Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Trvá to dlouho, inzerát je složitý a další věci, které lidi štvou na hledání práce

Tipy a články: Trvá to dlouho, inzerát je složitý a další věci, které lidi štvou na hledání práce

Hledání zaměstnání může trvat déle, než jste čekali. Anebo se vám stále nedaří objevit vysněnou nabídku. Nevěšte hlavu, nejste v tom sami. Sepsali jsme věci, které lidi na hledání práce nejvíc štvou a poradíme, jak se jimi nenechat otrávit.

  • Poslední aktualizace článku: 8. 7. 2020

1. Hledám dlouho a pořád nic

Pročítání nabídek, odepisování na inzeráty, úpravy životopisu… Hledání práce bere čas a energii. Pokud se vám vyhovující nabídku nedaří objevit tak rychle, jak jste čekali, můžete cítit rozčarování.

Nevěšte hlavu, nejste v tom sami. Někdy to prostě trochu trvá. A málokdo získá práci už po prvním pohovoru. Většinou jich obejde třeba pět nebo šest, než to vyjde. Není ostuda nemít práci. O zaměstnání může přijít každý z nás. Důležité je se nevzdávat.

2. Inzerát je psaný moc složitě

Některé nabídky jsou psané moc složitě nebo nejasně. Inzerát by ale neměl být hádanka. Naopak, po přečtení byste měli vědět, co přesně budete dělat a jakým způsobem se přihlásit.

Další kategorií jsou pracovní nabídky pro „supermany“, tedy plné nejrůznějších požadavků. Firmy se snaží napsat inzerát tak, aby byl lákavý a nabízel pestrou práci. Jenže člověk „na druhé straně“ často propadne pocitu, že když nesplňuje všechno, na práci se nehodí.

Pokud vás daná nabídka zajímá, odpovězte, pokud splňujete alespoň 80 % požadavků. Plných 100 % nejspíš beztak nemá nikdo.

» Věřte si. Novou práci můžete získat, i když nesplňujete všechny požadavky

3. Firmy mlčí

To je velmi nepříjemné. Pošlete někam životopis a firma se vůbec neozve. Vy potom nevíte, na čem jste. Máte ještě počkat? Nebo už to místo dali někomu jinému?

Odpovídání firem se v posledních letech zlepšilo, ale stále se může stát, že čekáte na odpověď marně. Pokud ani 14 dní od poslání životopisu nemáte žádnou reakci, zkuste do firmy zavolat nebo napsat, zda životopis dostali a potřebují od vás ještě něco.

E-mail nebo telefon na odpovědnou osobu většinou objevíte přímo v inzerátu. Tito lidé jsou zvyklí, že se jim lidé ozývají, nemusíte mít tedy špatný pocit, že „obtěžujete“.

4. Nedaří se mi najít práci, jakou chci

Víte naprosto přesně, jakou práci chcete dělat, aktivně ji hledáte a stále nic? Možná je to tak specifická pozice, která se dá dělat jen na určitých místech. Třeba když chcete dělat sládka, ale ve vašem okolí není žádný pivovar…
Spokojenost v práci se ale neměří jen názvem profese. Záleží i na dalších věcech. Ujasněte si, co je pro vás důležité a co případně oželíte. Odpovězte si na tyto otázky a nová práce se vám bude hledat lépe:

  • Chci mít práci v dosahu bydliště, nebo mi nevadí dojíždět?
  • Chci pracovat v malé dílně, nebo raději ve velké společnosti?
  • Jakou chci dostávat mzdu? A vynahradí mi nižší výdělek nějaké benefity? (například pružná pracovní doba)

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

5. Tak co sporťáku, už máš práci?

Pokud práci hledáte delší dobu, může být vyčerpávající odpovídat na neustálé otázky rodiny, kamarádů a známých: „Tak co, už máš práci? Už to vyšlo?“

I když vám tyto otázky lezou na nervy, nehledejte za nimi nic zákeřného. Lidé to nemyslí zle, spíše se snaží udržovat konverzaci a podpořit vás. Je to zhruba stejné, jako když se nastávající maminky ptají pořád dokola: Kdy máš termín? A už máte jména?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz