu není dobře. Nebo zmíní, že od vás očekává trochu jiné výsledky. To vás třeba nakopne k tomu, abyste nadřízenému dokázali, že vás zbytečně podcenil.
  • Zkuste si vyjednat něco jiného než peníze. Mezi námi, polepšit si nemusíte jen pohledem na výplatní pásku. Třeba bude šéf slyšet spíš na to, že vám dá příspěvek na dojíždění, což rodinnému rozpočtu také uleví. Nebo vám nabídne možnost dalšího vzdělávání, a to vás profesně zase někam posune.

» Co vám firma může dát navíc k platu

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz