Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rodiče si polepší, papírové neschopenky končí. Přečtěte si novinky roku 2020

Tipy a články: Rodiče si polepší, papírové neschopenky končí. Přečtěte si novinky roku 2020

Je tu nový rok a s ním i pár změn, které se dotknou zaměstnanců. Seznamte se s nimi, ať máte v roce 2020 jasno.

  • 7. 1. 2020

Minimální mzda se zvedla o 1 250 Kč

Minimální výplata od ledna povyrostla z dosavadních 13 350 Kč na 14 600 Kč. Týká se všech zaměstnanců s pracovní dobu sjednanou na 40 hodin týdně (těm, kteří pracují na zkrácený úvazek, se výdělek poměrně tomu krátí). Vzrostla také minimální hodinová mzda, kterou dostávají například brigádníci, a to ze 79,80 Kč na 87,30 Kč.

Pokud by vám zaměstnavatel chtěl platit méně nebo tvrdil, že jeho se pravidlo minimální mzdy netýká, ohraďte se. Minimální mzdou se musí řídit všichni zaměstnavatelé: státní podniky i soukromé firmy. Pokud by to nepomohlo, napište na inspektorát práce ve vašem kraji.

Lidé vedení na úřadu práce si mohou přivydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně. I tato částka se tedy od nového roku zvedá – nezaměstnaní si mohou vydělat až 7 300 Kč hrubého, aniž by je úřad z evidence vyškrtl.

↑ Minimální mzda se od ledna 2020 zvedla na 14 600 Kč.

» Kalkulačka: kolik vám dají čistého?

Rodiče malých dětí si polepší o 80 000 Kč

Dobrá zpráva pro rodiče. Od Nového roku se zvedla celková výše rodičovského příspěvku, a to z dosavadních 220 000 Kč na 300 000 Kč. Dosáhnou na něj rodiče, kteří k 1. 1. 2020 aktivně čerpali rodičovský příspěvek na dítě mladší čtyř let a samozřejmě všichni, kteří začnou rodičovský příspěvek pobírat kdykoliv v průběhu roku 2020.

Celkový rodičovský příspěvek se zvedl i rodičům dvojčat a vícerčat, a to z dosavadních 330 000 Kč na 450 000 Kč.

Lidé, kteří pobírají rodičovský příspěvek, si mohou libovolně přivydělat. Platí jen určité omezení týkající se dětí mladších dvou let, které je od 1. ledna 2020 možné dát do jeslí maximálně na 92 hodin měsíčně. Loni to bylo jen na 46 hodin. Pokud by rodiče chtěli dát dítko do jeslí na více hodin, o rodičovský příspěvek bohužel přijdou. Stále však platí, že si mohou hlídání zajistit i jinak a příspěvek jim zůstane – například když si zaplatí chůvu nebo se domluví s babičkou nebo kamarádkou.

» Klid, to dáte! Jak si hledat práci po rodičovské dovolené

Papírové neschopenky končí

Když onemocníte a lékař vám vystaví neschopenku, nemusíte už ji do práce nosit nebo krkolomně po někom posílat. Od ledna 2020 všechno poběží elektronicky. Neschopenku tedy lékař zaměstnavateli – zjednodušeně řečeno – pošle přes počítač.

Lékař vám v ordinaci vystaví pouze papírový Průkaz práce neschopného pojištěnce. Ten si necháte u sebe. Slouží pro případné kontroly, zda opravdu marodíte a neporušujete rozsah předepsaných vycházek. S tímto průkazem budete také chodit k doktorovi na kontroly.

Z takzvané eNeschopenky se zaměstnavatel dozví nejen o začátku, ale také o ukončení vaší pracovní neschopnosti.

» Jsem na neschopence. Jak to bude s nemocenskou?

Vyšší platy ve státní správě a veřejných službách

Platy zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna nového roku plošně vzrostly o 1 500 Kč. Nejhůře placení zaměstnanci státu a veřejných služeb si polepšili ještě více, protože se zrušila 1. platová tabulka. Ti, kteří do ní dosud spadali, se posunuli rovnou do 2. platové tabulky. Týká se to například kuchařů, vrátných, nezdravotnického personálu v nemocnicích nebo pracovníků v příspěvkových organizacích (jako jsou třeba muzea).

Minimální zdravotní pojištění je vyšší

Lidé, kteří nemají žádné příjmy a nejsou hlášeni na úřadu práce, si musí platit zdravotní pojištění sami. Pro rok 2020 činí minimální pojistné 1971 Kč. Proti loňsku „podražilo“ o 168 Kč.

Tak to byl přehled nejdůležitějších novinek roku 2020 pro zaměstnance. Přejeme vám do „dva dvacítky“ všechno nejlepší! A pokud se letos chystáte hledat práci, držíme palce a přejeme šťastnou ruku při výběru.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz