Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Aktuální právní rady: jak je to s nařízením dovolené a náhradou mzdy kvůli koronaviru?

Tipy a články: Aktuální právní rady: jak je to s nařízením dovolené a náhradou mzdy kvůli koronaviru?

Zodpověděli jsme nejčastější pracovně-právní otázky, které se týkají koronaviru. Přečtěte si, kdy vám šéf může nařídit dovolenou a jakou náhradu mzdy dostanete, pokud vás zaměstnavatel nechal doma.

19. 3. 2020

Nechodíme do práce kvůli koronaviru. Jak to bude s výplatou?

Mnoho firem a provozoven je kvůli epidemii zavřených. Lidé zůstávají doma a mají právo na náhradu mzdy. Dostanou 60 % nebo 100 % výplaty. Záleží, z jakého důvodu nechodí do práce:

  • Uzavření provozovny kvůli vládním opatřením. Zákaz vydaný vládou se dotknul hlavně obchodů a restaurací. Lidé mají v tomto případě právo na 100% náhradu mzdy. Jedná se o takzvané překážky v práci na straně zaměstnavatele.
  • Zaměstnavatel nařídil volno, protože je méně zakázek. Spousty firem se však vládní zákaz nedotknul a můžou fungovat dál. Někteří zaměstnavatelé i tak nechávají část lidí doma, protože kvůli koronaviru poklesl objem zakázek. V tomto případě mají zaměstnanci právo na náhradu mzdy ve výši 60 %. Jedná se speciální o překážky v práci, kterým se říká „částečná nezaměstnanost“.

↑ Kvůli koronaviru teď všichni prožíváme náročné časy a měli bychom držet při sobě.

Šéf volal, že mám jít podepsat ukončení dohodou. Jaké mám možnosti?

Takový dotaz jsme v posledních dnech dostali vícekrát. Zaměstnavatel zavolal a řekl: „Kvůli nouzovému stavu okamžitě rozvážeme pracovní poměr, přijeď podepsat dohodu.“ Doporučujeme nepodepisovat. I když platí nouzový stav, k dohodě o rozvázání pracovního poměru vás zaměstnavatel nesmí nutit.

A co když je šéf neoblomný a trvá na tom, že vás propustí? Pak buďte neoblomní i vy a ohlídejte si dodržení zákoníku práce. Trvejte na tom, aby ve výpovědi nebo dohodě o rozvázání pracovního poměru jednoznačně zaznělo, že vás firma propouští z organizačních důvodů (tzv. pro nadbytečnost). Jedině tak se nepřipravíte o odstupné a dostanete vyšší podporu v nezaměstnanosti.

» Kdy vzniká nárok na odstupné

Zaměstnavatel nám chce kvůli koronaviru nařídit dovolenou. Může to udělat?

Ano, dovolenou vám zaměstnavatel nařídit může. Ne však ze dne na den – musí to dát vědět nejméně 14 dní dopředu. Stav nouze a mimořádná opatření kvůli koronaviru na tom nic nemění. Tuto lhůtu je možné zkrátit, pokud s tím budete souhlasit. Nutit vás k tomu ale nikdo nesmí. Na druhou stranu, situace je teď náročná nejen pro lidi, ale i pro zaměstnavatele. Zvažte proto, zda šéfovi nevyjít vstříc.

Musí nám zaměstnavatel zajistit roušky a ochranné prostředky?

Tohle je velký problém. Roušky a ochranné prostředky bohužel chybí všude. Lidé si je šijí podomácku sami a vozí je i zdravotníkům do nemocnic. Jak se však na tuto situaci dívá pracovní právo? Roušky totiž kvůli koronaviru nepotřebují jen lékaři a sestry, ale třeba i prodavači a další, kdo přicházejí do blízkého kontaktu s lidmi.

V zákoníku se samozřejmě nepíše nic o koronaviru. Mluví se tam spíše o ochraně při práci s chemickými látkami a podobně. Nicméně se domníváme, že v současné situaci se obecná povinnost zaměstnavatele chránit své zaměstnance vztahuje i na ochranu před možnou nákazou. Nejprve bychom doporučili situaci se zaměstnavatelem probrat a pokusit se najít kompromis – například, že firma zavede opatření týkající se hromadění většího množství lidí v provozovně a vy si zajistíte vlastní roušku, pokud ji zaměstnavatel nemůže sehnat.

Může mě zaměstnavatel kvůli stavu nouze přeřadit na úplně jinou práci, než mám ve smlouvě?

Dejme tomu, že pracujete například jako účetní ve výrobní firmě a zaměstnavatel vám chce v této vypjaté době navrhnout, abyste se přesunuli například do skladu. Může to po vás chtít?

Obecně vzato, zaměstnavatel vám může přiřazovat jen práci, která odpovídá pracovní smlouvě. Jeden paragraf zákoníku práce však stanoví, že firma vás může bez vašeho souhlasu převést na nezbytnou dobu i na jinou práci – pokud je to potřeba k odvrácení mimořádné události, živelní pohromy nebo jiné hrozící nehody, případně ke zmírnění jejich bezprostředních následků. Ovšem domníváme se, že toto ustanovení na současnou situaci ohledně koronaviru vztáhnout spíše nelze. Zároveň je to nyní i pro zaměstnavatele složitá doba. Můžete mu tedy vyjít vstříc a souhlasit, aby vás dočasně převedl na jinou práci. Až se všechno uklidní a vrátí do normálu, šéf se vám za vstřícnost určitě odvděčí.

Je to náročné pro všechny, hledejme kompromisy

Zákoník práce vás stále v mnoha situacích chrání a platný stav nouze na tom nic nemění. Na druhou stranu – kvůli koronaviru teď všichni prožíváme náročné časy. Také firmy se trápí tím, co bude dál a jak udrží provoz. V téhle výjimečné situaci je dobré vycházet si vstříc a hledat kompromisy, pokud to v rámci možností jde. Když budeme táhnout za jeden provaz, zvládneme to!

Aktuální tipy na práci i pomoc

  • Potřebujete pomoc, nebo ji naopak chcete ostatním bezplatně nabídnout? Třeba udělat seniorům nákup nebo ušít roušky pro pečovatelský dům. Podívejte se na náš nový web, který jsme tento týden spustili. Jmenuje se Dobro.cz a propojuje dobrovolníky s těmi, kteří nyní uvítají podporu a pomoc.
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz