Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Tak pohovor nevyšel… Jak se z toho oklepat?

Tipy a články: Tak pohovor nevyšel… Jak se z toho oklepat?

Nová práce se zdála být na dosah, ale nakonec vás nevzali. Možná vámi cloumá vztek, zlobíte se, možná propadáte beznaději. V hlavě si přehráváte, co jste měli udělat jinak, co jste měli říct a co jste neřekli. Takové věci se bohužel stávají. Poradíme vám, jak se z neúspěšného pohovoru poučit, aby to příště klaplo.

27. 11. 2018

A co když to vlastně dopadlo dobře?

Někdy se stačí na svůj „neúspěch“ podívat jinou optikou. Zkuste to vzít jako příležitost dostat se k práci, která vám bude mnohem více vyhovovat. Neberte to jako prohru, ale jako výzvu. Jako výzvu, díky které v sobě objevíte sílu bojovat a motivaci ke zlepšení toho, co můžete ovlivnit.

Jana, která si po mateřské udělala rekvalifikační kurz na účetní, byla vybrána do druhého kola na pohovor u jedné významné firmy v Praze. Nevybrali ji. Byla zklamaná, ale pak si uvědomila, že je vlastně ráda. Do práce by musela denně dojíždět přes dvě hodiny, projezdila by spoustu peněz, měla by méně času na děti. Neúspěch nebrala jako prohru. Naopak, to, že postoupila do užšího kola, jí zvedlo sebevědomí, které využila při dalším pohovoru.

» 5 věcí, o kterých personalisté přemýšlejí, než vás přijmou

↑ Nevybrali vás? To se stává. Oklepejte se a hledejte dál.

Nejčastější chyby při pohovorech, kterým se vyhněte:

Dáváte najevo, že zoufale hledáte jakoukoliv práci

Při pohovoru se vás zeptali, proč u nich chcete pracovat. Vaše odpověď byla ve stylu „Je mi jedno, kde budu dělat, hlavně ať mám práci.“

Na pohovor jdete nepřipravení

Zájemce o práci v knihkupectví se zeptají, co rád čte. „Hmm, já moc nečtu. Poslední knížku jsem přečetl v první třídě.“ Servírky v pivním baru se zeptají, co by doporučila hostům, když chtějí silnější pivo belgického typu. „Jéjda, to nevím, já pivo nepiju“. Hlásíte se na místo svářeče a při pohovoru vyjde najevo, že máte propadlý svářečský průkaz.

Ano, možná trochu přeháníme. Ale vyhněte se tomu, abyste působili, že vám je úplně jedno, kde a s čím budete pracovat. Zaměstnavatelé chtějí pracovníky, ze kterých cítí motivaci a nadšení. Přesvědčte svého budoucího chlebodárce o tom, že pro něj budete přínosem.

Dejte najevo se vyznáte, že jste odborník, který své práci rozumí. Jít na pohovor a nemít páru o tom, s čím budu pracovat, je špatnou vizitkou.

Co s tím? Důkladná příprava!

Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, o výrobcích či službách, které nabízí. Čím větší přehled budete mít, tím budete při pohovoru jistější. K zaměstnavateli vyšlete signál, že jste v obraze.

Tip: Před začátkem pohovoru se ujistěte, že víte, do které firmy se jdete ucházet o místo, znáte její stručnou historii, máte přehled o tom, co vyrábí i jak se jmenují lidé ve vedení. Použijte zjištěné informace chytře při rozhovoru. „Četla jsem, že… Můžete mi říct, jak to funguje v praxi?“

Moc, nebo naopak málo mluvíte

Všeho moc škodí, i mluvení. Tím, že při pohovoru vychrlíte na personalistu smršť nepodstatných informací, se dobře nezapíšete. Mluvte k věci, jasně a stručně.

Odpovídáte jednoslovně a když dostanete prostor pro otázky, mlčíte? To není nejlepší taktika, jak zaujmout. Svědčí to buď o vaší nepřipravenosti nebo nízkém sebevědomí. Jak si můžete pomoci, když jste velký trémista? Dopředu si připravte osnovu, záchytné body, o kterých budete mluvit. Napište si krátké shrnutí na papír. Maximálně pár bodů na půl stránky, které si párkrát nahlas před samotným pohovorem přečtěte.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Hlavně v klidu

  • Někdy stačí jednoduché uvědomění si, že ti, kdo vás čekají za dveřmi, jsou taky jenom lidé. Zkuste si je představit třeba v pyžamu. Nestresujte se tím, že musíte udělat mega dojem, aby si vás vybrali. Zkuste si říct: „Jdu tam ze zvědavosti, omrknout budoucí kolegy.“ Budete uvolněnější a méně nervózní.
  • Nakonec se párkrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Soustřeďte se chvilku jenom na svůj dech. Tím se zklidníte a můžete vykročit tou správnou nohou do dveří.
  • Ukažte, že jste zdravě sebevědomý člověk, který bude pro firmu přínosem jak po odborné, tak po lidské stránce.

» Nabídka práce ve vašem oboru

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz