Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Většina Čechů si neodkládá dost peněz na horší časy

Tipy a články: Většina Čechů si neodkládá dost peněz na horší časy

Ztráta zaměstnání znamená pro většinu Čechů boj o holé přežití. Podle lednového průzkumu portálu Profesia.cz si 44 % zaměstnanců dosud nevytvořilo žádnou finanční rezervu pro případ, že by přišli o práci.

29. 1. 2014

↑ Finanční rezervy nejsou v českých domácnostech moc obvyklé.

Nízké úspory, velké problémy

Další pětina lidí uvedla, že i když se snaží každý měsíc část peněz odložit, v případě ztráty zaměstnání by nevyžili. Šest procent Čechů dokázalo uspořit pouze jednu výplatu, devět procent lidí má odložené dva platy. Nejméně tři měsíční výdělky si na horší časy schovalo 20 % lidí.

» Jak vás platí? Porovnejte si plat podle profese a regionu

Chce to odložit alespoň 3 platy

„Lidé by měli mít úsporu minimálně tří až šesti platů nejen pro případ ztráty zaměstnání, ale i kvůli nečekaným výdajům, jako je například porucha auta nebo delší nemoc. Smutnou skutečností však je, že 79 % lidí nemá naspořeno dostatek peněz,“ uvedla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Každý šestý Čech má přivýdělek

Kromě toho přibývá lidí, kteří dělají více než jednu práci. Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK brigádničí 17 % českých zaměstnanců. Nejčastěji si přivydělávají vedením účetnictví, prodejem vlastních výrobků, opravami počítačů, doučováním jazyků a pečením.

» Nabídka brigád a přivýdělků

Prace.cz

Kam dál?

Hledejte si novou práci podle regionu

Pracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práce

Skoro třetina lidí v Česku pracuje na směny

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz