Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Šéfe, chci změnu. Řekněte si v práci o lepší pozici

Tipy a články: Šéfe, chci změnu. Řekněte si v práci o lepší pozici

Potkat to může každého. Práce vám přestane vyhovovat, potřebujete změnu. První, co vás napadne, že podáte výpověď. Existuje však i méně radikální řešení. Poohlédněte se po jiném místě v rámci firmy. Přesun pro vás bude jednodušší, protože zůstanete ve známém prostředí. Přečtěte si naše tipy, jak šéfa přesvědčit.

15. 1. 2019

Časté důvody: peníze, děti, zdraví

Možná vás ke změně nutí zdravotní důvody. Už nevydržíte stát na lince celý den, protože máte odrovnaná záda. Ženám, které se staly maminkami, přestane vyhovovat chození na směny. Důvodem ke změně práce může být i zhoršená finanční situace.

Nachystejte si argumenty

Je důvodem zdravotní stav? Řekněte to šéfovi na rovinu. Pokud si bude chtít udržet spolehlivého a prověřeného zaměstnance, určitě vám vyjde vstříc.

Večer potřebujete být doma s dětmi? Skloubit práci na směny s péčí o děti jde opravdu těžko. Zajděte za šéfem a požádejte ho o jiné místo nebo úpravu pracovní doby.
V těchto dvou případech je navíc zákoník práce na vaší straně:

Zdravotní stav: Pokud vám posudek závodního lékaře potvrdí, že současnou práci nemůžete dál dělat, zaměstnavatel bude mít 14 dní na to, aby pro vás v rámci firmy našel jiné, vyhovující místo. Když vám ho nenabídne (nebo pokud ho nemá), můžete podat okamžitou výpověď. K tomu dostanete dva průměrné měsíční platy. Není to odstupné, ale náhrada za dvouměsíční výpovědní dobu, která ovšem neproběhla.

Péče o malé děti: Pokud se staráte o děti mladší 15 let, máte právo na úpravu pracovní doby. Jestli tomu nebrání vážné provozní důvody, zaměstnavatel vám musí vyhovět.

Když si chcete finančně polepšit

Ukažte, že právě vy máte novou pozici zastávat a zasloužíte si více peněz. Jaké argumenty vysypat z rukávu?

  • Pracovní výsledky, které ukazují, že jste pro firmu přínosem
  • Neustálé vzdělávání se v oboru
  • Léty prověřená věrnost firmě
  • Zájem o plnění složitějších úkolů
  • Chvála vaší práce od nadřízených i kolegů

Ideální doba pro vyjednávání nastává, když se dozvíte, že firma hledá nového pracovníka. Pro zaměstnavatele je často výhodnější přijmout na vyšší pozici člověka, který se už jednou osvědčil.

Možná vám už práce leze krkem…

V tomto případě se vyplatí najít si přesvědčivější argumenty. Stesky, že se v práci nudíte, si nechejte raději pro sebe. Šéf by si vaši nudu a nechuť k práci mohl vysvětlit i tak, že byste nejraději nedělali vůbec nic – a ještě za to brali peníze.

Spíš zdůrazněte, že jste se na současné pozici už naučili všechno, co šlo a rádi byste se posunuli jinam. Potřebujete více zatěžovat hlavu, řešit složitější úkoly. Zkrátka chcete překonávat nové pracovní výzvy.

Zdůrazněte přínos pro firmu

Na pohovor se šéfem se připravte stejně důkladně, jako by se jednalo o pohovor v cizí firmě. Ujasněte si odpověď na otázku, která může padnout: „Proč zrovna vy se na práci hodíte?“

» Jdu na pohovor: jak se připravit?

Šéfa možná přesvědčíte pádnými argumenty, ale nezapomeňte, že bude přihlížet i k vašim dosavadním výsledkům. Vycházíte s kolegy? Je na vás spolehnutí? Odvádíte poctivou a kvalitní práci? Pokud ano, máte větší šanci, že vám vyhoví.

Nebojte se mluvit o svých zásluhách, zdravě se pochválit. Se žádostí uspěje spíše ten, kdo se umí prodat než ten, který se bojí říct něco sám za sebe.

Bude vás mrzet, když to nezkusíte

S vyjednáváním o nové pozici v rámci firmy dlouho neotálejte. Může se stát, že vás předběhne kolega, který bude mít více odvahy. Berte to tak, že za zeptání nic nedáte. Až budete v duchu přemýšlet, jestli žádat o jinou pozici, nebo to předem vzdát, vzpomeňte si na moudré přísloví, které zní: „Odvážnému štěstí přeje.“

» Jak si nízkým sebevědomím možná kazíte šanci na lepší práci?

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz