Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Když chcete svoje CV fakt „vymazlit“: tady jsou tři tipy, jak na to

Tipy a články: Když chcete svoje CV fakt „vymazlit“: tady jsou tři tipy, jak na to

Možná je to už nějaký pátek, co jste naposledy hledali práci. Stačí i dva roky, během nichž se přece jenom leccos změnilo, a tyto změny by stálo za to v životopisu zohlednit. Tady je návod, jak svoje CV vyšlechtit do podoby, které personalisté neodolají.

 

S tím, co chtějí, dopředu

Pracovní zkušenosti by se měly psát od nejmladší po nejstarší. Platí to i o absolvování různých kurzů. Jestliže jste se za poslední dva roky získali oprávnění jezdit s ještěrkou a nakonec šéfovali úseku ve skladu, je potřeba to do CV napsat. Tedy pokud se o místo skladníka ucházíte a nově nabyté zkušenosti zaměstnavatel vítá, ne-li rovnou požaduje.

Ne vždycky je ale nutné uvádět pracovní zkušenosti zrovna od nejnovější po nejstarší. Dejme tomu, že jste během své pracovní éry střídali dva obory – třeba práci v gastronomii a v logistice.

Zrovna hledáte místo v gastronomii, kam byste se rádi vrátili, ale poslední dva roky jste pracovali ve skladu. V tom případě rozdělte své zkušenosti na dvě části: „Praxe v gastronomii“, kterou napište jako první, a „Ostatní praxe“, tu uveďte později. Personalista hned uvidí to, co ho zajímá nejvíc. Nezapomeňte však doplnit ke každé pracovní zkušenosti, od kdy do kdy jste ji vykonávali. Je to fér a zvýšíte tím svoji důvěryhodnost.

Zatímco praxi v gastronomii popište důkladněji – dvě tři věty o tom, co jste měli v tom kterém zaměstnání na starosti, o svém působení v logistice se nemusíte nijak pečlivě rozepisovat.

Zvýrazněte to podstatné

Chtějí provozního restaurace s alespoň tříletou praxí a konkrétními znalostmi a dovednostmi? Pokud je máte, napište je do CV na přední místo a klidně vytučněte. Používejte stejná slova nebo obraty, jako jsou v inzerátu. Je to drobný trik, ale může mít velký efekt. Ukazuje, že mluvíte stejným jazykem jako zadavatel. Například místo provozního můžete napsat manažer restaurace, pokud tuto pozici zaměstnavatel takto nazývá.

Vyhoďte z životopisu všechno, co se požadované pozice netýká a ani nijak nedemonstruje vaše schopnosti. Například kurz ježdění s ještěrkou nebude zrovna to, co zaměstnavatele ohromí, pokud aspirujete na pozici zmiňovaného provozního. Za to sommelierský nebo barmanský kurz bude mít větší váhu. Možná nebude vaší každodenní prací stát za barem nebo doporučovat vína, ale absolvované kurzy budou důkazem, že jste se v oboru vzdělávali.

Pro fajnšmekry

Pokud chcete opravdu zaujmout a vybočit z řady, napište na úvod CV, za kontaktní údaje, ale před kolonku „Praxe“, pár řádek o sobě. V nich popište, kdo jste, co umíte a proč byste byli přínosem v dané firmě. Stručně. Například:

Mám léta praxe na pozici provozní(ho) restaurace. Na této práci se mi líbí, že zodpovídá za určitý celek a je na něm/ní, jak práci svých lidí zorganizuje. V minulosti jsem vedl/a tým až 6 zaměstnanců, takže na řízení středně velkého podniku, jako je ten váš, mám dostatek zkušeností.

Nebojte se měnit strategii

Lidé, kteří jsou zvyklí často měnit práci, většinou dokážou napsat CV tak, aby vždy co nejvíce vyhovovalo požadavkům firmy. Samozřejmě to neznamená lhát, ale vypíchnout to důležité.

Psychicky vám možná pomůže, když budete k náborovým řízením přistupovat trochu jako ke komunikační hře. Tedy ne je brát na lehkou váhu, ale zkoušet během nich, co funguje a co ne. Pozměnit CV vždy podle dané nabídky je jednou ze strategií, která nese úspěch spíš, než rozesílat jeden a ten samý životopis na všechny strany. Je pravda, že to stojí nějaký čas, ale věnovat ho právě vylepšování CV se rozhodně vyplatí.

Podívejte se, kam všude byste mohli poslat svůj životopis. Na Prace.cz máme desetitisíce nabídek.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz