Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jsem osoba se zdravotním postižením a sháním práci. Kde a jak hledat místo a jak o svých zdravotních omezeních informovat?

Tipy a články: Jsem osoba se zdravotním postižením a sháním práci. Kde a jak hledat místo a jak o svých zdravotních omezeních informovat?

Každý má právo živit se vlastní prací, lidi se zdravotním postižením nevyjímaje. Některá místa jsou pro ně přímo vyhrazena, jiná jsou pro ně vhodná. Soutěžit však mohou i na otevřeném trhu práce. Vždy záleží na jejich možnostech a na podmínkách, za kterých zvládnou pracovat. Právě ty je dobré si s budoucím zaměstnavatelem vyjasnit.

Mohu pracovat, když jsem OZP a pobírám invalidní důchod?

Odpověď zní ano, a to i na hlavní pracovní poměr. Nikde v legislativě není žádné omezení, ani pokud jde o výši úvazku nebo výši výdělku. „Důvodem jsou zejména základní právní dokumenty, které garantují právo na práci, jako je Základní listina práv a svobod Čl.26 a pak zejména Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, Čl.27 – kde je jasně ukotveno právo všech mít možnost živit se vlastní prací,“ upozorňují například stránky Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Jak a kde hledat práci?

Možností, kde hledat zaměstnání, je několik. Na serveru prace.cz si lze zaškrtnout kolonku vhodné i pro OZP a v současnosti se objeví něco přes tisíc nabídek. Jsou z různých regionů a oborů – péče o zákazníky, administrativa, práce ve skladu, ale i ve výrobě, objevují se tu místa také třeba pro IT odborníky. U některých pozic je uvedeno, že jsou vyhrazeny přímo pro OZP. Také ale nemusíte záložku vhodné pro OZP využít a pak bude především na vás a vašem uvážení, jestli na nabídku práce reagovat.

Hledat práci je možné i u tzv. uznaných zaměstnavatelů na chráněném trhu práce, kteří zaměstnávají víc jak 50 % osob se zdravotním postižením. Také na ty lze při prohlížení inzerátů na prace.cz narazit – nabízejí obvykle místo v různých chráněných dílnách.

Seznam uznaných zaměstnavatelů naleznete na stránkách úřadu práce:  https://www.uradprace.cz/web/cz/seznam-dodavatelu-nahradniho-plneni. V tomto seznamu můžete vyhledávat mimo jiné podle krajů i okresů. Po stisknutí tlačítka „Více informací“ se zobrazí kompletní přehled o dané firmě včetně počtu zaměstnaných lidí se zdravotním postižením a stupně jejich invalidity. Pozor – tyto stránky neslouží k inzerování pracovních nabídek, ty tam nenaleznete! Uděláte si však přehled o firmách ve vašem okolí, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením. Můžete posléze navštívit jejich stránky a zjistit, jestli někoho nehledají, zadat název firmy do vyhledávače na prace.cz, případně se pokusit oslovit je a nabídnout jim své služby napřímo.

Jsem OZP. Mám to hlásit předem?

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, jestli informovat zaměstnavatele o tom, že jste osoba se zdravotním postižením, například už v průvodním nebo motivačním dopisu. Zda tento údaj zmínit, záleží na dané pozici, nárocích, které na zaměstnance klade, a také na míře postižení žadatele.

Pokud se někdo například hlásí na pozici, u níž je uvedeno, že je vhodná i pro OZP, není od věci uvést, že žadatel spadá do této kategorie. Měl by ale vždy alespoň krátce vysvětlit, v čem ho zdravotní postižení omezuje, například že nemůže celý den stát nebo že potřebuje pomůcku, jako je například speciální monitor počítače kvůli zhoršenému zraku.

Vyjasnit si, co kdo čeká

U některých inzerátů na prace.cz je u kategorie „vhodné i pro OZP“ specifikováno, jestli je potřeba do firmy dojíždět nebo ne, u jiných nabídek mohou být zase vyjmenované stupně invalidity osob se zdravotním postižením, pro které je práce vhodná. Podle toho se mohou kandidáti orientovat a rozmyslet si, jestli na nabídku reagovat.

Vždy je důležité, aby si obě strany během náborového řízení vyjasnily, co kdo může a nemůže v rámci svého zdravotního stavu vzhledem k pozici zvládnout, případně s jakými omezeními nebo s využitím jakých pomůcek. Pokud se na tom zaměstnavatel s uchazečem dohodnou, sníží se riziko pozdějších komplikací.

Jestliže je člověk OZP, ale reaguje na nabídku práce, v níž ho jeho zdravotní postižení nijak neomezuje, není nezbytné to například do průvodního dopisu psát. Může jít o případ, kdy někdo nesmí zvedat těžká břemena, ale práce je kancelářská, v sedě u počítače a zdravotní stav nijak nezasahuje do náplně práce.

Nejste jen OZP

Pamatujte vždy na to, že při shánění práce nebude zaměstnavatele zajímat v první řadě vaše postižení, ale vaše znalosti, praxe a dovednosti. Především ty je potřeba v životopisu, v motivačním dopisu a během pohovoru prodat. Jste osobnost s jedinečnými zkušenostmi, které nikdo jiný nemá. Nejspíš jste kvůli vašim zdravotním potížím překonali mnohé překážky. Takový člověk může být jako zaměstnanec velmi cenný. Zkuste se tak vnímat především vy sami. Pak už je jen krůček k tomu, abyste o tom přesvědčili i lidi, kteří pro vás mají zajímavou práci.

Podívejte se, co všechno byste mohli dělat.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz