Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Tři, dva , jedna… Nábor se začíná zase rozbíhat, mějte náskok

Tipy a články: Tři, dva , jedna… Nábor se začíná zase rozbíhat, mějte náskok

Druhá půlka srpna je něco jako neděle odpoledne. Řada lidí se dosud rekreuje, ale už se blíží čas, kdy se zase všechno rozběhne. Platí to i o náboru, na který se v řadě firem plně vrhnou opět v září. Vy se ale začněte připravovat už teď, jestli chcete nové nebo lepší místo. Co byste měli udělat?   

Získejte přehled

Dřív, než začnete ladit své CV, podívejte se na Prace.cz, abyste zjistili, jaké jsou na pracovním trhu ve vámi požadovaném oboru a regionu možnosti. Zjistěte, co zaměstnavatelé požadují, ale i co nabízejí. Vzhledem k tomu, že zvýšená poptávka po zaměstnancích stále trvá, firmy jsou nyní ochotnější nabízet různé náborové příspěvky, které bývají i v řádech desetitisíců. Některé firmy také inzerují možnost plánování směn hodně dopředu, příspěvky na dopravu nebo pravidelné zvyšování mzdy.

TIP: Abyste si udělali jasno, vyplatí se znát měsíční částku, kterou potřebujete na to, abyste dokázali zaplatit všechny náklady, a k tomu ideálně ještě něco ušetřit na dovolené a další výdaje. Po té si spočítejte, kolik dohromady (včetně náborového příspěvku nebo příspěvku na dopravu) nabízí zaměstnavatel, který vám padnul do oka, a obě částky porovnejte.

Vyberte si z nabídek

Až budete mít základní finanční přehled, zvažte také další aspekty zaměstnání – vydrželi byste na tomto místě pracovat alespoň dva roky? Budete mít možnost se časem posunout někam výš? Je zaměstnavatel ochotný proplatit vám nějaká školení a kurzy, které by zvýšily vaši kvalifikaci? Jeví se firma jako stabilní? To všechno se vyplatí při výběru z nabídek zvážit.

Vypracujte si skvělé CV

V dalším kroku si připravte životopis. Na našich stránkách jsme mnohokrát psali, jak na to, přečíst si to můžete třeba tady. Připomeňme jen, že CV je vždy dobré přizpůsobit konkrétnímu inzerátu. Neznamená to psát ho pokaždé celý znova. Seznam zaměstnání, která jste absolvovali, je pořád stejný. Ale u každého z nich si můžete pohrát s výčtem toho, co jste měli na starosti. Jestliže to bylo víc věcí, ale zaměstnavatel chce zejména jednu z nich, dejte ji na první místo a vytučněte.

Jsou to možná malé úpravy, ale mohou hodně pomoct. Personalisté nečtou životopisy nijak podrobně, spíš je rychle projedou očima a když hned uvidí, že umíte, co požadují, vaše šance stoupnou.

Použijte metodu trychtýře

I když je nyní hodně nabídek a kandidátů méně, může se stát, že hned neseženete místo, které byste chtěli. Jestliže vás časově nic netlačí, můžete pokračovat v odpovídání pouze na nabídky práce, které se vám zdají velmi přitažlivé a o které byste hodně stáli. Jestliže ale práci potřebujete co nejdřív, použijte metodu trychtýře: do svého výběru začněte začleňovat i inzeráty, které se vám zdají pořád zajímavé, i když nenabízejí úplně přesně to, co byste požadovali. Ujasněte si, z čeho jste ochotní slevit: výše platu, doba dojíždění, horší plánování směn…?

Čím dřív začnete, tím lépe

Konec srpna je možná z hlediska náboru kapku ospalé období, to ale neznamená, že se v této době na pracovním trhu vůbec nic neděje. Jestliže začnete rozesílat životopisy už teď, budete mít oproti ostatním kandidátům, kteří se do toho pustí až v průběhu září, určitý náskok. A taky se budete potýkat ještě třeba následující dva až tři týdny s menší konkurencí. Tak neváhejte a začněte odpovídat zaměstnavatelům hned.

Ať se vám daří sehnat místo, které odpovídá vašim přáním, vám přeje Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz