Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Můžu dát výpověď, když jsem v insolvenci a další právní otázky

Právní rádce: Můžu dát výpověď, když jsem v insolvenci a další právní otázky

Je možné změnit zaměstnání, když procházím oddlužením? Kdo platí nemocenskou, když mi lékař vystavil neschopenku den po skončení pracovního poměru? A co znamená započítání přesčasů do mzdy? Udělejte si v tom jasno.

27. 8. 2019

1. Můžu změnit práci, když jsem v insolvenci?

Otázka: Pracuju dlouho u jedné firmy a chci změnu. Jsem ale v insolvenci. Nebude problém, když dám výpověď?

Prace.cz: I během insolvenčního řízení můžete změnit zaměstnání. Zákoník práce v tomto směru neklade žádná omezení. Doporučujeme vám však směřovat tento dotaz v první řadě na insolvenčního správce. Ten vám sdělí podrobné informace o tom, jakým způsobem změna práce ovlivní probíhající oddlužení, výplatu mzdy, srážky z ní atd.

» Podívejte se na nové nabídky práce

2. Propustili mě ve zkušebce a druhý den jsem onemocněl

Otázka: Dostal jsem výpověď ve zkušební době. Druhý den jsem šel k lékaři, který mi vystavil neschopenku. Jak to bude s nemocenskou?

Prace.cz: Nemocenskou vám bude platit sociálka, ale až od 15. dne trvání nemoci. V prvních 14 dnech bohužel nemáte nárok na náhradu mzdy v nemoci, kterou zaměstnancům platí zaměstnavatel. Je to tak proto, že váš pracovní poměr skončil den před vystavením neschopenky.

3. Naše pobočka se rekonstruuje. Může nás zaměstnavatel přeřadit na jinou?

Otázka: Pracuji na čerpací stanici, kterou čeká rekonstrukce. Máme mít asi měsíc zavřeno. Zaměstnavatel nám řekl, že budeme pracovat na jeho dvou dalších pumpách. Může nás bez našeho souhlasu přeřadit na jinou pobočku?

Prace.cz: Pokud máte v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce sjednanou pouze jednu konkrétní čerpací stanici, může vás zaměstnavatel přeložit k výkonu práce na jiné místo pouze s vaším souhlasem. Pokud s přeložením nesouhlasíte, nastala by během rekonstrukce tzv. překážka na straně zaměstnavatele. V takovém případě máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Opačná situace by nastala, pokud máte ve smlouvě jako místo výkonu práce sjednané všechny čerpací stanice, které zaměstnavatel provozuje. Pak byste měla povinnost jít pracovat i na tyto ostatní pumpy.

4. Chtějí mi přesčasy započítat už do mzdy. Co to znamená?

Otázka: Může zaměstnavatel vystavit pracovní smlouvu, ve které je následující ujednání? „Základní měsíční hrubá mzda ve výši 20 000 Kč, ve které je zahrnuta odměna za práci přesčas.“

Prace.cz: Do pracovní smlouvy je skutečně možné toto ustanovení dát. Znamená to, že vám zaměstnavatel může nařizovat práci přesčas v rozsahu až 150 hodin ročně. Za tyto přesčasové hodiny nedostáváte příplatek ani náhradní volno – počítá se s tím, že odměna za přesčasy je už zahrnutá ve mzdě.

» Práce přesčas: na co si dát pozor

5. Podal jsem výpověď dohodou, ale zaměstnavatel nereaguje

Otázka: Před týdnem jsem zaměstnavateli doručil výpověď dohodou. Do dnešního dne se mi nikdo neozval. Jak mám postupovat?

Prace.cz: Zákoník práce nic jako výpověď dohodou nezná. Nabízí se pouze možnost ukončit pracovní poměr dohodou. Možná se to zdá jako zbytečné slovíčkaření, ale je v tom podstatný rozdíl. Dohodu totiž nemůžete na rozdíl od výpovědi jen tak „podat“, je potřeba se na jejím znění domluvit se zaměstnavatelem. Pokud zaměstnavatel s dohodou nesouhlasí (což je jeho právo), bohužel vám nezbývá, než podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

» Chci skončit v práci. Jak na to?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz