Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu?

Právní rádce: Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu?

„Našel jsem si jinou práci, kde mě rychle potřebují. Plácli jsme si a domluvili se, že nastoupím příští týden. Jenže bych měl dodržet dvouměsíční výpovědní dobu v současné práci. Bohužel šéf mě dohodou nepustí. Co mi hrozí, když už prostě nepřijdu?“

  • Poslední aktualizace článku: 29. 1. 2019

Tak snadno to nejde

Když už před sebou máte vidinu lepší práce, dva měsíce výpovědní doby se zdají nekonečné. Navíc je to pěkná komplikace, pokud nový zaměstnavatel na váš nástup spěchá.

Bohužel, v předchozí práci nemůžete skončit jen tak z týdne na týden. Pokud vás šéf nechce pustit dohodou, skutečně nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Jinak se podle právníka Ondřeje Preusse vystavujete například těmto rizikům:

1. Promítne se to do posudku

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.

2. Velmi drahý odchod z práce

Největší riziko spočívá v odpovědnosti za škodu. Zaměstnanec podle zákona odpovídá za škodu, kterou způsobil zaviněným porušením pracovních povinností. Typicky se může jednat o situaci, kdy se bez omluvy nedostaví do práce a v důsledku toho zaměstnavatel nestihne dokončit určitou zakázku, za což mu hrozí smluvní pokuta.

Tuto smluvní pokutu poté zaměstnavatel může vymáhat po zaměstnanci. Musí však jasně prokázat příčinnou souvislost (například, že na místě nebyl žádný kolega, který by mohl chybějícího pracovníka zastoupit ). Pokud by se z okolností podařilo prokázat, že nepřítomný zaměstnanec dal přednost jiné práci a nedodržel výpovědní dobu záměrně, mohl by zaměstnavatel nárokovat i ušlý zisk.

3. Propadne vám dovolená

Další možností postihu je možnost krácení dovolené. Obecně platí, že zaměstnavatel musí nevyčerpanou dovolenou při konci pracovního poměru zaměstnanci vyplatit. Jednostranným skončením by se zaměstnanec mohl o tuto výhodu minimálně částečně připravit.

Řešení: Pokuste se o dohodu

Obecně lze doporučit, aby se zaměstnanec v podobné situaci vždy pokusil o dohodu. Tou lze pracovní poměr zrušit kdykoliv za jasných podmínek, ale musí s ní souhlasit obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel.

» Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

Kam dál?

Zítra už prý nemám chodit. Mohou mě takto propustit?

Práce přesčas: na co si dát pozor

Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz