Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Zastaralé rady o hledání práce, které je fakt lepší zapomenout

Tipy a články: Zastaralé rady o hledání práce, které je fakt lepší zapomenout

Tak, jak se kolem nás vše mění a vyvíjí, mění se i rady ohledně hledání práce. Co platilo kdysi, dnes už neplatí. Jestliže zrovna hledáte po x letech novou práci, může se vám hodit vědět, jaké rady už jsou pasé.

3. 4. 2019

Vzdělání je všechno

Kdo nemá vysokou školu, ani si neškrtne. Jenže v současnosti už neplatí, že titul znamená lépe placenou práci. Poptávka je po šikovných řemeslnících, kteří si mohou velmi slušně vydělat. Takže jestli máte v kapse výuční list, máte velkou šanci na pracovním trhu uspět.

» Podívejte se po nabídkách ve svém oboru

Kobercový nálet životopisem je to nejlepší

V dřívějších letech možná platilo, že čím více životopisů rozešlete na všechny strany, tím větší šanci na úspěch máte. Dnes to neplatí. Zaujme životopis, který napíšete na míru pro jednu konkrétní pozici. Každá firma totiž potřebuje něco jiného. Na pohovor personalisté pozvou uchazeče, kteří podle životopisu nejvíce odpovídají jejich požadavkům.

» Jak upravit životopis na míru pozici, na kterou se hlásíte?

Oblekem nemůžete nic pokazit

Pryč jsou ty doby, kdy bylo nejlepší jít na pohovor v obleku nebo kostýmku. Dnes záleží na firemní kultuře. Jsou firmy, které mají striktně předepsaný oděv, a jsou jiné, kterým je to jedno. Zjistěte si, čemu dává přednost ta, do které se hlásíte. Pak se podle toho na pohovor oblečte.

  • Tip Prace.cz: Poznat předem firemní kulturu vám pomůže web Atmoskop.cz. Sbírá hodnocení na firmy od lidí, kteří v nich pracují nebo pracovali. Přečtěte si jejich recenze a udělejte si obrázek.

Nejdůležitější jsou tvrdé dovednosti

Dávno neplatí, že uspět při hledání práce může jen ten, kdo ukáže svou odbornost na papíře. To, co rozhodne o úspěchu, jsou v posledních letech často spíš měkké dovednosti. Co to znamená? Pro firmu může být někdy výhodnější přijmout někoho, kdo nemá tolik odborných znalostí, ale je kreativní, má výborné komunikační schopnosti, je asertivnější a dokáže pracovat pod velkým tlakem.

Představte si třeba „souboj“ dvou prodavaček. Jedna je sice vyučená, ale působí nesměle a neumí moc dobře jednat s lidmi. Proti ní stojí šikovná, milá holka, která umí každému poradit. Pro kterou se firma rozhodne, je asi jasné.

Věrnost jednomu zaměstnavateli

Ten, kdo vydržel celý život u jednoho zaměstnavatele, byl dříve hodnocen jako schopný a zodpovědný pracovník. Dnes se spíše cení to, když vystřídáte více zaměstnaní. Pro zaměstnavatele je to jasný signál, že se rádi učíte novým věcem a jste flexibilní.

Držíme palce, ať se na vás při hledání nové práce usměje štěstí.

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz