Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > 3 věci, které je dobré vědět, než si řeknete o dovolenou

Právní rádce: 3 věci, které je dobré vědět, než si řeknete o dovolenou

Blíží se prázdniny. Hurá! Než si ale v práci vypíšete dovolenku, udělejte si jasno v některých pravidlech, které s čerpáním volna souvisí. Na tři časté otázky o dovolených odpovídá právník Ondřej Preuss ze služby Dostupný advokát.

29. 6. 2016

1. Může mi zaměstnavatel dovolenou nařídit i bez dohody se mnou?

Ano, může. Termín čerpání dovolené totiž určuje zaměstnavatel. V praxi většinou po dohodě se zaměstnancem, ale dohodnout se s ním nemusí. Pak mu ale termín dovolené musí sdělit nejméně 14 dní dopředu. Není tedy možné, abyste z úst šéfa slyšeli, že od zítřka máte týden volna.

Zaměstnavatel by měl také přihlédnout „k oprávněným zájmům zaměstnance“. Nikde však není stanoveno, co přesně to je, a tak zaměstnavatele omezuje spíš zákaz diskriminace. Neměl by tedy jednoho kolegu nechat jet opakovaně na dovolenou v termínu dle jeho přání a s druhým vůbec nediskutovat. Prostě by neměl používat dvojí metr. Jako zaměstnanec také máte nárok čerpat alespoň dva týdny dovolené vcelku, nedohodnete-li se jinak.

Přeci jen však může nastat situace, kdy o termínu dovolené rozhoduje zaměstnanec. Platí to, pokud vám zbyla dovolená z loňska. Zaměstnavatel pak musí nejpozději do 30. června následujícího roku určit, kdy si zbývající volno vyberete. Pokud to šéf nestihne, máte právo si dovolenou určit sami. Termín své nepřítomnosti však oznamte nejméně 14 dní dopředu.

2. Co se bude dít, když mi zaměstnavatel dovolenou najednou zruší?

Zaměstnavatel může kdykoliv souhlas s čerpáním dovolené odvolat. Může tedy žádat zrušení již objednaného zájezdu nebo dokonce o přerušení právě probíhající dovolené. Musí však zaměstnanci nahradit vzniklé náklady, tedy storno zájezdu, dopravu domů či zálohy za ubytování.

3. Jak je to se zbývající dovolenou, když jsem ve výpovědní době? Vybrat, nebo proplatit?

Pravidla pro vyčerpání zbytku dovolené upřednostňují odpočinek zaměstnance. Ten je totiž účelem, proč vůbec dny dovolené máme. Zákoník práce proto omezuje proplácení nevyčerpaného volna. Proplacení zbylé dovolené je tedy správně možné vlastně jen při ukončení pracovního poměru. Ve výpovědi či dohodě o rozvázání pracovního poměru si tak zaměstnavatel může vybrat, zda vám nařídí vyčerpat zbylou dovolenou během výpovědní doby, nebo vás nechá do posledního dne pracovat a nevybranou dovolenou proplatí.

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz