Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Tipy a články: Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Pokud vám firma delší dobu dluží mzdu, je to velmi nepříjemné. Úspory se tenčí a naštvanost na zaměstnavatele stoupá. Zákoník práce je na vaší straně! Přečtěte si, jak tuto nelehkou situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

Když vám dluží 15 dní po splatnosti

Okamžitě skončit můžete, pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti. Jak se to počítá? Zákoník práce bohužel nepřihlíží k datu splatnosti, které máte uvedeno v pracovní smlouvě. To je z hlediska práva jen orientační údaj.

  • Například výplatu za červenec vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce srpna.
  • Pak běží 15denní lhůta, kdy má zaměstnavatel možnost dluh vyrovnat.
  • Pokud ani 16. září nemáte peníze za červenec na účtu, můžete podat okamžitou výpověď.

Znamená to tedy, že pokud se zaměstnavatel s vyplacením mzdy zpozdí třeba jen o týden, okamžitou výpověď bohužel dát nemůžete.

Pokud podáte okamžitou výpověď kvůli dlužné mzdě, máte nárok také na to, aby vám firma zaplatila ještě dva průměrné měsíční platy. Jde vlastně o mzdu, kterou byste dostali během dvouměsíční výpovědní doby, pokud by váš pracovní poměr skončil běžným způsobem.

Přečtěte si, jak tuto nelehkou situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

Jak dát okamžitou výpověď?

Výpověď podejte vždy písemně. K ústní výpovědi se nepřihlíží, a to ani kdybyste měli svědky. Vzor výpovědi si můžete stáhnout tady a upravit si ho podle svých potřeb.

Pořád mi dluží. Co můžu dělat?

Odešli jste, ale firma vám pořád dluží? Nárok na své peníze samozřejmě neztrácíte. Doporučujeme zaměstnavatele ještě jednou písemně vyzvat, aby vám do určitého data peníze zaplatil, jinak že ho dáte k soudu. Pokud to nesplní, podejte žalobu. Tento typ sporů patří k těm, které prakticky nelze prohrát (samozřejmě pokud splníte všechny výše popsané podmínky).

Kam dál?

5 posledních kapek, kvůli kterým lidé mění práci

Kam personalisté skutečně míří svými otázkami

Co vás čeká na úřadu práce?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz