Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Víme, které profese jsou na prace.cz nejžádanější a nedostatkové. Máme pro vás 5 tipů, jak toho využít

Tipy a články: Víme, které profese jsou na prace.cz nejžádanější a nedostatkové. Máme pro vás 5 tipů, jak toho využít

Nebojíte se učit něco nového, dokážete být zodpovědní a poradit si samostatně s řešením úkolů? Pak je právě pro vás výborná doba hledat zaměstnání. Firmy potřebují lidi, kteří mají určité předpoklady, a konkrétní dovednosti pro inzerovanou práci se dokáží doučit. Platí to zejména pro odvětví, kde je teď nejvíc pracovních příležitostí.

Trh práce rozproudilo oživení ekonomiky. Firmy nabírají, protože pracují na odložených zakázkách, a jediné, co  může některé z nich brzdit, je nedostatek výrobních dílů. Projevuje se také růst sektoru e-komerce. Navíc už začínají firmy hledat nové posily na blížící se předvánoční období.

Tomu odpovídají také údaje severu práce.cz. Největší sháňka je po lidech do výroby – řemeslnících a dělnících, do odvětví dopravy a zásobování – skladnících, řidičích, ale také do obchodní sféry, zejména po prodejcích po telefonu a do zákaznického servisu, ale i po prodavačích. Mnoho firem inzeruje tyto pozice s ikonkou budíčku a nápisem Nutně vás potřebují, což znamená, že nástup nového zaměstnance přivítají nejraději ihned. Tato situace nahrává uchazečům. Máme pro vás 5 tipů, jak toho využít.

1. Vybírejte si, co vám nejlépe sedne

Zejména při hledání práce ve výše uvedených odvětvích můžete lépe uplatnit vlastní kritéria:

  • Plat lze do kolonky na praci.cz z předvýběru výší mezd zadat. Například při zvolení 30 000 jako hrubé měsíční odměny pro hledání práce v dopravě a zásobování, zbude z více než šesti tisíc nabídek stále téměř polovina volných míst. Pořád je tedy z čeho vybírat.
  • Směnnost provozu – zvažte, jestli budou i noční a víkendy.
  • Jaká je dojezdová vzdálenost do zaměstnání?
  • Zaměstnanecké benefity – někde totiž přispívají na dopravu do zaměstnání, jinde dávají 13. plat nebo tzv. vstupní bonus.
  • Je daná firma dostatečně stabilní?
  • Nabízí možnosti dalšího profesního růstu?

Čím víc nabídek, tím spíše narazíte na zaměstnání, které bude odpovídat vašim představám ve více ohledech. A tím větší bude pravděpodobnost, že v dané firmě nějaký čas zůstanete a něco se tam naučíte.

2. Nebojte se oborově rozkročit

Protože firmy lidi opravdu potřebují, jejich požadavky, pokud jde o kvalifikaci kandidátů, nejsou v této době nijak přemrštěné. Řada firem začíná chápat, že je lepší nabrat schopné lidi a zaučit je, než čekat na dokonalé kandidáty. Na některé pozice samozřejmě vyžadují odborné vzdělání, do výroby zejména technického směru, nebo jazykovou vybavenost například pro oddělení nákupu. Nicméně spoustu pozic jsou schopny obsadit i bez zásadnějších požadavků na kvalifikaci.

Například i řízení vysokozdvižného vozíku řada firem píše mezi požadavky, ale s dodatkem, že je tato kvalifikace výhodou (nikoliv podmínkou), případně že praxi řízení VZV sice požadují, ale že propadlé oprávnění není problém u nich obnovit. Pokud chce tedy někdo vyzkoušet jiný obor – například přejít z průmyslu do služeb nebo naopak, má k tomu nyní dobrou příležitost.

Firmy pro řadu méně kvalifikovaných prací často požadují spíše soubor vlastností nebo dovedností, než konkrétní vzdělání a praxi v tom kterém oboru:

  • spolehlivost,
  • schopnost učit se nové věci,
  • chuť se zlepšovat,
  • schopnost samostatně řešit problémy.

3. Stavte na „měkkých dovednostech“

Právě proto se vyplatí nepodceňovat v CV kolonku vlastnosti/dovednosti. Prostě je jenom nevyjmenovávat, protože to dělají všichni kandidáti. Lepší je prezentovat je co nejkonkrétněji a klidně přidat informaci o tom, jak se u vás ta která vlastnost, třeba učenlivost, projevila v minulých zaměstnáních – např. Dosud jsem byl řidič v přepravě, ale když jsem se stal kurýrem, musel jsem se naučit také komunikovat se zákazníky. Podobně můžete popsat i své další schopnosti.

Pokud si dáte tu práci a použijete takto dva tři příklady do životopisu, spíše se dostanete na pohovor, k němuž už budete mít odpovědi na otázky týkající se vašich předpokladů připravené.

4. Využijte ochotu firem zaškolovat

Umíte to a to? Ne? Nevadí, zaškolíme vás. Podobně inzeruje své pozice spousta firem. Dávno už neplatí, že co se člověk naučil ve škole, s tím vystačí celý život. Řada provozů se automatizuje, ale potřebuje lidi, kteří jsou schopni automatické provozy obsluhovat. To platí v továrně jako ve skladu. Čím dřív se to člověk naučí, tím lépe. I když to zpočátku může trochu „bolet“, tedy přinášet určitou dávku stresu, než tomu či onomu přijde člověk na kloub. Ale stojí za to vytrvat. Dovednost, kterou jednou člověk získá, už se mu nikdy neztratí.

5. Kariérní růst nemusí vést pouze vzhůru

Zejména střední a velké firmy mají programy pro aktivní zaměstnance, kteří mohou absolvovat nejrůznější školení a certifikované programy a pak v rámci firmy kariérně růst. A to nutně nejen směrem „nahoru“. Ne všichni touží šéfovat. Řada lidí se cítí spokojená, když nemusí dělat stále stejnou práci, ale může časem přejít do jiného výrobního úseku nebo oddělení a dělat zas trochu něco jiného. Zkušenosti, které při takovém „horizontálním“ posouvání získávají, zvyšuje jejich cenu na trhu práce. Zkuste přemýšlet v tomto duchu i vy a neustrnout na jednom místě.

Projděte hned teď nabídky na prace.cz!

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz