Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Tipy a články: Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Pokud vám firma dluží mzdu, je to velmi nepříjemné. Úspory se tenčí a naštvanost na zaměstnavatele stoupá. Zákoník práce je na vaší straně! Přečtěte si, jak tuto nelehkou situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

13. 6. 2018

Když vám dluží 15 dní po splatnosti

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď. Datum splatnosti uvedené v pracovní smlouvě je však z pohledu zákoníku práce jen orientační údaj. Jak se to tedy počítá? Výplatu za předchozí měsíc vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce následujícího měsíce.

Například:

  • Výplatu za červenec zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce srpna.
  • Pak běží 15denní lhůta, kdy to zaměstnavatel ještě může napravit. Pokud ani 16. září nemáte peníze za červenec na účtu, můžete podat okamžitou výpověď.

Přečtěte si, jak tuto nelehkou situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

↑ Pokud vám firma dluží mzdu, zákoník práce je na vaší straně.

Dostanete další dva platy navíc

Pokud podáte okamžitou výpověď kvůli dlužné mzdě, máte nárok také na to, aby vám firma zaplatila ještě dva průměrné měsíční platy. Jde vlastně o mzdu, kterou byste dostali během dvouměsíční výpovědní doby, pokud by pracovní poměr skončil běžným způsobem.

Výpověď podejte vždy písemně. K ústní výpovědi se nepřihlíží, a to ani kdybyste měli svědky. Vzor výpovědi si můžete stáhnout tady a upravit si ho podle svých potřeb.

Pořád mi dluží. Co můžu dělat?

Odešli jste, ale firma vám pořád dluží? Nárok na své peníze samozřejmě neztrácíte. Doporučujeme zaměstnavatele ještě jednou písemně vyzvat, aby vám do určitého data peníze zaplatil, jinak ho dáte k soudu. Pokud to nesplní, podejte žalobu. Tento typ sporů patří k těm, které prakticky nelze prohrát (samozřejmě pokud splníte všechny výše popsané podmínky).

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz