Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vyjednejte si na pohovoru dost peněz, abyste nežili od výplaty k výplatě

Tipy a články: Vyjednejte si na pohovoru dost peněz, abyste nežili od výplaty k výplatě

Vyjednávání o penězích dělá problémy i lidem, kteří mají zdravé sebevědomí. A co teprve těm, kteří sebedůvěrou neoplývají. Jak se na pohovoru bavit o platových podmínkách? Máme pro vás pár tipů.

20. 2. 2019

Stanovte si „ideální“ výplatu

Důležité je, abyste si ujasnili, za jaké minimum jste ochotni pracovat. To je částka, pod kterou nemůžete jít. Dejme tomu, že na živobytí a splátky potřebujete nejméně 18 000 Kč měsíčně. Také je dobré vědět, s jakou mzdou byste byli spokojeni a konečně nežili od výplaty k výplatě. Například s částkou 29 000 Kč.

Zdá se vám vaše ideální výplata moc vysoká a nepřiměřená k pozici, na kterou se hlásíte? O pár tisíc ji snižte. Dejme tomu na 27 000 Kč. To bude částka, se kterou budete vyjednávat.

Chtějte víc, než potřebujete

Prostě: vždycky si řekněte o víc, než nutně potřebujete. Proč? Může se stát, že zaměstnavatel nepřistoupí na váš návrh a nabídne méně.

Myslete také na to, že budete jednat o hrubé mzdě. Čistá mzda, kterou budete dostávat na účet, bude nižší o povinné odvody. Spočítejte si, kolik vám z hrubé mzdy po srážkách zůstane.

Rozmezí si řekněte jen v duchu

Máte nutkání říci, že chcete od 20 000 do 30 000 Kč? Podobně, jako to bylo napsáno v inzerátu?
Nedělejte to. Když prozradíte svou minimální částku, ztratíte prostor pro vyjednávání. Co když vám zaměstnavatel řekne, že 20 000 Kč je pro něj moc a nabídne vám 17 000 Kč? Když řeknete 30 000 Kč, můžete jít o něco dolů a stále získáte více, než je vaše minimum.

» Co dělat, když vám odmítají dát plat, jaký chcete

Jak nepřestřelit?

Pokud jste z oboru, nejspíš máte aspoň hrubou představu o tom, kolik si můžete vydělat. Pokud ne, mrkněte na nabídky práce a podívejte se, kolik dnes firmy nabízejí.

Když si řeknete o moc, nevezmou vás. Když si řeknete o málo, budete tratit vy. Při určování optimální výše mzdy přihlédněte ke svému vzdělání, zkušenostem, odborným a jazykovým dovednostem. Výdělky se liší také region od regionu.

Nevyzvídejte a počkejte, až se zeptají

Chcete jít rovnou k věci a zeptat se, kolik vám dají? Nedělejte to. Počkejte, až se vás zeptají při pohovoru. Nejdříve musíte zaujmout svými schopnostmi.

„Jaký plat očekáváte?“ Položil vám personalista tuto otázku dříve, než jste probrali pracovní náplň a míru zodpovědnosti? Vysvětlete mu, že si potřebujete nejdřív ujasnit, co všechno po vás budou v práci chtít.

Nervozitu nechte doma

K úspěšnému vyjednávání patří sebevědomé vystupování. Neuhýbejte očima a myslete na pevný stisk ruky. Když budete vypadat jakou zoufalec, který bere jakoukoliv práci za minimální plat, více peněz si nevyjednáte.

Pochybujete o tom, že si navrhované peníze zasloužíte? Pak jen těžko přesvědčíte někoho dalšího. Myslete na to při pohovoru a ukažte, že znáte svoji cenu!

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz