Prace.cz  >  Poradna  > Praktické rady  > Hledám si práci. Co bych měl jako OZP vědět?

Praktické rady: Hledám si práci. Co bych měl jako OZP vědět?

Začněte s hledáním na Prace.cz – mnoho společností tu hledá kolegy z řad osob se zdravotním postižením (OZP). Pracovat můžete na otevřeném pracovním trhu (tedy v jakékoliv firmě) nebo na chráněném pracovním trhu, tedy ve společnostech, kde OZP tvoří alespoň polovinu zaměstnanců.

  • Poslední aktualizace článku: 8. 1. 2020

Na co si dát při uzavírání pracovního poměru pozor?

V pracovní smlouvě musí být jasně vymezeno:

  • pracovní zařazení (druh práce),
  • den nástupu do práce,
  • pracovní úvazek,
  • zda je smlouva na dobu určitou nebo neurčitou,
  • místo, kde budete pracovat.

Plat a délka pracovní doby

V pracovní smlouvě nebo ve mzdovém výměru, který tvoří součást pracovní smlouvy, musí být jasně stanovena výše mzdy. Zaměstnavatel má povinnost pracovníka informovat také o výplatním termínu.

Nový zaměstnanec musí do firmy nastupovat s tím, že je seznámen se svou pracovní náplní a zná svá práva a povinnosti. Stejně tak musí vědět, kdy mu začíná a končí pracovní doba.

Vzor pracovní smlouvy, případně dohody o provedení prácedohody o pracovní činnosti a další články o tom, na co máte jako zaměstnanec právo, najdete v naší Právní poradně.

Minimální mzda

Zdravotně postižený člověk má nárok na stejnou minimální mzdu jako všichni ostatní zaměstnanci. Kdo pracuje na plný pracovní úvazek (40 hodin týdně), má v roce 2020 nárok na minimální odměnu ve výši 14 600 Kč za měsíc (nebo 87,30 Kč za hodinu).

Zdravotně postižení a daně

Jako zdravotně postižený zaměstnanec můžete ročně ušetřit na daních. S uplatněním částky vám poradí mzdová účetní nebo místně příslušný finanční úřad.

Nevracejte zaměstnavateli část mzdy

Chtěl po vás někdy zaměstnavatel, abyste mu v hotovosti odevzdali část mzdy? Takový přístup není možný. Firma po vás nemůže chtít část vašeho výdělku „ na ruku“ za to, že vás zaměstnává.

Ze svého platu ale můžete dobrovolně podporovat například firemní nadaci nebo firemní neziskovou organizaci. Proti daru vám zaměstnavatel musí vystavit darovací smlouvu, částku poté uplatníte jako slevu na dani z příjmu. Ani k daru vás ale zaměstnavatel nesmí nutit.

Pokud jste se s podobným jednáním setkali, kontaktujte úřad práce v místě bydliště a otevřeně o svém problému hovořte. Zákon je na vaší straně!

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz