Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Výborný zdravotní stav nebo znalost češtiny. Kdy jsou takové požadavky oprávněné?

Tipy a články: Výborný zdravotní stav nebo znalost češtiny. Kdy jsou takové požadavky oprávněné?

Obsazujeme pozici pokladní, požadujeme výborný zdravotní stav. Hledáme šéfa ostrahy české národnosti. Proč jsou tyto inzeráty chybně formulované? Ukážeme si na příkladech, kdy může kandidátům hrozit při náboru diskriminace.

Na trhu práce by mělo být měřeno všem uchazečům stejně. Vylučování kandidátů z důvodu zdravotního stavu či zdravotního postižení proto zakazuje zákon.

V praxi to znamená, že požadavek dobrého, nebo dokonce výborného zdravotního stavu, případně kondice je přijatelný pouze u pozic, u kterých je podstatný pro výkon daného povolání. Mohou to být fyzicky náročné nebo třeba výškové práce.

I v takových případech by však měla být podmínka určité úrovně zdravotního stavu odůvodněná. Například: Hledáme klempíře, požadujeme dobrou fyzickou kondici kvůli pracím ve výšce.

To stejné by mohl zaměstnavatel vyžadovat u pozic manipulant se zbožím nebo skladník, pokud se jedná o fyzicky náročnou práci, jíž by svůj požadavek zdůvodnil.

TIP: Na serveru prace.cz je možné hledat zaměstnání i podle toho, zda je vhodné pro osoby se zdravotním postižením. Jak mohou při hledání práce držitelé průkazu OZP dále postupovat?

Účetní ve výtečné kondici

Jestliže to není nezbytné, zaměstnavatel by požadavek na bezproblémový zdravotní stav uplatňovat neměl. Platí to například o lehčích manuálních profesích, jako je pokladní, technik či řidič, kteří výborný zdravotní stav k výkonu svého povolání v naprosté většině případů nepotřebují.

Stejně tak různé kancelářské práce, jako je třeba účetní nebo fakturant/ka, lze vykonávat, aniž by dotyční zaměstnanci dokázali uběhnout šedesátku pod deset sekund, s nadsázkou řečeno.

Studoval jste kde?

Diskriminaci zakazuje zákon také v případě uchazečů, kteří nejsou občany České republiky nebo nemají českou národnost. A to i diskriminaci nepřímou, například formou požadavku na vzdělání absolvované pouze v ČR.

Proto pracovní nabídka ve znění: Hledáme provozní české národnosti není přijatelná, stejně tak inzerovaná práce technického specialisty s požadavkem středoškolského vzdělání absolvovaného v České republice. Správně by zaměstnavateli mělo být jedno, jestli uchazeč nabyl vzdělání v tuzemsku nebo v zahraničí, je-li v ČR uznáváno.

Hovoříte bezchybně česky?

Nároky na úroveň znalosti jazyka, a to i českého, si může zaměstnavatel klást, ale opět platí, že k tomu musí být vzhledem k pozici důvod.

Požadovat výborné zvládání češtiny je oprávněné tehdy, je-li její používání podstatnou součástí pracovní náplně. Bez schopnosti domluvit se výborně česky se neobejde například tiskový mluvčí, editor, učitel českého jazyka, ale také třeba obchodní zástupce, který komunikuje se zákazníky.

Dobrou (komunikativní) znalost češtiny si může dát zaměstnavatel do požadavků i v případě, že zaměstnanec často komunikuje s ostatními pracovníky a jazyková bariéra by bránila vzájemné spolupráci.

Pokud by však firma podmiňovala získání místa nepřiměřeně vysokou úrovní českého jazyka vzhledem k povaze obsazované pozice, jednalo by se o nepřímou diskriminaci z důvodu státní příslušnosti.

Kam se obrátit?

Jestliže se během náboru setkáte s diskriminací, upozorněte na to. Začněte nejlépe u samotného zaměstnavatele, třeba si ani není vědom, že se nějaké diskriminace dopouští. To ho ovšem neomlouvá. Patřičné zákony – Antidiskriminační nebo Zákon o zaměstnanosti – by měl znát.  

Své podněty k prošetření diskriminace, a to nejen při náboru, můžete také podat hned ke dvěma institucím:  Státnímu úřadu inspekce práce nebo Veřejnému ochránci práv. Oba úřady se případy diskriminace zabývají a podnět k prošetření lze na jejich stránkách podat elektronicky.

Hledáte práci? Vyberte si ze stále nových a nových nabídek na Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz