Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Sháníte práci? Tady je pět tipů, jak postupovat, když už se to několik měsíců nedaří

Tipy a články: Sháníte práci? Tady je pět tipů, jak postupovat, když už se to několik měsíců nedaří

Hledáte práci a už to trvá hodně dlouho. Máte pocit, že jste obeslali půlku vašeho kraje, ale zatím bezúspěšně. Podívejte se na pět kroků, které je dobré v takové situaci udělat. Třeba narazíte na něco, co jste ještě nezkusili a co by vás mohlo posunout dál.

Pandemie nepandemie, firmy stále hledají zaměstnance. Tedy ještě koncem roku, kdy jsme dělali náš výzkum, prováděly nábor nových kolegů tři čtvrtiny společností. Naprostá většina z nich (89 %) je hledá na hlavní pracovní poměr, 12 % firem nabízí krátkodobé brigády a čtvrtina společností hledá lidi na dlouhodobější spolupráci formou dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. To je nárůst oproti běžnému stavu, kdy nabídka  částečných úvazků nebo „dohod“ nepřekračuje deset procent. V současné době však firmy potřebují vykrýt výpadky zaměstnanců v důsledku karantén.

Co z toho vyplývá? Že firmy práci stále mají a potřebují lidi. Také ale platí, že konkurence uchazečů je nyní větší. Zejména kandidáti starší 50 let bývají skupinou, která může shánět místo obtížněji než lidé mladšího věku, a je nezaměstnaností více ohrožena. Právě jim radí Kateřina Musilová ze Zlaté práce, projektu Nadace Krása pomoci. Zeptali jsme jí, jak postupovat, pokud se nedaří zaměstnání delší dobu sehnat. Následující tipy mohou ale využít kandidáti všech věkových skupin.

1. Postupovat metodu trychtýře

Pokud někdo přijde o místo, záleží na jeho psychickém stavu, finanční situaci a rodinném zázemí, jakou zvolí strategii. Někdo může být bez práce déle, jiný si nemůže třeba půlroční přestávku dovolit. Ani ten druhý by však neměl reagovat na všechny inzeráty bez rozmyslu. Kateřina Musilová radí postupovat metodou rozšiřujícího se trychtýře. „Nejprve odpovídám vyloženě na pozice, které se mi líbí a chtěl/a bych je dělat, třeba po dvou měsících, kdy se nedaří práci sehnat, rozšiřuji svoje odpovědi i na pozice, které mě lákají méně, ale měla bych větší šanci je získat,“ vysvětluje.

2. Vzít méně žádanou práci

Kývnout na ne zcela požadovanou práci může být sice trochu nepříjemné, ale pokud kandidáta tlačí například finance, je lepší učinit tento krok. Nejen, že získá příjem, ale nové místo mu pomůže i psychicky, a navíc nevypadne z pracovního režimu a kolektivu.

3. Udržovat si přehled

Je užitečné vést si záznam o tom, kam a kdy člověk odpovídal a v jaké je to které výběrové řízení fázi. Už proto, že pokud rozesíláte desítky CV a nedostáváte na ně odpovědi, můžete rychle ztratit motivaci. Pokud na odpověď potencionálního zaměstnavatele čekáte dlouho dobu, můžete se mu připomenout. Životopis se snažte vždy přizpůsobit dané pozici: Jak napsat dobrý životopis?

4. Zvážit brigádu či jinou formu spolupráce

Jste bez místa už dlouho a začínáte propadat skepsi? Zkuste se poohlédnout po brigádě, zkráceném úvazku či jiné formě spolupráce. Jak bylo řečeno v úvodu, těchto míst je teď víc než obvykle. „Jestli takovou nabídku přijmout, je na zvážení vzhledem k výši odměny, která by za práci náležela, a na druhé straně vzhledem k výhodám, jež plynou z registrace na Úřadu práce ČR,“ upozorňuje Kateřina Musilová. Mezi výhody patří nárok na podporu, úhradu zdravotního pojištění v nezaměstnanosti a započítání určité doby registrace na úřadě do starobního důchodu (do 55 let věku nejvýše 1 rok, od 55 let výš maximálně 3 roky).

I když vám nárok na podporu vznikl (protože jste splnili zákonné podmínky), netrvá věčně. Tzv. podpůrčí doba závisí na věku nezaměstnaného (5 měsíců do 50 let, 8 měsíců od 50 do 55 let a 11 měsíců u osob starších 55 let).

Po uplynutí této doby je otázka přivýdělku ještě víc aktuální. Je-li odměna do výše poloviny minimální mzdy měsíčně, tedy do 7600 Kč, můžete zůstat registrováni na úřadu práce. Jestliže měsíční výdělek překračuje částku 7600 korun, je potřeba zvážit, jestli vydělaná suma pokryje platbu zdravotního a sociálního pojištění a samozřejmě další potřebné náklady. Do úvah zahrňte i fakt, že pokud má člověk důvod ráno vstát z postele, protože ho někde potřebují, mívá sám ze sebe lepší pocit.

5. Doplnit si vzdělání

Mnoho lidí nyní mění obor. Někdy je to naprostá nutnost, ale než se pustíte do úplně jiného odvětví, zkuste se zamyslet, jestli by se nedalo stavět na tom, co už umíte. V jiném oboru vám totiž bude chybět praxe. Jste řemeslník? Co se zdokonalit v práci s nějakým typem stroje? Pracujete v administrativě? Třeba se objevila aplikace nebo program, který je teď dobré umět používat.

„Když celý život děláte účetní, ale věnujete se například spíše controllingu, není od věci si doplnit znalosti třeba o mzdové účetnictví,“ uvádí konkrétní příklad Kateřina Musilová.

Různé rekvalifikace nabízí a hradí uchazečům Úřad práce ČR, ale není vždycky zrovna jednoduché se k nim v dohledné době dostat. Je potřeba podat žádost, splnit různé rekvalifikační předpoklady, jako je vzdělání či zdravotní stav. Propátrejte tuto možnost ve vašem konkrétním případě a zeptejte se na ní na příslušném úřadě.

Kurzy za zvýhodněnou cenu nabízejí i různé neziskové organizace věnující se podpoře lidí bez zaměstnání. Například pro uchazeče starší 50 let jich existuje několik. Prohledejte internet. V neziskovce vám také mohou pomoct se sestavením životopisu nebo motivačního dopisu. Pamatujte, že se dá vždycky udělat něco, abyste své šance zvýšili.

Podívejte se, jestli vás nezaujme některá z našich nabídek práce.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz