Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Sociální sítě: i tady máte svůj životopis, o kterém možná nevíte

Tipy a články: Sociální sítě: i tady máte svůj životopis, o kterém možná nevíte

Než odešlete životopis novému zaměstnavateli, prověřte si, jakou digitální stopu jste po sobě zanechali. Personalisté dnes nestudují jen pečlivě sepsané životopisy, ale zájemce o práci si prověří i na internetu.

  • Poslední aktualizace článku: 19. 8. 2020

Vidí vaše příspěvky celý svět, nebo jen kamarádi a rodina?

Personalisty bude zajímat, jak se prezentujete na sociálních sítích, jaké sdílíte články, k čemu a jak se vyjadřujete. Ze střípků informací si udělají jasnější představu o tom, kdo jste. Polilo vás horko, protože o sobě zveřejňujete úplně všechno? Nebojte, leccos se dá napravit.

Pokud všechny svoje příspěvky zveřejňujete všem, připravte se na možnost, že se to může obrátit proti vám. Nikdy nevíte, kdo se na váš profil dívá a jaké má úmysly. Nevhodná fotka z bujarého večírku vám rázem může zkomplikovat cestu ke slibné kariéře. Nejlepším řešením je, když svoje příspěvky zpřístupníte pouze nejbližším přátelům a zakážete možnost vidět posty přátelům vašich přátel.

↑ Personalisty bude zajímat, jak se prezentujete na sociálních sítích, k čemu a jak se vyjadřujete.

Nevhodné fotografie i příspěvky vám uškodí

Důkladně projeďte svůj obsah na všech sítích, které používáte. Našli jste video, ve kterém vyprávíte pikantní vtipy? Pochlubili jste se fotkou ve spodním prádle? Všechno smažte nebo upravte soukromí. Pokud tyhle příspěvky necháte viditelné všem, může si je prohlédnout i personalista. Stejně tak vám mohou uškodit nevhodně prezentované politické názory či vyjádření k rasové či sexuální diskriminaci.

Vymažte svou minulost

Zadejte své jméno do Googlu. Možná se budete divit, co všechno o vás vyhledávač ví. Projděte si všechny odkazy. Pokud na vás vyskočí váš komentář z facebookové skupiny, za který se stydíte, stačí příspěvek smazat. Většinou je to možné i u jiných diskuzních fór.

Objevili jste předpubertální video na Youtube nebo dávno zapomenutý blog se svým jménem? Deaktivujte staré účty, smažte videa i další informace o sobě.

Dělali jste, co jste mohli, a přesto na vás vyhledávač stále žaluje? Máte právo požádat Google o výmaz vašeho jména u nevhodného obsahu.

Vylepšete svůj obrázek na sítích

  • Vyberte kvalitní nerozmazanou fotografii na profil. Takovou, na které jste usměvaví a vhodně oblečení. Pokud ji nemáte, nechte profil raději bez fotografie.
  • Dejte najevo zájem o práci. Jak? Přihlaste se do skupin, ve kterých se řeší pracovní záležitosti. Staňte se fanoušky lidí, kteří patří ke špičce ve vašem oboru. Sledujte a sdílejte novinky týkající se práce, kterou chcete dostat.

Promyslete, co a kdy postujete

Naučte se používat sociální sítě s rozmyslem. Neschvalujte automaticky každou žádost o přátelství. Do přátel si dejte pouze lidi, které osobně znáte a kterým důvěřujete.

Než něco zveřejníte, zamyslete se, jak vás to může ovlivnit v budoucnu. Když zveřejníte post, ve kterém budete tvrdit, že ženská patří ke sporáku a má sedět doma, sympatie personalistů téměř jistě nezískáte.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Firmu si můžete proklepnout i vy

Dostatek informací o novém zaměstnavateli si můžete na internetu zjistit také vy. Podívejte se třeba, jak o firmě mluví lidé na webu Atmoskop.cz. Tato stránka sbírá recenze na zaměstnavatele. Přečtěte si názory skutečných zaměstnanců a udělejte si obrázek, jak to tam reálně funguje. Na věci, které vás zaujaly, se pak můžete doptat na pohovoru.

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz