Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Uvažujete o sezónní brigádě? Začněte se dívat. Máme přes 1400 nabídek

Tipy a články: Uvažujete o sezónní brigádě? Začněte se dívat. Máme přes 1400 nabídek

Svět brigád už se rozjel. Pokud máte o nějakou zájem, je na čase začít hledat. Mzdy jsou slušné a lze narazit i na vyloženě výhodné nabídky. Vybírat můžete z administrativních výpomocí, ale i z prací v obchodech a ve skladech nebo v cestovním ruchu. Kromě oborů, které by připadaly v úvahu, je dobré rozmyslet si, jaké jsou vaše časové možnosti nebo jaká je spodní hranice vašeho výdělku.

Je to „jenom“ brigáda. To je sice pravda a člověk stráví jako brigádník většinou pouze pár měsíců, to ovšem neznamená, že není potřeba věnovat jejímu shánění pozornost. Nejde jen o výši výdělku. Kdo shání brigádu, měl by si rozmyslet, jestli od ní očekává i získání nových zkušeností, které se mu později hodí.

Brigáda pro budoucnost

Při každé brigádě se člověk něčemu naučí, ale zejména studenti mohou uvažovat i tak, že brigáda v oboru, jemuž se ve škole věnují, jim později pomůže získat stálé místo. A kdyby se ve firmě, kde brigádničí, osvědčili, mohli by tam časem stabilní pozici získat.

Stejně mohou přemýšlet i lidé, kteří z nějakého důvodu nejsou dlouhodobě zaměstnaní, třeba rodiče malých dětí nebo dosud nezaměstnaní, kteří si chtějí udělat volnější léto a mezitím se porozhlédnout. Brigáda se hodí také v případě, že někdo mění obor a rád by si ho nejprve vyzkoušel, než kývne na dlouhodobější spolupráci.

Co všechno se nabízí?

Na Prace.cz je téměř 300 nabídek na výpomoc v administrativě. Jsou mezi nimi asistentské práce v kancelářích, na recepcích, ale i stáže v bankách nebo obchodních řetězcích, kde mají brigádníci možnost spolupracovat na různých projektech, například logistické optimalizaci rozvozu zboží nebo marketingových aktivitách.

Kdo dobře ovládá cizí jazyk, může zkusit obor cestovní ruch. Najde tu nabídky průvodců, recepčních v hotelech či operátorů rezervačních systémů. Brigádníky přijímá také wellness svět na pozice plavčíků/čic či masérů/rek.

Výdělky v těchto oborech se nejčastěji pohybují od 120 do 190 korun za hodinu, ale lze mezi nimi najít i nabídky přesahující 200 korun za hodinu, což platí zejména o práci průvodců v cizím jazyce.

Brigáda tady a teď

Ne každý uvažuje o brigádě jako o určité investici do budoucnosti. Zájemci o činnost, kde je potřeba zaměstnat spíš ruce než hlavu, mohou doručovat či třídit zásilky nebo vyskladňovat či doplňovači zboží v obchodních řetězcích. Výdělky se tu průměrně pohybují okolo 150 korun za hodinu. Zajímavé příjmy jsou nabízeny kurýrům a řidičům.

Ptejte se jako u běžného pohovoru

I když se jedná pouze o brigádu, prověřte si pořádně zaměstnavatele. Během první, často pouze informativní schůzky, která může probíhat i přes videohovor, se ptejte na všechno, co vám není jasné. Především si ujasněte, jaká je náplň práce, kolik hodin týdně či měsíčně bude nutné pracovat, zda bude zcela na vás, kdy si „hodiny“ odpracujete. Jak moc dopředu je možné si „směny“ určovat a případně měnit?

Také si s budoucím zaměstnavatelem ujasněte typ dohody, kterou spolu uzavřete. U brigád jsou to nejčastěji dohody o provedení práce nebo o provedení činnosti. Sezónní práci, zvlášť je-li na delší dobu, je však možné sjednat si i s klasickou pracovní smlouvou na dobu určitou.

Teď už stačí jen přejít do sekce hledání. Prace.cz vám přeje, ať při tom máte šťastnou ruku.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz