Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Většina Čechů si neodkládá dost peněz na horší časy

Tipy a články: Většina Čechů si neodkládá dost peněz na horší časy

Ztráta zaměstnání znamená pro většinu Čechů boj o holé přežití. Podle lednového průzkumu portálu Profesia.cz si 44 procent zaměstnanců dosud nevytvořilo žádnou finanční rezervu pro případ, že by přišli o práci.↑ Finanční rezervy nejsou v českých domácnostech moc obvyklé.

Nízké úspory, velké problémy

Další pětina lidí uvedla, že i když se snaží každý měsíc část peněz odložit, v případě ztráty zaměstnání by nevyžili. Šest procent Čechů dokázalo uspořit pouze jednu výplatu, devět procent lidí má odložené dva platy. Nejméně tři měsíční výdělky si na horší časy schovalo 20 procent lidí.
» Jak vás platí? Porovnejte si plat podle profese a regionu

Chce to odložit alespoň 3 platy

„Lidé by měli mít úsporu minimálně tří až šesti platů nejen pro případ ztráty zaměstnání, ale i kvůli nečekaným výdajům, jako je například porucha auta nebo delší nemoc. Smutnou skutečností však je, že 79 procent lidí nemá naspořeno dostatek peněz,“ uvedla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Každý šestý Čech má přivýdělek

Kromě toho přibývá lidí, kteří dělají více než jednu práci. Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK brigádničí 17 procent českých zaměstnanců. Nejčastěji si přivydělávají vedením účetnictví, prodejem vlastních výrobků, opravami počítačů, doučováním jazyků a pečením.
» Nabídka brigád a přivýdělkůjak, čtk

Kam dál?

Hledejte si novou práci podle regionuPracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práceSkoro třetina lidí v Česku pracuje na směny

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz