Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Ztráta práce: podporu dostanete, až vyčerpáte odstupné

Tipy a články: Ztráta práce: podporu dostanete, až vyčerpáte odstupné

Firma, kde pracuji, se dostala do potíží a začala propouštět. Chystá se zrušit deset pracovních míst včetně mého. Dostanu odstupné? A kdy se mám nahlásit na úřad práce, abych začal co nejdříve pobírat podporu v nezaměstnanosti?

27. 11. 2013

↑ Mám padáka, tak co dál? Pokud jste dostali odstupné, musíte si na podporu počkat.

Odstupné se počítá podle odpracovaných let

Pokud firma ruší pracovní místa, propouštění lidé dostávají odstupné. Přesná částka se však odvíjí od toho, jak dlouho pro daný podnik pracovali:

  • méně než rok: odstupné bude 1 měsíční plat
  • jeden až dva roky: odstupné činí 2 měsíční platy
  • déle než dva roky: odstupné činí 3 měsíční platy

» Propouští vás. Kdy máte nárok na odstupné?

Podporu spočítá úřad práce

Podporu v nezaměstnanosti dostanou lidé, kteří si nejméně posledních 12 měsíců platili důchodové pojištění (za zaměstnance tuto platbu odvádí zaměstnavatel). Výši podpory vám spočítají na úřadě práce v místě trvalého bydliště. Nejlépe uděláte, když jej navštívíte do 3 dnů od ztráty místa.

» Kam zajít? Seznam všech úřadů práce i s kontakty

Odstupné a podporu nelze brát dohromady

Úředníka bude zajímat, jak dlouho trval váš předchozí pracovní poměr, kolik jste vydělávali a také, zda jste dostali odstupné. V případě, že ano, stát vám začne podporu v nezaměstnanosti vyplácet až poté, co odstupné vyčerpáte. Přihlíží se samozřejmě k počtu měsíčních platů, které propuštěný od firmy obdržel – není možné utratit tříměsíční odstupné během dvou týdnů a pak jít natahovat ruku ke státu.

Příklad: Firma vás propustila k 30. listopadu, dostali jste měsíční odstupné. Podporu v nezaměstnanosti tedy začnete pobírat od ledna.

Co když je zaměstnavatel nepoctivý?

Ne všechny firmy jsou ale poctivé, respektive podnik může být v takových finančních rozvalinách, že žádné odstupné nedostanete, i když na něj máte nárok. V tom případě vám úřad práce vyplatí určitou kompenzaci.

Prace.cz

Kam dál?

Agent bude hledat nabídky za vás – založte si jej

Práce na „živnosťák“: ano, nebo ne?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz